Bizimle iletişime geçin

Editoryal

MUCİZE YAPI KASLARIMIZ

Bedenimizin ağır işçileri olan kaslarımız aslında bir araya geçmiş karmaşık bir organizmanın sonucu. Arda Ergene, mucizevi bir yapıya sahip kaslarımızın derinliklerine iniyor

Yazı ARDA ERGENE

Sahip olduğumuz ve yaşadığımız süre içerisinde bizimle olan bir varlıktır vücudumuz. Hareket etmeye programlı bir potansiyel, farkındalıkla taşıdığımız sürece ise bize hizmet edecek tek yapı. Örneklendirmek için iskeletimizi düşünelim. Hareket sistemimizde iskelet pasif bir rol üstlenmiş durumdayken, asıl aktif rol çizgili kaslara aittir. Organizmanın yürüme, koşma, bisiklete binme, ağırlık kaldırma gibi hareketleri iskelet kaslarının çeşitli kasılmaları sayesinde mümkün olur.

Ayrıca kaslarımız çok defa ya istemli ya da refleks ile kasılarak bulundukları eklemleri ve organları dış etkenlere karşı korur. Bunlara ilaveten bildiğimiz gibi bizler iç ısıları sabit canlılarız. Bu iç dengeyi koruyan tek yapı da yine kaslarımızdır.

Bu aşamada, iskelet kaslarının değişmez ortak özelliklerini hatırlatmak isterim: Uyarılabilme, İletebilme, Kasılabilme, Esneyebilme ve Viskozite. Kasın viskozite özelliği koruyucu bir sigorta gibi kas – kemik bütünlüğünü güvence altına alır.

Peki nedir bu “Viskozite” özelliği?

Ani ve şiddetli bir kasılmada kas boyumuzun uzadığını düşünelim. Kasın uzamasının meydana getirebileceği sınır uzunluğa hemen erişmeyip uzamanın son kısmı yavaş yavaş gerçekleşir ve kasın toparlanması ve hatta eski uzunluğuna dönmesi yine aynı şekilde yavaş yavaş olur. Buna kasın viskozite özelliği denir. Eğer kaslarımızda böyle bir özellik olmasaydı, esneklik sınırlarının sonuna hızlıca ulaşırdı ve kolayca kopmalar meydana gelirdi. Gelin şimdi bu inanılmaz yapının içine girelim ve hayal edelim.

Kas nasıl oluştu?

Kas hücresi diğer hücrelerden biraz farklı olarak uzun ve iplik şeklindedir. Buna fibril denir. Kas dokusu fibrillerden oluşur ve o kadar küçüktür ki uzunluğu 1mm ile 40mm arasında değişir. Tek bir fibril (kas hücresi) ince ama sağlam bir zarla sarılıdır ve bu zar endomisyum adını alır. Bu sayede her bir fibril birbirinden ayrılır.

10 ila 50 fibril demeti uzunlamasına bir şekilde çiçek demeti gibi sıralanarak bir fibril demeti oluştururlar. Bu demet de bir zarla sarılıdır. Bu zara tıp dilinde premisyum denir.

Demetler yine uzunlamasına sıralanırlar ve kası oluştururlar. Oluşan bu kas da bir zarla sarılıdır. Bu zar da epimisyum adını alır. Zarların hepsi bağ dokusundan yapılır. Bu demetlerin arasında bağ dokusu vardır. Kan damarları ve sinirler bağ dokusu içinde ilerler. Bağ dokusu kasın her iki ucunda tendona dönüşerek kemiklere yapışırlar.

Tendonlar kas kuvveti ve bütünlüğünde çok büyük öneme sahiptirler. İşte iskeletimizi bu muazzam yapı sayesinde hareket ettirebiliyoruz. Ancak asıl mucizeyi şimdi yazıyorum. Yukarıda belirttiğim, kası meydana getiren bir kas hücresinin yani fibrilin içine giriyoruz. Her bir kas hücresinin içinde birkaç 100 ila birkaç bin arasında değişen uzun ince 1 mikron çapında miyofibriller bulunur. Ve 1 miyofibril mikroskop ortamında incelendiğinde yan yana uzanan 1500 kadar miyozin ve 3000 kadar aktin adı verilen kas proteininden oluşur. Bu flamanlar değişmez bir düzen içerisinde çapraz köprüler kurarak birbirinin arasına girmiş parmaklar gibi geçer ve kasın kasılmasında önemli rol oynar.

Bu denli mükemmel bir düzenin içinde hareket etmemek bizleri durgun bir su haline dönüştürebilir. Buna karşın, hareket etmek kalitesi yüksek bir beden ve zihin yapısıyla çalışan kaslarımızı esnetmek, onlara oksijen taşımak ve nefes aldırmak anlamına gelir.

Kaliteli kaslar uzun sürüşler.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Klasikler başlıyor!

Haberler

MAYOLARIN ÖYKÜSÜ – CARRERA

Editoryal

PELOTONUN 2021 MAYOLARI

Editoryal

UAE TOUR BU PAZAR BAŞLIYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!