Bizimle iletişime geçin
Cyclist Türkiye Tüm D&R Mağazalarında!

Haberler

BAYRAM AKGÜL BEINSPORTS’A KONUŞTU

Fotoğraf Tarık GÜL

Yerli bisiklet üreticisi Salcano Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Bayram Akgül, beIN Sports Haber’e verdiği özel röportajda Türkiye’de bisikletin yaygınlaştırılması, bisiklet turizmi ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

19.30’da beIN Sports Haber’de yayınlanan özel röportajda Bayram Akgül Türkiye’nin bisiklet konusunda gidecek çok yolu olduğunu vurgulayarak bu konuda sektörün kendi ülkesinde büyümesi gerektiğini ve her şeyi yapabilme konusunda önlerinin açık olduğunu belirtti.

Ulusal ve uluslararası projeler

Bisikletin herkesi bir araya getirmesine, ülke çapında yaygınlaşarak sosyal hayata entegre olmasına ve uluslararası ilişkileri güçlendirmesine de gayret ettiklerini, bisiklete verdikleri desteğin yalnızca spora verilmiş bir destek olmadığının altını çizen Akgül, konuyla ilgili ulusal ve uluslararası projeler ile gelecek planlarını da anlattı: “Bisikletin herkesi bir araya getirmesine uğraşıyoruz. Ülkelerin kucaklaşması, bir araya gelmesi için yarışlar yapıyoruz.

Farklı kültürler ve aktivitelerle yoğurulmuş planlarımız var. 2020’den itibaren Salcano Avrupa ve Salcano Kuzey Amerika’yı kurarak onlara yönelik sponsorluk kuruyoruz. Türkiye’de UCI onaylı ilk bisikleti ürettik hem yol hem zamana karşıda hem velodromda. Konya’da onaylanmış velodrom projemiz var. Onunla birlikte bütçe bulunursa Antalya’ya da yapılacak.

İlkokul 1’de kalemle tanıştığı anda çocuğu bisikletle de tanıştıran bir proje geliştirmemiz gerekiyor. Kafalardaki bisiklet yolunu yapmamız lazım. Fiziki bisiklet yolunu gerektirmeyen bir eğitim sistemimizin olması lazım.

Bisikleti destekleyen projeler olmalı. Spor bakanımızın destekleri var, her gittiği üniversitede bisiklet yolu projesi var. Bunun devlet politikası olması lazım ki biz bir Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda gibi olalım.

İnsanları bisiklete çekecek aktiviteler lazım. “Kalbin için pedalla” projemiz var, 50 yaşından sonra bisiklete binen Şahin Bey’in kurduğu bir grup bu. Bunlara destek olan projelerde bulunmak istiyoruz. 2020-2021 bizim dünyaya açıldığımız yıllar olacak. Devlet bu konuda aksiyona geçse güzel bir gelecek bizi bekliyor.”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’yla ilgili ipuçları

Türkiye’nin en büyük bisiklet organizasyonlarından Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ile ilgili konuşarak sözlerine devam eden Akgül, bu yıl tekrar nisan ayında gerçekleştirilecek Tur ile ilgili ipuçları da verdi: “Federasyon olarak Türkiye’nin değişik yerlerini tanıtmamız gerektiğini düşünüyoruz. Geçen yıl klasik rotayla Marmara’yı dolaştık, çok güzel bir tur oldu.

Kafamızda Kapadokya’yı tanıtmak var. Kapadokya çok büyük hazine. Bu yıl Kapadokya’dan başlayıp Efes’te biten bir parkur yapabiliriz. Bizi her zaman iyi karşılayan Fethiye, Marmaris ve Bodrum’dan geçen bir rota planımız var bir de bu sene.

Bu yıl World Tour seviyesinde değil, ProSeries’te devam ediyoruz. Yeniden World Tour seviyesine çıkmak için görüşmelerimiz sürecek ama bir World Tour seviyesinde takımımız yokken World Tour’da olmamızın anlamı yok. Düşünün Şampiyonlar Ligi finali düzenliyorsunuz ama ligde takımınız yok gibi bir şey bu.

Destek olunursa hem World Tour takımı hem de World Tour yarışı bir arada olmalı ki bir anlamı olsun. Tek continental takım Türkiye’de Salcano-Sakarya. Bununla birlikte bir de kadın takımı projemiz de olacak.”

Tur’un bisiklete bakış açısını da değiştirdiğini vurgulayan Akgül, “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 2008’den itibaren üst kategorilere çıkması çok olumlu etki yaptı. Eskiden karne hediyesi olan bisiklet, ulaşım aracı olarak kullanılmaya başlandı. Trafikte istediğimiz noktada değiliz ama yolda saygı duyulmaya başlandı”

Bisiklet turizmi

Bayram Akgül son olarak Türkiye’de son dönemde oldukça gündemde olan ve devlet tarafından da destekleneceği açıklanan bisiklet turizminin önemine değindi.

“Türkiye’de bisiklet turizmi de gelişecek. Şu an ocak-şubat-mart aylarında Antalya’da birçok takım kamp yapmakta. Yatırımlarla bu daha da gelişecek. İklim koşullarını düşünürsek 10-11 ay bisiklete binilebiliyor Antalya’da. Bunu değerlendirmeliyiz tesisleşmeyi artırarak. Sakarya’da Ayçiçeği Bisiklet Vadisi var, o da önemli katkı veriyor.”

Röportaj sonunda ise Akgül, “İnsanlara bisiklete binin mesajı vermenin yanı sıra trafikteki araç sahiplerine de trafikteki bisikletlileri fark edin mesajını vermek istiyorum” yorumunda bulundu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

ANKARA GÖLBAŞI’NA 30 KM BİSİKLET YOLU

Haberler

FORD’DAN BİSİKLETLİLERE ÖZEL ‘EMOJİ CEKET’

Haberler

LANGKAWI TURU’NDA SONA YAKLAŞILIYOR

Haberler

LANGKAWI TURU’NDA GALİBİYET TEAM SAPURA’NIN

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!