Bizimle iletişime geçin

Haberler

DECEUNINCK – QUICKSTEP’İN TÜKETİM RAPORU

İspanya Calpe’deki takım sunumlarında Deceuninck – Quick-Step, 2020 kadrosunun olağan sunumunu gerçekleştirirken, sponsorlarından da minnetle bahsetti. Ancak profesyonel ekip, takım için bir ilk olan bir başka duyuru daha yaptı. Deceuninck – Quick-Step, takım olarak bundan böyle ‘karbon nötr’ olacak.

Çevreci yaklaşımlar son on yılda özellikle artış gösterirken dünyanın en iyi bisiklet takımlarından biri de bu kapsamda faaliyetlerinde enerji tasarrufunu artırma sözü verdi. Ek olarak sera gazlarını dengelemek için sera gazı salınımına engel olacak projelerin geliştirilmesine destek olacak.

Söz konusu iki projeden ilki, ormansızlaşmaya sebep olan temiz su elde etmek için odun yakarak suyun kaynatılması işlemini ortadan kaldırmak için Uganda’ya güvenli bir su kaynağı sağlamak, ikincisi ise bisikletçiler için daha tanıdık bir yer olan Mont Ventoux etrafında şekilleniyor.

Bu ikinci proje, ikonik Fransız tırmanışı bölgesindeki koruma ve ağaçlandırmaya odaklanan bir orman komisyonu ile birlikte gerçekleştirilecek. Ekibin ‘kurt sürüsü’ lakabından ilham alan proje kapsamında kurtların doğal yaşam alanı sayılarının artırılması amaçlanacak.

WorldTour ekibi, takım olarak çevre üzerindeki etkilerini azaltmak için adımlar atacaklarını açıklamanın yanı sıra 2019 yılında 272 gün boyunca 20 ülkede yarışan ekibin yıllık tüketim ve karbon emisyonlarını içeren ayrıntılı bir rapor da yayınladı.

Takımın geçen yılki toplam Co2 tüketimi 1288 tondu ve bu, Brüksel’den New York’a 539 uçuşa denk geliyordu. Bu miktarda bir karbondioksiti dengelemek için ise 3000’den fazla futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alana ihtiyaç bulunuyor.

Bu karbondioksit tüketimine, takımın yaptığı 325.000 kilometreyi bulan 795 sürüşe eşlik eden destek araçları ve ekibin, yarışlara katılımı için yaptığı uçuşlar dahil ediliyor.

27 kişilik kadrosuyla Deceuninck – QuickStep ekibi, yıl boyunca 750 forma, 2500 şapka, 180 kask, 12.500 jel ve 27.000 suluk kullandı. Belçika ekibi ayrıca 600 zincir, 300 grup set ve 400 jant ile 280 Specialized bisiklet kullandı.

Deceuninck – QuickStep’in İngiliz bisikletçisi James Knox, konuyla ilgili yorum yaparak hala faaliyet gösteren bir WorldTour takımının çevresel girişimlerde bulunmasının zorunlu olduğunu ve takım olarak bu yapacaklarının henüz başlangıç niteliğinde sayılabileceğini belirtti.

24 yaşındaki bisikletçi, “Uluslararası bilinen bir ekip olmanın getirdiği zorluklar göz önüne alındığında bu tür projelere başlamak kolay değil. Ancak ekibi ve sponsorları küçük de olsa çevre için bir şeyler yapmaya yönlendirmek gerçekten harika” dedi.

Takımların çevre projeleri daha önce Team Sky’ın plastik kullanımını azaltmayı amaçlayan  Ocean Rescue girişimleri ve balina desenli formaları ile Tour de France’da görünmeleri ile gündeme gelmişti.

Ancak bundan sadece bir yıl sonra takım, yeni sponsoru petrokimya devi Ineos ile anlaşmış ve geçtiğimiz yıl Tour de Yorkshire’da çevrecilerin protestoları ile karşılaşmıştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLET VE PANDEMİ DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

Editoryal

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

BORIS JOHNSON, ÜLKESİNDE BİSİKLETİN YAYGINLAŞTIRILMASI KONUSUNDA “ISRARCI” DAVRANIYOR

Haberler

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!