Bizimle iletişime geçin

Haberler

ANTALYA’DA KARMA UYGULAMA ÖNERİSİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kent merkezindeki bazı noktalarda bisiklet yollarını trafik akışına ters olduğu yolları daraltarak sıkışıklık yarattığı gerekçesiyle kaldırması kararı kenti ikiye böldü. Yüzlerce bisikletli bisiklet yollarının alternatif üretilmeden kaldırılmasını protesto eden eylemler düzenlerken, bazı sürücülerse yolların iptalini doğru bir karar olarak değerlendirdi.

Tartışmalı kararla ilgili konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç, geri adım atmayacaklarını belirterek uyarı levhalarının kent merkezine yerleştirilmeye başlandığını duyurdu. Kent merkezinde karma kullanıma ağırlık vereceklerini açıklayan Tonguç, “Kötü bir örnek vardı, biz onu kaldırdık. Trafiğin ters yönünde kazalara davetiye çıkaran bisiklet kullanımı dünya şehirlerinde olmadığı gibi Antalya’da da olmaz. Bisiklet her yerde kullanılmalı” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde dokuz yıl önce Ulaşım Daire Başkanı olarak görev yaptığı ve bu dönemde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için önemli adımlar attıklarını anlatan Tonguç, yıllar içinde bu hedefe ulaşılamadıklarını belirterek şunları söyledi: “Teomanpaşa, Milli Egemenlik gibi caddelerde bisiklet yollarını 9 sene önce oluşturan bendim. Ama bu süreçte bisikletli sayısında büyük bir artış yaşanmadı. Bu konuda bir kültür oluşması lazım. Aslında bisiklet yolları dediğimiz zaman bisikletliyi sınırlandırmış oluyoruz. Bisiklet zaten Trafik Kanunu ve Kara Yolları Yönetmeliği’nde var. Bisiklet yolu yapıldığında bisikletlinin artmadığını yaşadık ve gördük.”

“Bisiklet Federasyonu Antalya İl Temsilcisiyim. Antalya Valiliği’nin görevlendirmesiyle gittiğim denetimlerde uygulamaların yanlışlığını üzülerek takip ettim. Atatürk Caddesi’nden Işıklar Caddesi’ne devam eden yolda şeridin biri gasp edildi. Yolun bir bölümü maviye boyanıp adına ‘bisiklet yolu’ denildi. Böylece bisikletlilerle araç sürücüleri karşı karşıya getirildi. Tek yön yolda bisikletliyi gidiş dönüş çalıştırdıkları için ters yönde ilerleyen bisikletliler nedeniyle trafik güvenliği açısından çok büyük tehlike oluştu. Yapmayın dediğimizde dinleyen olmadı. Aynı hata Konyaaltı Caddesi’nde uygulanacaktı, engel oldum.”

“Bisikletliler güvenli bisiklet yolu istiyor ama vatandaşla da karşı karşıya gelmek istemiyor. Otobüs durağının önüne yapılan bisiklet yolu bisikletli kullanıp otobüsle mi çarpışsın. Bu yollar hatalıydı. Vatandaşın tepkisi de çok büyük oldu. İnsanlardan ‘Kaldırın kurtulalım’ diye art arda tepkiler gelince biz de kaldırdık. Şimdi bisikletliler ‘Neden alternatif üretilmeden bazı yollar kaldırıldı’ diye soruyor. Ancak alternatif aramaya gerek yok. Trafik kurallarına uygun bisiklet kullanan bir sürücü, kentin her yerinde bisiklet kullanabilir.”

Kentin çeperinde bisiklet yolları hazırlayarak bisikletliyi merkeze taşımayı amaçladıklarını aktaran Tonguç, şu anda üzerinde çalışılan düzenlemenin ayrıntıları şöyle anlattı: “Şimdi biz bisiklet yollarını daha planlı şekilde yeniden düzenliyoruz. Kundu’daki tüm yolları ve kavşakları yeniden düzenliyoruz. Orada atıl durumda bir bisiklet yolu vardı. Kundu’dan Güzeloba ve Rauf Denktaş Bulvarı’na giden bisiklet yollarını komple yeniliyoruz. Boğaçayı ve Hurma’da da etkin kullanılabilecek bisiklet yolları hazırlıyoruz. Teomanpaşa Caddesi’ni gidiş dönüş çalıştıracağız. Çeperden merkeze akış sağlayacağız.”

“Daha önce yapılmış garip bisiklet yollarının tamamını kaldırdık. Bu sayede trafik rahatlayacak. Araç kullananlar için de bisikletliler için de rahat ilerlenebilecek alanlar ortaya çıkacak. Yollarımızda yanlış uygulamalarla daraltıldığı zaman insanlar alternatifsiz kalıyor, şehir kangren oluyor ve o yollardaki esnaf da sürücüler de yayalar da bu durumdan zarar görüyor. Çözüm kentte yavaş trafik. Trafik yavaşladığında bisikletli her yerde bisiklet kullanabilecek.”

Kaynak Hürriyet

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!