Bizimle iletişime geçin

Haberler

KONYA’DA SELÇUK MEDENİYETİ BİSİKLET YARIŞI

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği 1. Selçuklu Medeniyeti Bisiklet Yarışı dün Konya’da gerçekleştirildi.  “Bisiklet Turizmi Medeniyetin Yolunda” sloganıyla gerçekleştirilen yarışın startını Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin ile Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık verdi.

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi bahçesinde başlayan yarışa; Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin ile birlikte Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Konya İl Müdürü İsa Araba, Bisiklet İl Temsilcisi Nurettin Kipriksiz ve öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Organizasyonda konuşan Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, “İlkini düzenlediğimiz Selçuklu Medeniyeti Bisiklet Yarışı ile amacımız; turizm yolunda bisiklet tekerleklerinin dönmesini sağlayıp, bisiklet turizmini Selçuklu Medeniyeti yolları üzerinden yerelden uluslararası alana doğru tanıtmak, hanlar arası rota oluşturmak ve bu güzergahta bisiklet turizmini güçlendirmektir.

Burada özellikle Zazadin Hanı seçtik. Bisiklet kültürünü, spor kültürünü sağlıklı hayat için önerirken aynı zamanda da çok boyutlu düşünerek bisikletlerimizi hanlarla buluşturacağız. Hanlar arasında bisiklet rotası çizerek yerli ve yabancı turistlerin hanlardan başlayarak daha sonra diğer Selçuklu unsuru medreseler, saraylarla yakından uzağa doğru ilişki kurmasını sağlayacağız.

Turizmin diğer alternatif dallarından olan arkeo turizmi ve il kültür turizmini bütün boyutlarıyla ele alıp doğa, yayla turizmini birleştireceğiz. Yeni projemizle Alanya’dan Konya’ya ve Konya’dan Kapadokya’ya bisikletlerle gideceğiz. Burada dağ, vadi, yayla, şelale ve yörenin tüm zenginliklerini tanıyacağız” dedi.

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi bahçesinden başlayan yarış Zazadin Han’da sona erdi. Dereceye giren sporcular için ödül töreni yine Zazadin Han’da yapıldı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!