Bizimle iletişime geçin

Haberler

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ’NDE BİSİKLET POLİTİKALARI VE UYGULAMALARI ÇALIŞTAYI

Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri destek programı ile Çağlayan Bilim Sanat Kültür Derneği tarafından yürütülen “Erzurum Bisiklet Günleri, 5 Adımda Bisiklet Rotaları” projesi kapsamında Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen “Kentsel Yeşil Altyapı: Bisiklet Politikaları ve Uygulamaları” çalıştayı, bugün Kültür Merkezi Mavi Salon’da gerçekleştirildi.

Çalıştaya, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın yanı sıra Erzurum Valisi Okay Memiş, 22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Polat, Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Bulut ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri içerisinde yer alan ve Atatürk Üniversitesi’nin benimsediği karasal ekosistemler ve amaçlar için ortaklıklar bileşenleri çerçevesinde düzenlenen “Kentsel Yeşil Altyapı: Bisiklet Politikaları ve Uygulamaları” çalıştayında kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı bu birlikteliğin; tartışılacak konular, büyük ekosistem ve alan kullanımları gerektiren şehirlerin daha sürdürülebilir planlanması bakımından karasal ekosistemlerin yaşatılmasına katkı sunacağına inandığını dile getirdi.

Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayın, Cumhurbaşkanlığı tarafından koordine edilmekte olan Akıllı Şehirler/Sürdürülebilir Şehirler yaklaşımını desteklemesi ve merkezi politikaların bölgesel ve yerelde sahiplenilmesi bakımından da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Rektör Çomaklı, çalıştay programına katılarak kentsel yeşil altyapı bileşeni olarak bisiklet konusunun Erzurum’da tartışılmasını sağlayan kamu, yerel yönetim, sivil toplum ve üniversitelerimize, düzenleme kuruluna, kıymetli bilim insanlarına ve özellikle ulaşım ve bisiklet konusunda süreçleri takip eden ve sonuçlandıran Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’ya teşekkür ederek, Atatürk Üniversitesi’nin bilimsel araştırmalar, projeler ve yayınları kadar Yeni Nesil Üniversite vizyonu ile bu tür toplumsal fayda oluşturma ve çok paydaşlı programlar yürütme kararlılığının da devam edeceğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Kentsel Yeşil Altyapı: Bisiklet Politikaları ve Uygulamaları çalıştayı, 22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Polat, Muğla ENVERÇEVKO Derneği EuroVelo Ulusal Koordinatörü Öğr. Üyesi Feridün Ekmekci ile Muğla ENVERÇEVKO Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Adnan Cangir’in sunumlarıyla devam etti.

Kaynak İHA

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | BİSİKLETİNİZLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

LUKASZ PÖSTLBERGER ARI SOKMASI YÜZÜNDEN ABANDONE OLDU

Haberler

AKILLI BİSİKLET SİSTEMİNE ZARAR VERENLER HAKKINDA YASAL İŞLEM

Haberler

BAHÇELİEVLER’E YENİ BİSİKLET YOLU

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!