Bizimle iletişime geçin

Haberler

ÖZEL HABER | KEMAL KÜÇÜKBAY, BİSİKLETİ BIRAKTIĞINI AÇIKLADI

Haber ÖZGE SEÇKİN

Milli sporcu Kemal Küçükbay, 25 yıldır içinde bulunduğu takımı Brisaspor ile yollarını ayırdığını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla bisiklet sporunu bıraktığını da açıklayan 38 yaşındaki bisikletçi, “Tam bir çeyrek asır, 25 yıl; 14 yaşında alt yapısında başlayıp emek verdiğim bisiklet spor hayatım Brisaspor kulübü tarafından sonlandırılmış olup ilişiğim kesilmiştir” ifadelerini kullandı.

Bisikleti bıraktığını açıklamasının ardından Cyclist Türkiye’ye özel açıklamalarda bulunan Küçükbay, “Bisiklet sporunu kendi isteğimle bırakmadım, bırakmak durumunda bırakıldım aslında. Bugüne dek yol ve dağ olmak üzere iki branşta faaliyet gösteren kulübüm Brisaspor, 2019 yılında yol bisikleti takımını askıya alacağını, 2020’nin başından itibaren ise yol bisikletine yönelik faaliyetlerini tamamen durdurarak sadece dağ bisikleti branşında faaliyet göstereceklerini açıkladı.

Bense kariyerim boyunca hiç dağ bisikleti yapmadım. Hep yol branşında yarıştım. Bir de yarışırken herhangi bir sakatlanma durumunda yerime koşacak başka bir sporcu da olmadığı için o riski almamak adına hiç dağ bisikletine yönelmedim. Sonuçta hem kulübün yol bisikleti aleyhinde aldığı bu kararı hem de yaşımın ilerlemiş olması öne sürülerek geçtiğimiz günlerde kulüp ile ilişiğimin kesildiği söylendi” dedi.

Kararın, kulübün yönetim kurulu tarafından alınarak kendisine iletildiğini belirten Küçükbay, 25 yıllık bir geçmişin ardından yaşanan bu ayrılığın kendisini hem üzdüğünü hem de şaşırttığını dile getirdi: “1995 yılında, henüz 14 yaşında iken girdim Brisaspor’a. Kulübün, altyapısında yetişen sayılı sporcudan biriydim. Hatta öncesinde kulüpten ayrılan Serkan ve Onur Balkan’dan sonra kulübün alt yapısında yetiştirdiği en son sporcu bendim. Sonuçta 25 yıllık bir emek vardı ortada ve bunun sonucu bu şekilde olmamalıydı.”

“Kararın açıklanması zaman olarak da sorunluydu. Çünkü takımla ilişiğimin kesildiği söylendiğinde yeni yıla girilmiş, takımlar yeni sezon kadrolarını çoktan oluşturmuştu. Böyle olunca başka bir takım ihtimalini düşünememiş olmakla birlikte yeni sezon öncesi gelen birkaç teklifi de zaten hali hazırda bir kulübüm olduğundan geri çevirmiştim. Üstelik bizlere en başından beri kesinlikle yarı yolda bırakılmayacağımız, ileride sporu bırakacak durumda olsak dahi ya antrenör ya da fabrika içerisinde mutlaka yer verilmeye devam edileceği söylenmişti.

Bizler de hep buna güvenerek bu spora devam ettik. Hatta 2007 Türkiye Turu’nda bir kaza geçirmiş, bisiklete ara vermek durumunda kalmıştım. O süreçte bisikleti bırakmayı düşünmüştüm fakat kulübüm, spora devam etmemi, ileride sporu bırakmak durumunda olsam da en azından fabrikada çalışmaya devam edebileceğimi, iş anlamında sıkıntı yaşamayacağımı dile getirmiş, bunun sözünü dahi vermişti. Bizler de buna güvenerek bu yaşa kadar bu sporu özveriyle devam ettirdik. Ancak şu anda takımla ilişiğim kesildiği gibi Brisa çatısı altında başka bir iş yapmaya devam etmeme de izin verilmiyor.

Bundan dolayı sporu bırakmanın yanında bu olay bir de iş kaygısına düşmeme sebep oldu maalesef. Kaldı ki ben bir iki yıl daha yapmak istiyordum, hatta aklımda hep şu vardı; İzmit’in plakası olan 41’e kadar bu sporu yapmak istiyordum. Ancak şu anda daha öncelikli kaygılarım var elbette. Bir ailem var çünkü her şeyden önce. Onlarla birlikte hayatımı idame ettirebilmem için öncelikle gelir elde edebileceğim bir işimin olması gerekiyor. Bir gelirim olmadan şu saatten sonra kendi imkanlarımla bu spora devam edebilmemin, yarışlara katılabilmemin imkanı yok ne yazık ki. ”

Küçükbay, kendisiyle ilgili alınan bu kararın ilk olmadığını, Brisaspor Kulübü’nün dağıtılmaya başlandığını ve kulüp içerisinde bir süredir benzer durumların yaşandığını belirtti: “Bir ağacı kökünden keserseniz bu yaptığınız tepki toplar. Ancak budarmış gibi gösterip yavaş yavaş dallarını keserseniz kimse bir şey demez. Şu an burada yapılan da aslında ağacı budarmış gibi göstermek. Şu an kulüpte dışarıdan gelen yeni sporcularla birlikte 10 kişi belki vardır.

1978’den beri var olan, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu 7 kez üst üste kazanmış bir kulübün onu daha ileriye taşıyacak kararlar alması yerine dışarıdan sporcular alarak bir yapı oluşturmaya çalışması, geçici çözümlerle devam etmesi çok üzücü. Bizler bugüne dek hep kıta takımı seviyesinden profesyonel kıta takımı seviyesine çıkmak için çabaladık ve geri bildirimlerimizi hep bu yönde yaptık. Ancak şirketin bakış açısı ile sportif anlamda bakış açıları birbirine uymayınca, birbirini tamamlamayınca maalesef bunların hiçbiri gerçekleşmedi.”

Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın önerisiyle yenilenen ‘Antrenör Eğitimi Yönetmeliği’ ile ‘Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği’nde yer alan ve milli sporcuların sözleşmeli personel olarak çalışabilmelerinin önünü açan karar doğrultusunda başvuruda bulunduğunu belirten Küçükbay antrenör olarak çalışmaya devam edeceğini belirtti: “Bundan böyle Kocaeli’den yeni şampiyonlar çıkarabilmek için çalışacağım. Yine bisiklet üzerinde olmaya devam edeceğim ancak bu kez çocuklarla birlikte, onlar için emek vereceğim.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLET VE PANDEMİ DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

Editoryal

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

BORIS JOHNSON, ÜLKESİNDE BİSİKLETİN YAYGINLAŞTIRILMASI KONUSUNDA “ISRARCI” DAVRANIYOR

Haberler

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!