Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİKLETLİLER, BARİKATSIZ BİR DÜNYA İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Engellilerin yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekmek ve barikatsız bir dünya için yola çıkan Sessiz Çığlık Bisiklet Kulübü, görme, işitme ve ortopedik engellilerin yanı sıra gönüllü bisikletçilerle pedal çevirdi. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Barikat Film Atölyesi Derneği, Uluslararası Barikat Film Festivali kapsamında düzenlenen Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji’nde katılımcılar, soğuk hava koşullarına rağmen pedal çevirdi.

Avcılar Belediye Başkanı Avukat Turan Hançerli’nin de katıldığı etkinlikte Mecidiyeköy’den başlayan tur, Beykoz’da son buldu. Uluslararası Barikat Film Festivali Başkanı Hüseyin Nacar çığlıklarının, farkındalık için olduğuna vurgu yaparak, “Biz barikatsız bir dünya için düş kuruyoruz. Düşlerimize ortak olan düşdaşlarımıza teşekkür ediyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlanmasına karşıyız. Biz barikatları yıkmak için sanatın ve sporun gücüyle geliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl barikatsız bir dünya için İstanbul’dan Hollanda’ya 4 bin 521 kilometre pedal çevirdiklerini belirten Hüseyin Nacar, “Hava koşulları bize bir engel ama biz engel tanımıyoruz. Kar da yağmış olsa pedal çevireceğiz. Çığlığımız farkındalık için. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, biz onun kutlanmasına karşıyız. Onun kutlanacak bir yanı yok. Spor ve sanat dünyanın en güçlü silahı, kimyasal silahlardan daha güçlü. Biz barikatları yıkmak için sanatın ve sporun gücüyle geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nacar, bisiklet turları esnasında betimlemeler yaptıklarına değinerek, “Yolları onların da göreceği şekilde anlatıyoruz. Bu arkadaşlarımıza engelli, sakat, özürlü demek gerçekten içimizi acıtıyor. Bunlar dezavantajlı gruplar, bu grupları avantaja çevirmek niyetindeyiz” dedi.

 Avcılar Belediye Başkanı Avukat Turan Hançerli de bisiklet etkinliğine katılan isimler arasında yer aldı. Hançerli, 25 yıldır engelli hakları mücadelesi verdiğini ifade etti.

Hançerli, “Toplum oldukça duyarlı, özellikle gençler ve sporcuların duyarlılığı inanılmaz. Bu beni çok heyecanlandırıyor. 25 yıldır engelli hakları mücadelesi veren biri olarak insanların, gençlerin, sporcuların, engellilerin yaşadığı sorunların çözümü konusunda yağmura, soğuğa rağmen sokakta olmaları gelecek güzel günlerin habercisi. Bu enerji Türkiye’yi iyiliğe, güzelliğe ve daha yaşanılır bir dünyaya dönüştürecektir. Engellilerin sorunlarının çözümü noktasında da bir farkındalık yaratılıyor. Bu etkinlikte bisiklete farklı engel grupları ile birlikte bindik. Yapmak isterseniz aşılmayacak engel yok” diye konuştu.

Spor ve sanat faaliyetlerinin her zaman içerisinde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten görme engelli futbolcu Recep Selvi, sloganlarının ‘Barikatsız Bir Dünya Kurmak’ olduğunu vurgulayarak, “Önümüzde barikatlar var, hayatın her alanında olduğu gibi biz bu barikatlara takılıp düşersek düştüğümüz yerde kalırız. Bizim hedefimiz barikatların üzerine basarak yükselmek ve barikatların arkasına geçerek yolumuza devam edebilmek” dedi.

Bisiklet turlarına katılmaktan büyük keyif duyduğunu anlatan görme engelli Şule Yazıcı ise geçen sene de İstanbul’dan Hollanda’ya 4 bin 521 kilometre pedal çevirdiğini dile getirerek, “Önde giden bir pilotla birlikte, benim de pedal çevirmemle bisikletler hareket ediyor ve bu yolları birlikte kat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Engelliler için oluşturulan bütün barikatların kalkmasını istediğini söyleyen İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Perihan Eren Bana ise, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne ithafen buradayız. Engelliler için oluşturulan bütün barikatların kalkmasını istiyoruz. Onların da bizimle, toplum içinde yan yana olmasını istiyoruz. Biz buradaki engelleri aşıyoruz, engelliler içinde engellerin aşılmasını istiyoruz” dedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!