Bizimle iletişime geçin

Haberler

FROOME: “ESKİ FORMUMA DÖNEBİLECEĞİMİN GARANTİSİ YOK”

Team Ineos’un Britanyalı bisikletçisi Chris Froome, Criterium du Dauphine’de geçirdiği kaza sonrası yeniden sürüşlere başladı. Japonya’da gerçekleştirilen Saitama Criterium organizasyonuna takımı Ineos ile birlikte katılan Froome, geçirdiği ameliyatlar sonrası kalça ve dirsek bölgesine takılan metal parçaların alınması için bir operasyon geçirmesi gerektiğini belirtti.

“Şu aşamada tekrar bisiklete binebiliyor olduğum için çok şanslıyım. Çok ciddi yaralanmalar geçirdim ve kalça ve dirseğimin içindeki metal parçaların çıkarılması için başka bir ameliyat daha geçirmem gerekiyor.”

Öte yandan kaza sonrası vücudunda oluşan ciddi yaralanma ve kırıkların sonucunda sağ bacağında belirgin bir aksaklık olduğu da görüldü. Özellikle yürüdüğü zaman belirginleşen bu aksaklığın, temmuz ayında beşinci kez Tour de France şampiyonu unvanını alması ihtimalini tehlikeye atabileceği belirtildi.

“Kalçamdaki birkaç tendonu tutan metal parça, şu an topallayarak yürümeme sebep oluyor. Çünkü yürürken üzerine baskı yapmamaya çalışıyorum.”

“Femur kırığım ise şaşırtıcı derecede hızlı iyileşiyor. Bu bölgedeki kemikler gerçekten çok güçlü. Şanslıyım ki kırılmalar, eklemlerin dışında, kemiklerin ortasında meydana geldi. Yalnızca dirseğimdeki kırık eklem bölgesindeydi ama o da gerçekten hızlı bir şekilde iyileşti.”

“Şu an bisiklet sürebilmeyi kesinlikle yürümekten daha iyi yapabiliyorum” diyen Froome, Cyclingnews’a verdiği röportajda kaza sonrasında geçirdiği günleri anlattı: “Bir dönem bisikletime binmek için dahi koltuk değneklerine ihtiyaç duydum. Bu şekilde bisikletime yürürken insanların bana bakışlarını görebiliyordum fakat devam ettim ve bisikletin üzerindeyken her şey çok daha iyi olurdu.”

Froome, femur, kalça, dirsek, vertebra ve sternum kırılmalarına neden olan kazadan yaklaşık beş ay sonra bisiklete geri döndü fakat şimdilik sürüşlerinin “gezinti temposu” olarak tanımladığından daha öteye gidemediğini belirtiyor.

Katıldığı Saitama Criterium’unda sabahın erken saatlerinde gerçekleşen 3.1 kilometrelik takım zamana karşı etabında yer alan Britanyalı, sonrasındaki 60 kilometrelik sürüşe henüz hazır olmadığını belirterek katılmadı.

Kırıklar sebebiyle vücuduna takılan metallerin alınması için önümüzdeki günlerde geçireceği ameliyat sonrası ciddi şekilde antrenmanlarına odaklanacağını bildiren Froome, bu noktada yarışlara geri dönme ihtimaline de yoğunlaşacağını söyledi.

“Ameliyat sonrası toparlanabilmek için birkaç haftaya ihtiyacım olacak ama aralık ayında yeniden normal şekilde antrenmanlarıma geri dönmeyi ve kaldığım yerden devam etmeyi umuyorum. En azından şubat ayında yarışmaya geri dönmeyi umuyorum ve bunu gerçekleştirmek için ciddi anlamda çabalayacağım.”

“Sportif hayatım ve genel olarak normal yaşamımda bu tür bir süreç söz konusu olunca hiçbir şeyin garantisi yok. Ancak eğer umduğum gibi şubat ayında yarışlara geri dönersem ne seviyede olacağımı bilemiyorum olacağım. Buradan yola çıkarak temmuz ayında Tour de France’a normal form seviyemde gitmek için çalışacağım. Bu benim hedefim ve bunun mümkün olmayacağına inanmam için hiçbir sebebim yok.”

“Bu hedef aynı zamanda beni motive de ediyor. Beşinci kez Tour de France şampiyonu unvanını almaya çok yakın hissediyorum kendimi. Bu benim için büyük bir hedef. Üstelik önümüzdeki yıl Tour de France ile birlikte 2020 Olimpiyatları da olacak. Gerçekten sunacak çok fazla şeyi olan bir sezon beni bekliyor.”

Öte yandan işler Froome’un umduğu gibi gitmezse temmuz ayında beşinci kez Fransa Turu için geri dönmesi de mümkün olmayabilir. Bu noktada eski formuna bir daha asla dönememe ihtimalinin de bulunduğunu kabul eden Britanyalı bisikletçi şöyle konuştu:

“Bu benim en büyük korkum. Doktorum, ‘evet yarışlara geri dönebilirsin’ dedi fakat şu da bir gerçek, yarışmaya geri dönmekle Fransa Turu’nda unvan için mücadele etmek farklı form seviyeleri gerektirir.”

“Şu an gelişmeleri görmeye devam ediyoruz. Dediğim gibi hiçbir şeyin garantisi yok. Bildiğim bir şey varsa kesinlikle sahip olduğum her şeyimle mücadele edeceğim. Hala içimde daha fazlasını yapabileceğimi hissediyorum.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!