Bizimle iletişime geçin

Haberler

EN GÜVENLİ KASK HANGİSİ?

ABD’de yapılan bir araştırma kapsamında 86 kask incelendi. Buna göre en güvenli kask Bontrager Rally MIPS olarak kaydedildi

ABD’de bağımsız bir kurum tarafından yapılan araştırma, popüler kask markalarının güvenlik seviyeleri hakkında bazı sonuçlar ortaya koydu. Virginia Tech isimli kurum tarafından Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü işbirliğinde yapılan araştırma kapsamında farklı markalara ait 86 kask test edildi ve bunların, düşme ya da kaza anındaki koruma kabiliyetleri ölçüldü.

Aynı kurum, geçtiğimiz yıl benzer bir test yapmış ve araştırma kapsamında 30 farklı kaskı incelemişti. Ancak yeni araştırmanın sonuçları bu testin yerini aldı.

Araştırma kapsamında yapılan düşme testinde kasklar, her bir kask için aynı koşullar oluşturularak önceden belirlenmiş bir yükseklikten 45 derece açılı çelik bir zemine düşürüldü. Zemin ayrıca tipik bir yol yüzeyine yakın olması bakımından zımpara kağıdı ile kaplandı.

Testler, bisiklet kazalarında kaydedilen hızlara dayanarak ve en yaygın çarpma ve kaza hızları baz alınarak iki farklı ortalama hızda gerçekleştirildi.

Sonrasında her bir kask, sarsıntı ve darbe anında kafa travması ya da yaralanma risklerini azaltma kabiliyet ve derecelerine göre puanlandı.

Araştırma kapsamında örneklem olarak kullanılan kaskların tümü, ABD CPSC güvenlik sertifikasına sahip olan ve bisiklet endüstrisindeki temel markaların ürün gamında yer alan kasklar içerisinden seçildi. Bu kapsamda Specialized, Bontrager, Smith, Lazer, Giro, Bell ve POC markalarının farklı model kaskları incelendi.

Kasklar, giriş seviyesinden en üst seviyeye olacak şekilde sıralanarak test edildi ve MIPS gibi üçüncü bir tescilli güvenlik teknolojisi içeren örnekler incelendi.

Testlerin tamamlanmasının ardından güvenlik bakımından derecelendirilen kasklar 1’den 86’ya kadar sıralandı. Buna göre listenin ilk beşinde yer alan marka ve modeller;

1. Bontrager Rally MIPS

2. Troy Lee Designs A2 MIPS Decoy

3. Lazer Century MIPS

4. Lazer Cyclone MIPS

5. Bontrager Specter WaveCel

olarak sıralandı. Listenin tamamına buradan erişebilirsiniz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!