Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİKLETÇİLER ARASINDA YEME BOZUKLUKLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

Spor diyetisyeni Renee McGregor, yeme bozukluklarından muzdarip olan bisikletçi sayısında ciddi bir artış olduğunu bildirdi. Geçtiğimiz yıl düzensiz yeme ve yeme bozukluğu şikayetiyle başvuruda bulunan sporcu sayısının beş kat arttığını belirten McGregor, bunların büyük çoğunluğunun erkek bisikletçiler olduğunu aktardı.

Olimpiyat, paralimpik ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları ekipleriyle de birlikte çalışan spor diyetisyeni Renee McGregor, yükselişin sebebini ‘her ne pahasına olursa olsun kazanmalısınız’ şeklinde bir düşünceyle sporcu yetiştirilmesi ve artan sosyal medya kullanımıyla açıklıyor.

McGregor Sky News’a yaptığı açıklamada; “Optimum performans gösterecek kadar hafif olmak ile zihinsel ve fiziksel sağlığı etkilemeye başlayacak kadar zayıf olmak arasında çok ince bir çizgi var. Bu noktada bugün, antrenör, takım ve diğer sportif organların bu konuda yeterli bilgi ve hassasiyete sahip olmadıklarını düşünüyorum. Bu sebeple söz konusu bu çizgi, sporcunun zarar görmesi pahasına aşılabiliyor.”

Sloven bisikletçi Jani Brajkovič de dahil, profesyonel pelotonda pek çok kişi yeme bozukluğu ile mücadele ediyor. Daha önce Fransa Turu’nda da yarışan ve 2010 yılında Criterium du Dauphine’yi kazanan 36 yaşındaki Brajkovic, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında uzun süredir bulimia ile mücadele ettiğini ve yeme bozukluklarının profesyonel bisiklet dünyasında çokça göz ardı edildiğini bildirmişti.

Brajkovic, uzun süre bulimia problemi yaşadığını gizli tuttuğunu söyledi ancak Temmuz 2018’de yapılan bir test hastalığın ortaya çıkmasını sağladı. Bir besin takviyesi olarak methylhexaneamine maddesi için yapılan testin pozitif çıkması sonucu Brajkovic, bu maddeyi öğün yerine aldığını, çünkü onu bulimia nöbetinden uzak tutan tek şeyin bu olduğunu açıklamıştı.

Sky News, profesyonel bisikletçi olma hayallerinin peşinden koşarken yeme bozukluğu ile mücadele eden 19 yaşındaki Oscar Mingay ile yaptığı röportajda Mingay, yeme alışkanlıklarıyla ilgili şunları söylemişti:

“Birisi bana hasta gibi göründüğümü söylediğinde ‘harika, demek her şeyi doğru yapıyorum!’ diyordum. Birileri iyi göründüğümü söylediğinde ise ‘biraz daha diyet yapmalıyım, bir şeyler yanlış’ diye düşünüyordum.”

14 yaşındayken sadece 45 kg olan Mingay, üç saatlik bir sürüş öncesi sadece 20 gr yulaf yediğini, sürüş esnasında da bir muzdan başka hiçbir şey yemediğini anlatmıştı. “Sürüş öncesi ve sürüş sırasında en fazla 400 kalori alabilirdim. Sürüş sonrası ise öğle yemeği yemem gerektiği halde hemen uyurdum. Çünkü uyuduğumda açlığımı hissetmeyeceğimi düşünürdüm.”

Sonuçta hem Mingay hem de diyetisyen McGregor, özellikle genç bisikletçilerdeki yeme bozukluklarının artışının bir nedeni olarak sosyal medyaya işaret ediyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!