Bizimle iletişime geçin

Haberler

KALİFORNİYA TURU 2020’DE YAPILMAYACAK

ABD’de düzenlenen tek WorldTour yarışı olan Kaliforniya Turu, önümüzdeki sezon yapılmayacak. 14 yıldır turu düzenleyen AEG, hafta boyu süren yarışa önümüzdeki yıl ara vereceklerini duyurdu. Kararın sebebinin ne olduğu kesin olarak açıklanmazken 2021 sezonunda yeniden düzenlenecek olması umut ediliyor.

ABD’de düzenlenen tek WorldTour yarışı olan Kaliforniya Turu, önümüzdeki sezon yapılmayacak. 14 yıldır turu düzenleyen şirket AEG, hafta boyu süren yarışa önümüzdeki yıl ara vereceklerini duyurdu. Kararın sebebinin ne olduğu kesin olarak açıklanmazken 2021 sezonunda yeniden düzenlenecek olması umut ediliyor.

AEG Sports’un genel müdür yardımcısı ve turun da direktörü olan Kristin Klein konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Profesyonel bisiklet sporu küresel olarak her geçen gün büyümeye devam ederken bu spora olan ilgiyi artırmak adına yaptığımız bu işten gurur duyuyoruz. Fakat ABD için yarışı yapmak her yıl daha da zor bir hal alıyor. Bu gerçek, bizi seçenekleri yeniden değerlendirmeye itti. Biz de 2021’de başarılı bir şekilde tekrar geri dönebilmemizi sağlayacak tüm iş modellerini her yönüyle değerlendiriyor olacağız” dedi.

İlk kez 2006’da düzenlenen yarış, 2017’de 2.HC kategorisinden WorldTour seviyesine yükselerek ABD’nin bu seviyedeki tek yarışı olarak düzenlenmeye devam etti.

Turun geriye dönük şampiyonları arasında Bradley Wiggins (2014), Peter Sagan (2015), Julian Alaphilippe (2016) ve Egan Bernal de (2018) yer alıyor.

2015’te ise tur kapsamında bir de kadın turu başlatıldı ve bu da yine WorldTour seviyesinde düzenlendi.

ABD Bisiklet Federasyonu Başkanı Bob Stapleton, “ABD Bisiklet Federasyonu olarak ABD’deki bisiklet sporu ve sporcuları adına AEG şirketine, Kristin ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu organizasyonu 2021’de devam ettirmeyi umuyor ve gerektiğinde her türlü yardım ve desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiriyoruz” dedi.

Öte yandan Kaliforniya Turu’nun bu yıl gerçekleştilemeyecek olmasında, 2010’dan bu yana her yıl tura katılan Peter Sagan’ın bu yıl Giro d’Italia’da yarışması sebebiyle turda yer alamayacak olmasının rol oynadığı iddia ediliyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!