Bizimle iletişime geçin

Haberler

ANTALYA’DAKİ UCI YARIŞ SERİSİ, BASIN TOPLANTISINDA TANITILDI

Merkezi Antalya’da bulunan Enda Tour şirketi, Spor Turizm Birliği ve TÜRSAB destekleriyle, ”Spor Turizmin Geleceğidir” sloganı ile bisiklet turizmini geliştirmek amacıyla uluslararası kış dönemi bisiklet yarışları serisi, Antalya’da gerçekleştirilmeye hazırlanıyor.

Turizmi 12 aya yaymak ve kış turizmini geliştirmek için UCI yarışlarının bazı etaplarını Antalya’da gerçekleştireceklerini ve bu kapsamda ilk yarışın 25 Ocak’ta start alacağını belirten Enda Tour şirketi kurucusu ve Spor Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, Şahinler Holding İcra Kurulu Üyesi Deniz Şahin ve Proje Koordinatörü Tolga Gündüz, TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu Başkanlığı’nda organizasyonun ilk basın toplantısını düzenledi. Şamil Yaşa, toplantı esnasında şunları kaydetti:

”Enda Tour olarak kış turizmine büyük katkı yapmak istiyoruz. Uluslararası Kış Dönemi Bisiklet Yarışları serisiyle bir ilke imza atacağız. Futbol turizmine sunduğumuz katkıları bisiklet turizmine aktararak sektörde fark yaratacağız. Uluslararası Dünya Bisiklet Birliği yarışları ile dünyanın dört bir yanından bisiklet takımları ve sporcularını kış sezonunda ülkemizde ağırlamak istiyoruz.”

UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 2020 faaliyet takviminde de yer alan kış dönemi bisiklet yarışları serisini Antalya’ya kazandırarak, sporculara UCI puanı kazanmaları ve kış sezonunda performanslarını artırabilmeleri adına verimli bir antrenman dönemi sağlayacağını ifade eden Yaşacan, ”Tıpkı futbol turizminde olduğu gibi, organize ettiğimiz turnuvalar bağlamında UCI Grand Prix Bisiklet yarışları serisi de yerli ve yabancı sporcuların özellikle kış sezonunda uygun iklim şartlı Akdeniz sahillerini tercih etme nedeni olacaktır” dedi.

Recep Şamil Yaşacan, 25 Ocak 2020 GP Belek, 9 Şubat 2020 GP Manavgat ve 16 Şubat 2020 GP Antalya yarışlarına 50’ye yakın ülkeden 463 sporcu katılacağını bildirdi. Amaçlarının bölgede turizmi 12 ay sürdürülebilir hale getirmek olduğunu anlatan Yaşacan, şöyle devam etti.

”Turizmi 12 ay sürdürülebilir kılmak adına ülkemize 48 branşta hizmet verecek mevcut spor altyapımız ve tesislerimiz ile binlerce sporcuya hizmet sağlamak için sporun turizmin geleceği adına kritik öneme sahip olduğunun farkındayız. 22 yıldır spor turizminde faaliyet gösteriyoruz. Enda Tour olarak, 2017 yılından bu yana yaklaşık 4 bin bisiklet sporcusunu düzenlemiş olduğumuz kamp ve organizasyonlarda ağırladık.

Şimdi de bu yıl ilkini bisiklet sporunda uzmanlaşmış ekibimizle gerçekleştireceğimiz bu proje kapsamında önümüzdeki ilk 5 yılda 13 bin bisiklet sporcusunu kış sezonunda Türkiye’ye getirmeyi hedeflemekteyiz.  İspanya, yalnızca Mallorca Adası ile kış sezonunda 681 bin bisiklet sporcusu ağırlıyor. Biz de ülkemizde spor turizminin daha yaygın hale gelmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi amaçlamaktayız.”

122.8 kilometrelik bir parkurda gerçekleşecek olan Grand Prix Belek, Antalya’daki yarış serisinin ilk etabı

”Asfalt yolları, her şey dahil konseptli uygun fiyatlı tesisleri, kış dönemi bisiklet antrenmanları için dünyanın bisiklet turizmi için en uygun destinasyonlarından biri de Türkiye’dir. Avrupa’da 52 milyar Euro ekonomisi olan bisiklet turizmi için ülkemizin de en kısa sürede hak ettiği yeri alabilmesi adına Enda Tour olarak aktif şekilde yatırımımıza devam edeceğiz. Bu proje bağlamında da aktif şekilde bisiklet sporu yapan, yapmış ve kariyerini sonlandırmış ekiplerle çalışarak istihdam sağlamaktayız.”

Bisiklet turizmi denince kapsamlı düşünmek gerektiğine dikkat çeken Proje Koordinatörü Tolga Gündüz ise “Bisiklet turizmi denince sadece yol yarışları veya dağ bisikleti akla gelmemeli. Tur bisikletçileri de var. Tur bisikletçilerini ülkemiz turizmine kazandırmak istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

Bu yıl Belek, Manavgat ve Antalya parkuru olarak gerçekleştirilecek olan yarışları önümüzdeki yıl 7 bölgeye yaymayı planladıklarını belirten Gündüz, “Sporcuların sadece bir bölge veya otelde konaklamaması gerekiyor. Sürdürülebilir turizm için sporcuları bölgelere ve otellere dağıtmalıyız. Bisiklet sporcuları ülkemize geldiklerinde 90 günden fazla kalmak istiyor. Uzun süreli konaklamayla bizim 3-4 bisiklet grubumuz takriben bir otelin kış döneminde açık kalması için önemli. Bisiklet turizminin yaz ve kışın ülkemize getirisi çok büyük. Spor turizminin ülke tanıtımına da çok büyük katkıları var” ifadelerini kullandı.

12 erkek 8 kadın bisiklet takımının yarışlar için kayıt yaptırdığını bildiren Gündüz, şu anda Antalya’ya gelerek konaklamaya başlayan sporcuların olduğunu söyledi. Gündüz, sporcuların ortalama 3-4 hafta konaklama yaptıklarını da kaydetti.

Ödüllerle ilgili de bilgi veren Gündüz, “Her bir yarışta toplam sadece sporculara 4 bin 300 Euro para ödülü var. Birinciden yirminciye kadar kademe kademe ödüllerimiz var” dedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZ, PERFORMANSINIZI NASIL ETKİLER?

Editoryal

SALGIN SONRASI ŞEHİRLER 1 | MİLANO’NUN GÖZLE GÖRÜNEN DEĞİŞİMİ

Editoryal

YA GENİŞ YA DA HİÇ

Editoryal

2020 TOUR DE FRANCE | MARC HIRSCHI’NİN SOLO ZAFERİ

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!