Bizimle iletişime geçin

Editoryal

MAYOLARIN ÖYKÜSÜ – NO17: GITANE

10 yılı aşkın sponsorluk dönemi sırasınca Fransız takımı, renklerini taşıyan Van Looy, Anquetil, Van Impe ve Hinault gibi büyük yıldızların başarılarıyla övünebilir

Yazı Giles Belbin Fotoğraf Danny Bird

Fransa Turu’nda pedal çeviren en büyük tırmanışçılardan biri olarak anılsa da, Lucien Van Impe yedi kazanma girişiminde de başarısız olmuştu. Esas problem, bu yedi Tour’dan beşini kazanan, Van Impe’nin vatandaşı Eddy Merckx’di.

1976’da ise Merckx sakatlandı. Van Impe yine de favoriler arasında gösterilmiyordu. Birçok otoriteye göre, Joop Zoetemelk ve Luis Ocana’nın önünde kazanma şansı en yüksek yarışçı, bir önceki yılın şampiyonu Bernard Thévenet’ydi. Fakat Van Impe kolay pes edecek biri değildi. O güne dek Belçikalı Tour’da en iyi tırmanışçı klasmanını üç kez kazanmış (kariyeri boyunca bu ödülü altı kez kazandı) ve iki kez de Paris’te podyuma çıkmayı başarmıştı.

Dağlarda kazanılan zamanın düzde kolayca kaybedilebildiğinin farkında olan Van Impe tüm yıl zamana karşı yeteneği üzerine çalıştı. Belçikalı ayrıca Jean Stablinski’nin yerini alan takım direktörü Cyrille Guimard’ın uyguladığı yeni yöntemlerin de faydalarını görüyordu. 

“Geçen yıl çok kıymetli iki takım arkadaşına sahiptim: Alain Santy ve Mariano Martinez” diyordu yarış arifesinde Van Impe. “Fakat Tour için hazır değillerdi. Takım içinde uyum yoktu. Guimard yönetiminde ise bu değişiyor ve Sens’te Critérium de la Polymultipliée’yi kazanmam [Tour öncesi düzenlenen tek günlük yarış] takım çalışmasının iyi bir örneğiydi… İlk defa Tour’a kazanma parolasıyla giriyorum.”

Van Impe iddiasını ikinci dağlık etap olan Alpe d’Huez’de, Zoetemelk ile girdiği düellodan zafer ile çıkarak ve etap sonu sarı mayoyu sırtına geçirerek herkese gösterdi. Dört gün sonra 12. etap Pireneler’de Belçikalı, liderlik mayosunu Thévenet’nin takım arkadaşı Raymond Delisle’ye kaptırdı.

Delisle’ın atağı Guimard tarafından bilinçli olarak göz ardı edildi. Temkinli Gitane direktörü Guimard, liderlik mayosunu taşıma sorumluluğunu birkaç günlüğüne rakip takıma yüklemek istiyordu. Mayosunu kaybeden Van Impe ise yönetim şeklinden memnun olmayan bisikletçilerin yarışı bırakabileceğini söyleyen takım patronuna karşı kızgındı.

İki gün sonra Van Impe, Pla d’Adet kayak istasyonundaki finişe 80km kala Ocaña’nın atağını takip etti. Ocaña, Van Impe’nin Zoetemelk ile arasındaki zaman farkını açmasına yardımcı oldu.

Bu hamle beraberinde bazı varsayımları da getirdi. Yıllar sonra Guimard, Ed Pickering’in The Yellow Jersey Club kitabına, Van Impe’nin Ocaña’yı takip etmekte isteksiz davranması üzerine; Van Impe’nin yanına gitmesi ve ona Flamanca; “Eğer yarışmaya başlamazsa, aptalın Tour’u kaybedeceğini” söylemesi için Het Volk’tan bir gazeteciye yalvardığını söyledi. Van Impe ise bu etapta mayoyu geri alabileceğini her zaman bildiğini söyleyerek şöyle diyor: “Guimard buradan kendine prim çıkardı” Her halükarda Belçikalı mayosunu Paris’e kadar korudu ve Gitane, Guimard’ın yönetimindeki ilk sezonunda bisiklet sporunun en büyük ödülünü evine götürdü. Yine de Van Impe bir sonraki sezon takım değiştirdi.

Van Impe, yönetim şeklinden memnun olmayan bisikletçilerin yarışı bırakabileceğini söyleyen takım patronuna karşı kızgın

Daha geriye gidersek, Gitane’nin temelleri 1920’lerde, Nantes’in güneybatısında bulunan Machecoul’un demirci ve tamircisi Marcel Brunelière’in GMB ve Marbru markaları altında bisiklet parçaları üretmeye başlamasıyla atıldı. 1929’da Gitane ismini tescil ettirmeden önce firma komple bisiklet montajına başladı.

1940’ların sonunda Gitane isim sponsorluğuyla bisiklet sporuna giriş yaptı. 1953 yılında her ikisi de gelecekte Dünya Şampiyonu olacak olan Jean Stablinski ve Rik Van Looy’un profesyonel kariyerleri Gitane’la başladı. Özellikle klasiklerde uzmanlaşan Van Looy, tüm beş Anıtsal Klasiği ve Paris-Tours’u kazanarak muhteşem bir kariyerin sahibi oldu. Sayısız birinciliğin altında imzası bulunan “Herentals İmparatoru”nun ilk profesyonel galibiyeti, ilk profesyonel yarışı Kortenaken’de, Gitane renkleriyle geldi.

1960’larda Rapha ve Saint-Raphaël takımlarının ortak sponsorluğuyla geçen dönemin – Gitane bisikletleri bu süre zarfı içinde, Jacques Anquetil’in Tour ve Giro galibiyetlerine eşlik ederken, Tom Simpson’la da Tour of Flanders’ı kazandı – ardından şirket, 1970’lerde isim sponsorluğuyla dönüş yaptı.

Genç Bernard Hinault’nun 1975’te pelotona girişi de Gitane takımıyla oldu. İki yıl sonra Van Impe artık takımdan ayrılmışken Hinault, 1977 Gent-Wevelgem, Dauphiné Libéré ve GP des Nations’ı kazanarak ses getirdi. Buna karşın takımın en büyük zaferi aynı yıl, Hinault’nun Belçikalı Andre Dierickx’in atağını takip etmesi sonucunda Liège-Bastogne-Liège’de geldi. 

Yarışın sonu yaklaşırken Guimard, genç takım liderinin yanına yaklaştı ve nasıl hissettiğini sordu. Hinault uçuyorum diye yanıtladı. Guimard genç Hinault’ya bitişe geldiğinde sprintini ilk açan kişi olmasını, ardından yavaşlamasını ve sonra tüm gücüyle hızlanmasını salık verdi. Ve plan işe yaradı. 

Yarıştan sonra Hinault, “Bitiş çizgisini dahi görmedim” dedi. “Guimard sayesinde kazandım.”

Unutulmaz bir kariyerin ilk büyük zaferiydi. Fakat Hinault, Gitane renkleriyle Tour’u hiçbir zaman kazanamadı. 1977 yılından sonra Renault, isim sponsorluğuna ortak oldu ve takımın adı Renault-Gitane olarak revizyona uğradı.

Bu mayo, Paul Van Bommel’in Belçika’daki Boom Deneyim Merkezi’nde sergilenen hatıra koleksiyonunun bir parçasıdır. İletişim: deschorre.be/develodroom.html

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!