Bizimle iletişime geçin

Haberler

MERSİN’DE BİSİKLETLİ ULAŞIM ÇALIŞTAYDA GÖRÜŞÜLDÜ

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde Mersin Üniversitesi ve Mersin Bisikletli Gezginler Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen ve Mersin’de bir ilk olma özelliği taşıyan Bisiklet Çalıştayı’nda, konunun uzmanları, Kongre ve Sergi Sarayı’nda bir araya geldi. Çalıştaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Olcay Tok, Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, İlçe Hizmetleri ve Muhtarlık İşler Dairesi Başkanı Ali Rıza Özdemir, Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fikret Zorlu, Mersin Bisikletli Gezginler Dernek Başkanı Ahmet Salih Özenir ile ilgili birçok dernek üyesi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Çalıştayda, kent içi bisiklet ulaşımı, bisiklet kullanım güvenliği, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, bisiklet organizasyonları, kadın, çocuk ve bisiklet konuları üzerinde görüşüldü.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, bisikletin bugün sadece eğlence aracı olmaktan öte iş, eğitim, sağlık, alışveriş amaçlı günlük yolculuklar ile kent içi erişimi sağlayan çağdaş bir ulaşım aracı olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, “Ülkemizde bisiklet çoğunlukla kullanılmasa da yavaş yavaş bu bilinci oluşturmak, kentimizde bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla Bisiklet Çalıştayı oldukça önemlidir.

Otomobili temel alan ulaşım sistemlerinin yarattığı küresel, kentsel ve yerel düzeydeki çeşitli olumsuzluklar karşısında, motorsuz ulaşım türlerinin desteklenmesi sürdürülebilir ulaşım politikaları kapsamında başlıca stratejiler arasına girmiştir” dedi.

Topçuoğlu, çalıştayın amacını ise şöyle anlattı: “Amerika, Kanada ve Avrupa’nın birçok ülkesinde halkın bisiklete yöneldiğini ve bunun şehir içi trafiğini son derece rahatlattığını gördük araştırmalarımızda. Ve biz de kendi ilimizdeki trafik karmaşasını azaltabilmek adına daha önce ilimizde hiç yapılmayan bir çalıştayı sivil toplum kuruluşlarımız ve üniversitemizle bir araya gelerek yapmak istedik. Halkımızı nasıl bisiklet sürmeye yönlendirebiliriz, spor amaçlı ya da hobi olmasından ziyade bir ulaşım aracı olduğunu Mersin halkına nasıl anlatabiliriz, işbirliği içerisinde bunu nasıl ilerletebiliriz düşüncesiyle bu çalıştayı yapmaya karar verdik.”

Bisikletin bir kentsel ulaşım türü olarak taşıdığı önemin ve potansiyelin tam olarak anlaşılmadığını ifade eden Topçuoğlu, “Mersin’de bisiklet kullanımının olmadığının farkındayız. İlimiz içinde sadece Adnan Menderes Bulvarı’nda 6 bin 300 metre, İçel Anadolu Lisesi civarında da 650 metre olmak üzere toplamda 6 bin 850 metre, yaklaşık 7 km civarında bir bisiklet yolumuz var.

Bisiklet yolu güzergahının uzatılması, iyileştirilmesi ile ilgili Ulaşım Daire Başkanlığımız, Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü ve Park Bahçeler Daire Başkanlığımız ile birlikte yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Topçuoğlu, bisikleti hayatın bir parçası haline getiren sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve derneklerin görüşlerinin yol gösterici olacağını belirterek, “Belediye olarak bisiklet yolları yapmak, bunların bakımını gerçekleştirmek ve diğer kent içi ulaşım araçlarına entegre etmek istiyoruz.

Tüm bunları yaparken halkımızın bu projeyi sahiplenmesi, kent içi ulaşımında bisikletin öneminin kavranması bizler için büyük bir önem taşımaktadır. Buradan çıkacak fikirler, bizim çalışmalarımızla koordineli bir şekilde ilerlerse, eminiz ki kısa süre içinde çok güzel sonuçlar elde edeceğiz.Ben desteklerinden dolayı şimdiden üniversitemize, kamu kuruluşlarımıza, bisikletle ilgili derneklerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştayın düzenlenmesi konusunda öncülük eden Mersin Bisikletli Gezginler Derneği ise kenti bir bisiklet şehri yapmayı hedefliyor. Derneğin kurucusu ve başkanı Ahmet Salih Özenir, Mersin’in bunun için çok uygun bir şehir olduğunu söylüyor: “Bu kadar güzel bir iklime, bu kadar güzel bir halka, bu kadar güzel bir topografyaya sahip olan Mersin’in hak ettiği, ‘bisikletli şehir’ unvanını alması, Mersin’in bir bisiklet şehri olması. Bunun için dinamiklerin harekete geçmesi, öncelikle yerel yönetimlerin harekete geçmesini isteyeceğiz.“

Özenir, bisikletin artık bir ulaşım aracı olarak kullanılması gerektiğini söylüyor: “Yapılması gerekenler nedir? Bisiklet yolları her şeyden önce. Trafiğin düzenlenmesi, bisiklete uygun hale getirilmesi. Toplumun yönlendirilmesi ve bununla beraber altyapının tamamen uygun hale gelmesi. Yani artık düşünürken bisikleti de düşünmek istiyoruz biz. Mersin ulaşımla ilgili herhangi bir cümle kuruyorsa bunun içinde bisiklet öznesinin de olmasını istiyoruz.”

Çalıştaya Mersin Üniversitesi de sorun tespiti ve çözüm önerileri yaparak destek verdi. Mersin Üniversitesi Şehir ve Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fikret Zorlu üniversitenin katkısını anlattı: “Bisiklet güzergahları nerelerde olmalıdır, nerelerde ihtiyaç vardır, bunların tespit edilmesi. Bunun için başlıklar oluşturduk. Bisikletin güvenliği açısından ne tür sıkıntılar var, nerelerde kazalar oluyor, kullanıcılar nerelerde sıkıntılar yaşıyor, bunların önlenmesi için nasıl önlemler alınabilir, bunları konuştuk.

Diğer konu yaygınlaştırma. Bisikletin kullanıcı sayısı arttıkça bu tip ihtiyaçların giderilmesi için bir talep ortaya çıkar. Problemler olunca kullanımın kendisi azalıyor. Diğer bir başlık etkinlikler. Kullanımın yaygınlaştırılması ve bisiklet kültürünün geliştirilmesi adına ne tür etkinlikler düzenlemeliyiz bu konuları tartıştık.”

İki oturumda gerçekleşen çalıştayın ilk oturumunda, belirlenen konu başlıkları için düzenlenen masalarda birleşen uzmanlar, sorunları tartıştı. İkinci oturumda ise belirlenen sorunların çözüm önerileri konuşuldu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!