Bizimle iletişime geçin

Editoryal

ÇAYCUMA BİSİKLET TOPLULUĞU

Türkiye genelinde faaliyet gösteren bisiklet kulüplerinin tanıtılması ve bu toplulukların ortak bir platformda bir araya gelmelerini sağlamak amacıyla yola çıkan Cyclist Türkiye’nin bu haftaki konuğu Çaycuma Bisiklet Topluluğu

  • Topluluğunuz ne zaman, nerede ve hangi amaçla kuruldu?

Çaycuma Bisiklet Topluluğu, 2013 yılında Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde kuruldu. Facebook üzerinden, sahibi olduğumuz Nihat Motor Bisiklet adına açtığımız sayfada zamanla yaptığımız bisiklet turlarını da paylaşır olduk ve gördük ki gerçekten ilgi çekiyor.

Katılım da beş kişi on kişi derken zamanla arttı. Bu artış ve insanların ilgisi bize Çaycuma’da topluluk anlamında böyle bir eksiği olduğunu gösteri ve böylece Çaycuma Bisiklet Topluluğu aslında katılımcıların isteği ve ihtiyacı üzerine kurulmuş oldu.

  • Topluluğun adı nereden geliyor?

Topluluğumuz, 7’den 77’ye tüm Çaycuma halkına hitap ettiği, tüm bisikletli dostlarımıza açık bir topluluk olduğu için ve Çaycuma’da ses getiren etkinlikler yaptığımızdan dolayı Çaycuma Bisiklet Topluluğu ismini aldı. Güzel ilçemizi bisikletle birleştirdik ve topluluğumuza bu adı verdik.

  • Topluluğun arka planında nasıl bir ekip bulunuyor?

Yaklasık 10 kişilik sağlam bir oluşum kadromuz var. Bunlar Taylan Üstüntaş, Ahmet Can Aslan, Ahmet Ünüvar, Onur Düzlü, Hayri Kabacı, Nurettin Küçük, Koray Bayramoğlu, Sibel Kaya, Yasin Mete Özyurt, Harun Terzi ve ben kurucu Mustafa Arslan’dan oluşan sağlam kemik bir kadromuz mevcut.

  • Topluluk olarak hedefleriniz ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Topluluğumuzun hedeflerinin başında elbette ilk bisikleti, sosyal hayatın bir parçası olarak yaygınlaştırarak insanların bu konuda bilinçlenmesini ve bisikletin de bir ulaşım aracı olduğunu benimsemesini sağlamak yer alıyor. Bu bilinci sadece il veya ilçe olarak değil, ülke olarak edinirsek kuşkusuz hem ekonomik hem sağlık hem de kültürel açıdan çok büyük bir adım atmış olacağız.

Ek olarak ilerleyen yıllardaki hedefimi ise Çaycuma’da bir bisiklet festivali gerçekleştirmek. Bu noktada kendisi de bir bisiklet aşığı olan Çaycuma Belediyesi ve Başkan Bülent Kantarcı’nın desteği çok büyük. Bu büyük destekle neden ilçemizde de bir bisiklet festivali yapılmasın diye düşünüyor ve konuyla ilgili çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.  

  • Topluluğunuzda aktif olarak kaç bisikletsever bulunuyor?

Topluluğumuzda aktif olarak bizimle bisiklet süren 25 ila 40 bisikletçi dostumuz bulunuyor. Özel etkinlik ve turlarımızda ise bu sayısı sonradan katılanlarla birlikte 300-400’ü buluyor. Halka açık turlarımızda da sayı katlanarak büyüyor.

  • Bizlere biraz da düzenli olarak yaptığınız ya da katıldığınız etkinliklerden bahseder misiniz?

İlk zamanlar genellikle hafta sonları 30 ila 60 km arasında değişen bisiklet turları yapıyorduk. Bisikletle ormanla, çevre köylere veya ilçemizin çeşitli noktalarına doğru rotalar oluşturarak kamplı geziler gerçekleştirdik. Hala bu tarz turlarımıza 2013 yılından bu yana devam etmekle birlikte zaman zaman hafta için akşam turları da düzenliyoruz.

Bunun yanı sıra Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü’nde Çaycumalı bisikletliler olarak İstanbul’a gitmiş ve 32 bisikletsever burada pedal basmıştık. 10 Kasım’da ise Ata’ya Saygı Turu kapsamında Çaycuma’dan Ankara’ya sürdük. Ek olarak Bartın Bisiklet Festivali, Düzce Bisiklet Festivali, Kızılay kan bağışı ve kitap toplama kampanyaları kapsamında gerçekleştirdiğimiz bisiklet turları ile bisiklet fuarları katılım gösterdiğimiz faaliyetler arasında.

  •  Son olarak, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak Çaycuma Bisiklet Topluluğu olarak diyoruz ki, pedallar hiç durmasın. Çünkü dünya pedallar umutla döndükçe daha güzel bir hale gelecek. Topluluğumuz destekleyen ve bize katılan herkese teşekkürlerimizi sunuyor, bisiklet şehri Çaycuma’ya ve tüm bisikletli dostlarımıza sevgilerimizi iletiyoruz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLET VE PANDEMİ DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

Editoryal

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

BORIS JOHNSON, ÜLKESİNDE BİSİKLETİN YAYGINLAŞTIRILMASI KONUSUNDA “ISRARCI” DAVRANIYOR

Haberler

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!