Bizimle iletişime geçin

Editoryal

İSKENDER IĞDIR AĞRI DAĞI DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

  • Kulübünüz ne zaman, nerede ve hangi amaçla kuruldu?

Kulübümüz İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü 2002 yılında Iğdır ilinde bisiklet, binicilik, dağcılık gibi sporları teşvik etmek ve doğaseverleri doğa ile buluşturmak amacıyla kurulmuştur.

  • Kulübün adı nereden geliyor?

Kulübümüz, 2000 yılında Ağrı Dağı tırmanışı esnasında yaşamını yitiren milli sporcumuz İskender Iğdır’ın adını yaşatmak için bu ismi almıştır.

  • Kulübün arka planında nasıl bir ekip bulunuyor?

Kulübümüz yönetim kurulu farklı meslek dallarından gönüllülük çatısı altında toplanmış aktif olarak çalışan beş asil, beş yedek üyeden oluşmaktadır. Yönetim kurulu yanı sıra doğa yürüyüşü, bisiklet, dağcılık ve binicilik branş sorumlularımız vardır.

  • Kuruluş aşamasında nasıl bir yol izlediniz?

Kulüp, ilimizdeki doğa ve sporseverlerin bir araya gelerek daha çok kişiye ulaşma ve etkinlikleri kulüp olarak organize etme maksadıyla kurulmuştur. Önce talep oluşmuş ve şehirde böyle bir sivil toplum kuruluşunun eksikliği hissedilmiş akabinde hazırlıklar tamamlanarak kulüp kurulmuştur. Kulübümüz aktif 91 üyesi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

  • Kulüp olarak hedefleriniz ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak hedefimiz üye ve gönüllü destekçilerimizle birlikte doğa sporları açısından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olan Iğdırımıza sportif faaliyetlerle destek vermek, bölgemizi ulusal ve uluslararası alanda tanıtarak hedef kitlemizi genişletip daha çok kişiye ulaşmaktır.

Kulüp olarak Ağrı Dağı’nın yanı sıra tırmanışa elverişli Pamuk Dağı, Zor Dağları, Tekelti Dağı gibi önemli zirvelerimize tırmanışlar düzenliyoruz. Bölgede kaya tırmanışları ve buzul tırmanışlar yaparak doğal güzelliklerimizden dört mevsim faydalanma imkanı yaratıyoruz. Bölgede ilk uluslararası bisiklet turları yapan kulüp olarak şehrimizi ülke sınırları ötesinde tanıtıyor ve kültür alışverişine katkı sağlıyoruz. 

Doğa sporlarını tanıtma ve sporu sevdirme amacıyla sadece sporcularımızla faaliyet yapmıyor, halka açık doğa yürüyüşleri de düzenliyoruz. Gençlerimizi teknoloji bağımlılığı ve kötü alışkanlıklardan uzak tutma maksadıyla okullarımızla bisiklet turları düzenliyor ve sadece öğrencilere yönelik doğa faaliyetleri de gerçekleştiriyoruz.

Ülkemizde Afet ve Acil Durum Müdürlüğü –AFAD ile resmi protokolü olan tek kulübüz. Eğitimli arama kurtarma ekibimiz AFAD ile aktif bir şekilde dağda arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyor.

  • Kulübünüzde aktif olarak kaç bisikletsever bulunuyor?

Külübümüzde aktif olarak 23 bisikletsever bulunmakta, ancak bu sayı halka açık tur ve etkinliklerimizde katlanarak çoğalmaktadır.

  • Bizlere biraz da düzenli olarak yaptığınız ya da katıldığınız etkinliklerden bahseder misiniz?

Başta ilimiz olmak üzere tüm ülkede ve ülke dışında tırmanışlar düzenliyoruz. Düzenli olarak herkese açık doğa yürüyüşleri organize ediyoruz.

Bu başlıkta bisiklet sporuna ağırlık vermek gerekirse; çocuklara okullarda düzenli olarak güvenli bisiklet sürüş eğitimleri veriyoruz. Üniversite öğrencileri ile bisiklet turları organize ediyoruz. Her yıl eylül ayında süslü kadınlar bisiklet turu, yine her yıl en az bir uluslararası uzun bisiklet turu düzenliyoruz. Ek olarak her perşembe gün batımı turları ve hafta sonları da günlük turlarımız oluyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!