Bizimle iletişime geçin

Haberler

KONYA’NIN BİSİKLETLİ MİLLETVEKİLİ AHMET SORGUN

Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, siyasi çalışmalarının yanı sıra günlük işlerinde de tutkunu olduğu, babasından kalan 45 yıllık bisikletini kullanıyor. Vatandaşları da teşvik amacıyla hem siyasi çalışmaları sırasında hem de gündelik hayatında bisikleti tercih eden Sorgun, 7 yaşından beri devam eden tutkusunu anlattı.

Sorgun, yaklaşık 54 yıldır pedal çevirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda kullandığım bisiklet, 45 yıllık. Kullandığım 3 bisikletin ikisi Konya’da biri de Ankara’da. Bisiklet, bizim için spor aracı değil ulaşım aracıdır. Aslında bisiklet benim için hayat tarzıdır. Bisiklet demek hareket demek. Hareket olmazsa bereket olmaz. Bisiklet tasarruf demek, çevrecilik demek, otopark problemi çözüm demek ve hava kirliliğini önleme almak demektir.

Bisikletin pek çok faydaları var. Onun için Konya gibi düz şehirlerde iyi bir ulaşım aracıdır. Ankara’da ve Konya’da alışverişe giderken veya ziyarete giderken bazen teşkilat çalışmalarına, sivil toplum ziyaretlerinde etkin olarak kullanıyorum. Bürokratik görevlerimde, meslek hayatımda da bisiklet kullanmayı tercih ettim. Şimdi de kullanıyorum.”

Bisikletle ilgili Türkiye’de yanlış bazı anlaşılmalar olduğuna değinen Sorgun, şöyle konuştu:

“Avrupa’da bisiklet kullanımı takdir görürken Türkiye’de bisiklet kullanımının yadırgandığını görüyorum. ‘Bisiklet sadece spor amaçlı kullanılır’ mantığı var. Bu amaçla kullananlar olabilir ama bisiklet ulaşım aracıdır. Aynı zamanda bisiklet tevazu demektir, halkla birlikte olmak demektir. Seyahat ederken komşuya ve çevredekilere selam vermek, muhabbet etmek haberleşmek demektir.”

Sorgun, Konya’nın bisikletin anavatanı olduğunu ifade ederek, kentte 350 kilometrenin üzerinde bisiklet yolu bulunduğunu vurguladı.

Trafikte bisikletlilerin yaşadığı zorluklara da dikkat çeken Sorgun, bu aracın trafikte saygı görmesi ancak bisikletlinin de kurallara uyması gerektiğinin altını çizdi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!