Bizimle iletişime geçin

Haberler

ANKARA BİSİKLET YOLU PROJESİNİN DETAYLARI AÇIKLANIYOR

2020 yılında tamamlanması planlanan Ankara Bisiklet Yolu Projesi’nin detayları belli oldu. 53.6 kilometrelik yol; Eryaman, Bağlıca, Ümitköy, Batıkent, İvedik, Ostim, Bilkent, Söğütözü, Bahçelievler, Ulus ve Cebeci’yi kapsayan 6 farklı hattı Eskişehir Yolu üzerinden birbirine bağlayacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bugün düzenlenecek lansmanla kamu oyuna duyuracağı bisiklet yollarının inşaatına 3 ay içinde başlanması planlanıyor. Metro istasyonları ve EGO’nun bin 600 otobüsünün bisiklet taşımaya uygun hale getirilerek, 2020 yılında projenin tamamlanması hedefleniyor.

Ankara’nın Bisiklet yolu Ümitköy Metro İstasyonu’ndan başlayarak, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Milli Kütüphane ve Ankara Üniversitesi güzergahını takip ederek, Gazi Üniversitesi’nde son bulacak.

Bisiklet yolları ilk etapta 6 parçalı hattın birbirine bağlanmasıyla oluşacak. Proje kapsamında oluşturacak hatların mesafeleri ve güzergahları şöyle olacak:

Eryaman’da 6.9 ve 3.5 kilometrelik iki ayrı hat olacak.

En büyük hat olan Etimesgut-Bağlıca-Ümitköy arasında 16.7 kilometre bisiklet yolu yapılacak.

Batıkent-İvedik-Ostim 7.8 kilometre

Üniversiteler-Mustafa Kemal Mah.-Söğütözü 12.3 kilometre

Bahçelievler-Ulus-Cebeci arasında 6.4 kilometre.

Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ABİDOSD) Başkanı Murat Yumrutaş Eskişehir Yolu’ndan birbirine bağlanacak 6 hat için, “Araç yoğunluğu, egsoz dumanının yarattığı hava kirliliği göze alınarak başka bir güzergah belirlenebilir” önerisinde bulundu.

Eskişehir Yolu yerine Söğütözü Caddesi, A.O.Ç kavşağı ile Gazi Mahallesi Silahtar Caddesi üzerinden geçecek bir hat oluşturabileceğini işaret eden Yumrutaş, “Bu güzergah Eskişehir Yolu’na nazaran kentin tarihi turistik değerleri açısından da bir çok örnek barındırıyor. Turizm açısından da etkili olabilir” diye konuştu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | SOĞUK HAVALARDA BİSİKLETİNİZDEN KOPMAMANIZI SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

ALADAĞLAR ROTASI

Editoryal

SHIMANO DEORE M-6100

Editoryal

BİSİKLET VE KAHVE

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!