Bizimle iletişime geçin

Haberler

ÖZEL HABER | SPOR TOTO CYCLING TEAM

Ankara’da Spor Toto’nun çalışmalarıyla yeni bir bisiklet takımı kuruldu. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’nun projesi olarak Spor Toto’nun desteğiyle kurulduğu belirtilen takım, Türkiye’nin Torku Şekerspor, Manisaspor ve Salcano Sakarya BB’den sonra dördüncü kıta takımı olma özelliğini taşıyor. 

Kırmızı, beyaz ve siyah renkleriyle pelotonda yer almaya hazırlanan Spor Toto Cycling Team’de Feritcan Şamlı, Batuhan Özgür, Ahmet Örencik, Oğuzhan Tiryaki, Cebrail Şeker, Buğra Yiğit Melih Çetin, Muhammet Selçuk, Halil İbrahim Dilek ve Yunus Emre Yılmaz yer alıyor. 

Geçtiğimiz yıl Salcano Sakarya BB’de yarışan ancak bu yıl, antrenör olarak devam etme kararı alan Muhammet Atalay ise antrenör olarak ekipte yer alıyor. Takımın mekanisyeni İsak Ünal olurken Suat Torkay ise genel menajer olarak Spor Toto ekibinde.

Dün 17.00 itibariyle müraacat süreci sona eren ve resmi olarak kurulduğu duyurulan takımla ilgili detayları ise Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’ya sorduk. Küçükbakırcı, öncelikle Spor Toto Cycling Team’in Türkiye’de Spor Toto destekli olarak kurulan ilk bisiklet takımı olduğunun altını çizerek bu takımın, devlet desteğiyle son iki yıldır yürütülen çalışmalar sonucu oluştuğunu belirtti:

“Bu aslında uzun süredir üzerine düşündüğümüz, konuştuğumuz bir konuydu. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi bir yarış yapıp ülke olarak nitelikli bir kıta takımına sahip olmamak bizi en başından beri rahatsız ediyordu. Öte yandan bisikleti herkes çok seviyor. Özellikle son iki yıldır devlet tarafından da sevilen ve desteklenen bir branş olması bu konuda çok yol almamızı sağladı. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden yayımlanan bisiklet yolları yönetmeliği, Gençlik ve Spor Bakanımızın da bizzat içinde olduğu velodrom çalışmalarımız gibi bu takımın kurulması da devlet desteğiyle bisiklet üzerine son iki yıldır aralıksız yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde oldu.

Rüzgar her konuda arkamızdan esmeye devam ettiği için artık bir şeyleri ortaya koymak da daha kolay hale geldi. Bizler de fikrimizi, böyle bir takım kurma isteğimizi ifade ettik ve özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da  bu konuda hemfikir olması üzerine Spor Toto bize destek olmayı kabul etti. Sonuçta da ağırlıklı olarak genç sporculardan oluşturduğumuz yeni bir kıta takımı ortaya çıktı. Eminiz, çok geçmeden bu takım, Türkiye’de çok ses getiren işler yapacak.”

Bu noktada takımın oluşturulmasında özellikle genç sporculara ağırlık verildiğini belirten Federasyon Başkanı Erol Küçükbakırcı; “Sporcuları seçerken öncelikle mevcut bulunan sporcu havuzu içerisinden yıl içerisinde topladığı puanlara, yarışlarda aldığı sonuçlara göre bir değerlendirme yaptık. Bununla birlikte özellikle kulüplerdeki, gençlerden elit kategoriye geçen sporcular üzerine yoğunlaştık. Sonuçta hem genç hem de başarılı sporcuların yer aldığı bir ekip oluşturduk. Yalnızca takıma çağırdığımız üç sporcu, Halil İbrahim Doğan, Mustafa Sayar ve Onur Balkan ekibe gelmeyi kabul etmedi. Bu sporcularımızla işin maddi tarafında bir fikir birliği sağlayamadığımız için onlar Sakarya’da yarışmaya devam edeceklerini bildirdiler. Bizler de saygı duyduk ve toplamda on sporcu ile Spor Toto ekibini kurduk.”

Takımın, yaklaşmakta olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yer alıp almayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor. “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda kıta takımı olarak Spor Toto ekibiyle yer alabileceğimiz gibi farklı kulüplerden gelen ve o günün şartlarına göre form durumu en yüksek sporculardan oluşan bir takım kurabilir ve milli takım statüsünde katılarak da yarışabiliriz. Şu an için bununla ilgili aldığımız net bir karar yok.”

Türkiye’de şu an federasyona kayıtlı ve aktif olarak yarış koşan 850 lisanslı sporcunun olduğunun altını çizen Küçükbakırcı, önümüzdeki yıl bu sayıyı beş binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ve Spor Toto’nun attığı bu adımla devlet ve özel kurumların desteğiyle mutlaka yeni takımların da kurulacağı, federasyon olarak bunun her daim destekçisi ve takipçisi olacaklarını bildirdi: 

“Sporcu sayısı arttıkça rekabet de artacak, buna bağlı olarak daha fazla başarı da gelecektir. Öte yandan bu gibi takımların kurulması ile bugün bu sporu yapan veya yapmak isteyen genç sporcular, bu sporda da bir gelecek olduğunu düşünerek daha istekli hale gelecek ve en çok yaşadığımız şey olan, sporcunun belli bir yaşa gelince bisikleti bırakmasının da önüne geçilmiş olacak. Bizler böylelikle kurulan bu takımın, başka takımların da kurulmasını sağlamasını ve uzun vadeli olmasını istiyor, ülkemiz ve bisiklet sporu adına hayırlara vesile olmasını içtenlikle diliyoruz. ”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!