Bizimle iletişime geçin

Editoryal

HARİKALAR DİYARI

Anadolu Yakası’na yeni bir soluk getiren Trek Segafredo Caddebostan mağazası, bisikletten çok daha fazlasını vadediyor. Cyclist Türkiye elinde kahve fincanı, gözleri asılı şık bisikletlerde mağazayı keşfe çıkıyor

Yazı ERMAN ÖNER  Fotoğraf TARIK GÜL

Duvarları mat siyah renkte bir sergi salonu… Her biri eşsiz yağlı boya tablolar siyah fon üzerinde göz kamaştırıyor. Öyle ki serginin önünden geçenler dahi yavaşlayıp da bir bakış atmadan yoluna devam edemiyor. Eserlerin yüksek sanat değeri taşıdıkları gösterilen özen ve verilen önemden belli. Zeminden tavana aralıklarla üç tanesi titizlikle dizilmiş. Soldan sağa kaç tanesinin sıralı olduğunu ise tahmin etmesi dahi güç.

Öyle ki kapıdan içeri girince sol yanımızdan salonun derinliklerine doğru alabildiğine uzanıyor şaheserler. Kim bilir hangi dünyaca ünlü ressamın imzasını taşıyor? Vincent van Gogh, yakın arkadaşı Paul Gauguin, belki de Claude Manet veya portre çizimlerin ustası Rembrandt van Rijn, yahut Fransız asi ressam Jacques-Louis David mi dersin? Hadi, gördüklerimiz karşısında biraz fikir yürütelim. 

Kusursuza yakın aydınlatmaya bakacak olursak ışık ve gölge ustası Michelangelo Merisi da Caravaggio’nun ellerinden çıkmış olmaları yüksek ihtimal. Peki ya insanı ilk bakışta vuran canlı renklere ne demeli. Bahse girerim ki bu ressam Joan Miro’dan başkası olamaz. Fakat tabuları yıkan, kuralları yerle bir eden aykırı kimlikleri, ancak Amerikalı ressam Mark Rothko’nun sanatının bir ürünü olabilir.

İşin içinden çıkması gerçekten güç. Bu arada ferah salonun diğer bir ucundan, yani sağ tarafımızdan burnumuza birinci sınıf İtalyan işi kahve kokusu çalınıyor. Şaşırıyoruz elbet. Yoksa Roma’nın en meşhur kahvecilerinden birinde miyiz? Hayır, burası ne bir sanat sergisi ne de biz Roma meydanında ünlü bir kahvecideyiz. Şu an Trek bisikletleriyle Coffee Strada’nın tam ortasında bulunmaktayız. Ve burası Türkiye.

Burada olmamıza asıl sebepse Amerikalı bisiklet üreticisi Trek’in Türkiye distribütörü ile İtalyan kahve üreticisi Segafredo’nun destek verdiği Coffee Strada’nın tek bir çatı altında buluşmuş olması. Malumunuz, bisiklet ve kahvenin mazisi çok eskilere dayanan bir aşk hikayesi vardır. Yurt dışında- özellikle de Avrupa’da – durum farklı olsa da ülkemizde bisiklet ve kahve konsepti; Mecnun ile Leyla, Ferhat ile Şirin gibi kavuşamayan iki aşık. Ancak Trek ve Coffee Strada örneği bu alanda mutlu sonla biten nadir Hollywood yapımlarından biri.

Trek “Anadolu”ya açılıyor!

İstanbul’un güzide semtlerinden Göztepe’de, geçtiğimiz aylarda kapılarını açan Trek Segafredo Caddebostan üzerindeki parkın yanı başındaki lokasyonuyla misafirlerini huzurlu ve sakin bir atmosferde ağırlıyor. Her 10 kahvecinin dokuzunda olduğu gibi biz de mağazanın girişinde pervasızca uyuyan bir kedinin yanından geçip, mağazaya giriyoruz. Kapıda bizleri güler yüzü ve samimiyetiyle Trek’in Türkiye distribütörü Sami Koen
ve Coffee Strada’nın kurucusu Özgür Bağdatlıoğlu karşılıyor.

Gözlerimizi kamaştıran mağazada uzunca bir turun ardından, Coffee Strada’nın leziz espressoları eşliğinde sohbetimize başlıyoruz. Zira cevabını merak ettiğimiz çok fazla soru var. İlki Koen’e. Trek bisikletleri ve Coffee Strada nasıl bir araya geldi kendisinden dinliyoruz. “Bir süredir Anadolu Yakası’nda eksik kaldığımızı hissediyorduk. Neler yapabiliriz diye fikirler ürettiğimiz bir dönemde Özgür çıkageldi. İlk başta düşünmemiz lazım dedik; çünkü burada 20 yıllık bir bayimiz var. İlerleyen zamanda bayimizden de burada bir Trek Segafredo Caddebostan mağazası açma yönünde talep gelince, butona bastık” diyor Sami Koen.

Avrupa Yakası’nda müşterileriyle kurduğu samimi iletişim ve ayrıntılara verdiği önemle bilenen Sami Koen, aynı prensipleri bu yakaya taşıma niyetinde

Avrupa Yakası’nda müşterileriyle kurduğu samimi iletişim ve ayrıntılara verdiği önemle bilenen Koen, aynı prensipleri bu yakaya da taşıma niyetinde. Bu bağlamda işe mağazanın dizaynından başlamış. Zeminden tavana, teknik servisin raflarından aydınlatmaya tutun da bisikletlerin nasıl sıralanacağına ve müşteriye nasıl zahmetsizce gösterileceğine kadar Koen, dışarıdan bir destek almaksızın bizzat ince eleyip sık dokumuş. 

“İçeriye mimar girmedi. Çünkü sektörün içinden gelmeyen, bisikletin dinamiklerini bilmeyen bir mimar bizi tatmin etmeyecekti” diyor Koen. Mağazanın tasarımı ise bütünüyle Sami Koen’in gözlem, tecrübe ve uzun araştırmalarının sonucu şekillenmiş. “Yerlerin Nike mağazaları gibi olmasını istedim. Ancak onlar açık renk duvarlar kullanırken ben tercihimi koyu renkten yana kullandım. Diğer mağazaların aksine orta alanda bisiklet olmamasına özen gösterdik. Bu nedenle de bütün bisikletleri duvara astık. Burasının yüksek tavan olmasının verdiği avantajla, alışılageldik şekilde iki katlı askı değil üç katlı bisiklet askısı olsun istedik. Fakat üçüncü bisikleti nasıl alıp koyarız diye de çok düşündüm.”

Koen bu engeli de kendi buluşu bir yöntemle aşmış. “Kütüphanelerdeki gibi kayan merdiven olmazdı. Müşterinin yanında açman kapaman gereken katlanır merdiven de zordu. Yukarıdan aşağıya bir kol mekanizması olsun istedik. Ama birçok detay vardı; iple mi zincirle mi inecek derken ortaya bu sistem çıktı. Çok da rahat ve kullanışlı oldu doğrusu.”

Sporseverlerin adresi

Müşterilerine mümkün olan en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan mağazanın teknik servis bölümünde ise Amerika Trek’ten esinlenilmiş. Dolap renginden ürünlerin çekmece içindeki duruşuna kadar en ince ayrıntılara kadar Türkiye mağazası, Amerika Trek’e uyarlanmış. “Yurt dışında hiç kimse anahtarları, penseleri asmıyor. Her şey tertemiz çekmecelerde duruyor. Biz de çekmecelerin yüksekliğine kadar bu düzeni birebir uyguladık. Elbette düzen başlı başına yeterli değil, kaliteli hizmet için kullanılan ekipman da çok önemli. Bu nedenle ekipmanlarımızın %70’ini Park Tool’dan sipariş ettik. Şu an teknik serviste gerek çalışanlarımızın bilgisi gerekse kullandığımız araçlar özelinde gerçekten iddialıyız.”

Bu noktada söz alan Özgür Bağdatlıoğlu, henüz daha çok yeni olmasına rağmen mekanın, yalnız bisikletseverlerin değil, sporseverlerin uğrak noktası olmaya başladığını belirtiyor. “Burası bir bisiklet kafe ama yalnızca bisikletçilere yönelik bir mekan değil. Bisiklet grupları, koşu grupları, hayvan severler de Caddebostan’da mahallenin insanları da
gelmeye başladı.”

Coffee Strada yalnızca bisiklet tutkunlarına hitap eden bir mekan olmadığı gibi sunduğu hizmetler de yalnızca kahve ve türevleriyle sınırlı değil. Bağdatlıoğlu’ndan dinliyoruz. “Pazar sürüşlerinden yahut sporundan önce insanlar buraya gelip ihtiyaçlarını giderebilirler. Bu yalnızca kahve değil, lastiklerine hava basabilirler, iç lastik değiştirebilirler, koşu grupları eşyalarını bırakıp koşularına başlayabilirler.”

“Dağ bisikletini bugün bildiğimiz haline getiren Gary Fisher ve profesyonel bisiklet camiasının yakından tanıdığı Jens Voigt’ı açılışa getirmeyi planlıyoruz”

Ünlü İtalyan kahve üreticisi ve aynı zamanda WorldTour takımı Trek Segafredo’nun isim sponsoru olan Segafredo kahveleri bisiklete hiç uzak değil. Nitekim Coffee Strada’nın da tercihi İtalyan kahve üreticisi olmuş. Peki Bağdatlıoğlu Coffee Strada’yı ziyaret edeceklere hangi ürünleri muhakkak denemesini önerir? “Sporla ilgili kişiler söz konusuysa doğal olarak sütsüz kahveler (gülüyor). Espresso gibi uyarıcı kahveler hem performans arttırıcı hem de ayılmayı sağlayıcı olacaktır.”

Son olarak mağazanın açılış etkinliği planlayıp planlamadığını soruyoruz. Koen’in açılış planları, bizleri heyecanlandıran iki
önemli isimle yürütülen görüşmelere bağlı.

“Gary Fisher ve Jens Voigt’tan haber bekliyorum. Eğer onlar gelirse açılış yapacağım. Yoksa açılış pek sevmediğim bir şey. Ama dağ bisikletini bugün bildiğimiz haline getiren adam Gary Fisher ve profesyonel bisiklet camiasının yakından tanıdığı Jens Voigt’ı getirebilirsek Ekim ayında bir açılış yapabiliriz.”

Rengarenk şehir bisikletleri, son teknoloji yarış makineleri, tam donanımlı teknik servis, konusunda uzman ekip, jant setinden tutun da tekstile uzanan ekipmanlar, bike-fit ve sıcak bir fincan kahve… Trek Segafredo’nun Caddebostan mağazası sizin ve bisikletiniz için her şeyi yerinize düşünmüş bir mekan.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Klasikler başlıyor!

Haberler

MAYOLARIN ÖYKÜSÜ – CARRERA

Editoryal

PELOTONUN 2021 MAYOLARI

Editoryal

UAE TOUR BU PAZAR BAŞLIYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!