Bizimle iletişime geçin

Haberler

İSTANBUL’UN İSBİKE RAPORU

Fotoğraf Tarık GÜL

İstanbul’un akıllı bisiklet paylaşım sistemi İsbike, 1.5 yılda 786 bin 224 kez kullanıldı. 170 bin kişinin abone olduğu sistem en fazla Florya, Bostancı, Karaköy, Sarıyer ve Bebek’te kullanıldı. Bu süreçte 26 bisiklet çalınırken 7 bisiklet ise parçalanarak kullanılamaz hale geldi. Dünyanın pek çok kentinde trafik yoğunluğunun azaltılması adına alternatif bir ulaşım türü olarak ve kent sakinlerinin daha fazla hareket ederek sağlıklı bir yaşam sürmesini teşvik etme amacıyla bisiklet kullanımı yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Günün büyük bölümünde yoğun bir trafik akışı olan İstanbul da bu kentlerden biri. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kuruluşu olan İspark tarafından hayata geçirilen İsbike, özellikle sahil kesimlerindeki bisiklet durakları ile hizmet veriyor.

2018 yılında büyük bir atılımla İstanbul’un iki yakasında da durak ve bisiklet sayıları arttırılırken, 2019’da başka noktalara da bisiklet durakları yerleştirilmişti. İsbike verilerine göre Haziran 2018’den bugüne kadar İsbike uygulaması ile İstanbullular, 786 bin 224 kez bisiklet kullandı.

Toplam abone sayısı ise 169 bin 348’e ulaştı. İsbike sisteminden bisiklet kiralaması yapanların büyük bölümü 18-38 yaş aralığında oldu. İstanbullular son 1.5 yılda abonelik ücretleri hariç bisiklet kiralamaya en az 1 milyon 965 bin 560 lira ücret ödedi.

Vatandaşlar tarafından en fazla kiralama Avrupa yakasında Florya, Yeşilköy, Sarıyer, Karaköy ve Beşiktaş duraklarında yapılırken Anadolu yakasında ise Caddebostan, Süreyyapaşa ve Moda durakları en sık tercih edilen duraklar oldu. Ayrıca İBB tarafından 2020 yılı sonuna kadar istasyon sayısının 144’ten 300’e, bisiklet sayısının ise 1500 bisikletten 3 bine çıkartılması hedefleniyor. Bu kapsamda merkezi ve turistik noktalara da yeni İsbike durakları yerleştirilecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

BİSİKLETLİ MACERALARINIZI KAYIT ALTINA ALIN | EN İYİ AKSİYON KAMERALARI

Editoryal

MAKSİMUM NABIZ ÇIKMAZI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!