Bizimle iletişime geçin

Editoryal

BANDIRMA BİSİKLET GRUBU – BANBİS

Geleneksel hale getirdikleri “Kapıdağ Yarımadası Bisiklet Festivali” ile adını duyuran Bandırma Bisiklet Grubu’nu, topluluğun kurucularından Olcay Türker’den dinledik

  • Kulübünüz ne zaman, nerede ve hangi amaçla kuruldu?

Bandırma Bisiklet Grubu(BANBİS), 16 Haziran 2016 tarihinde Bandırma sahilinde birbirini daha önce tanımayan iki bisikletseverin karşılaşıp bu tarihte birlikte ilk kez sürüşe çıkmasıyla kurulmuştur.

Grubumuz, her yaştan insana bisiklet ve doğa sporlarını tanıtıp sevdirmek, bisiklet kullanımının ve doğa sporları faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak, gençlerin boş vakitlerini değerlendirebilecekleri sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak, ayrıca sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştur.

Grubumuz, patentli sloganımız olan “Geleceğin İçin Pedalla” cümlesini felsefe edinmiş ve organizasyon yapısını bu doğrultuda şekillendirmiştir. “Geleceğin İçin Pedalla” felsefesinin temelinde halkın refahını, toplumsal gelişmeyle, çevreci ulaşım sistemlerinin kalitesiyle, kültürle, sanatla, çevreyle ve sporla bir bütün olarak gören vizyoner ve çok yönlü bir bakış açısı yatmaktadır. Bu bakış açısı ile kurulan grubumuzun amacı, tüm faaliyetlerinde örnek alınabilecek ve tekrarlanabilir modeller hayata geçirerek toplumumuz için sürdürülebilir fayda sağlamaktır.

  • Kulübün adı nereden geliyor?

Grubumuz adını, kurulduğu şehir olan Balıkesir’ in Bandırma ilçesinde almaktadır.

  • Kulübün arka planında nasıl bir ekip bulunuyor?

Kulübün arka planında “Ben değil biz’” mottosu ile çözüm odaklı, benmerkeziyetçilikten uzak, grubun isteklerini iyi analiz ederek daha fazla grup üyesini memnun etmeye çalışan, kaizen felsefesi ile bütünleşerek Bandırma ve bölgesinde bisiklet sporunu ve bisiklet kültürünü sürekli olarak geliştirmeyi amaçlamış, informel çalışma ortamıyla, birbiriyle uyumlu çalışan, vizyoner yapıda 1 kadın ve 4 erkekten oluşan 5 kişilik bir yönetim ekibi bulunmaktadır.

  • Kuruluş aşamasında nasıl bir yol izlediniz?

Profesyonel bisiklet hayatıma öğrencilik yıllarımda ev arkadaşlarımın teşvikleriyle üniversite okuduğum şehir olan Edirne’ nin Keşan ilçesinde başladım. Keşan’ da yerel grup olan Saros Doğa Sporları Topluluğu(SARDOS) ile bisiklet sürüşlerine katılarak hem bisiklet sporunu hem de toplu sürüş kurallarını öğrendim. 2016 yılında mezun olup Bandırmaya döndüğüm de bu tür oluşumlarım memleketimde olmadığını gördüm ve SARDOS grubunun Başkanı Faruk Eker’den öğrendiğim bilgiler ışığında ve onun desteğiyle şehrimde böyle bir oluşum kurmaya karar verdim.

Ancak hiçbir yakın arkadaşım bisiklet kullanmıyordu. Bir gün Bandırma sahilinde otururken bir bisikletçinin, bisikletinin her yerine ışıklar takıp gezdiğini gördüm, koştum yakaladım önüne geçtim. Düşüncelerimden bahsedip, ertesi gün birlikte bisiklet sürüşüne çıkmamızı istedim. Daha önce tanımadığım ve bir anda önüne atladığım bu arkadaş ilk başta korkup çekinse de talebimi kabul etti ve 16 Haziran 2016 tarihinde ilk sürüşümüze çıktık. Daha sonra öğrendim ki arkadaşımız önüne atladığım o akşam yeni aldığı bisikletle ilk defa dışarı çıkıp pedallamaya başlamış.

Bu ilk sürüşün ardından, sürüş esnasında çektiğimiz fotoğrafları bir tur yazısı hazırladım ve Facebook üzerinden paylaştım. 2 gün sonra Facebook üzerinden tekrardan tura çıkacağımızı tarih, saat ve buluşma yeri bilgisi vererek paylaştım. Paylaşımlar ilgi çekti ve grubumuz, Bandırma’ daki potansiyeli yakalayarak, üyelerimizin destekleri ve yönetim ekibimizin başarılı çalışmalarıyla günden güne büyüyerek, bugün her yaştan her meslek grubundan bay ve bayan üyesiyle bölgemizin en aktif, yerel ve ulusal basında adından sıkça söz edilen, ülkemizin çeşitli şehirlerindeki, diğer gruplara da örnek olan bir sivil toplum kuruluşu haline geldi.

  • Kulüp olarak hedefleriniz ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Bölgemizde bisikletin eğlence, spor, sağlık ve gezi amacıyla kullanımını daha da artırılması için bisiklet yollarının yapılması ve bu bisiklet yollarının yaygınlaştırılması hedefiyle faaliyetler yürütmekteyiz. Aynı zamanda bölge halkı arasında dayanışmayı, kardeşliği, artırmak ve doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırmak için haftalık düzenli olarak bisiklet turları ve zaman zaman da doğa yürüyüşleri düzenlemekteyiz.

  • Kulübünüzde aktif olarak kaç bisiklet sever bulunuyor?

Bandırma Bisiklet Grubu olarak bölgemizde 350 civarında üyemiz bulunmakta ve bunların 150 kadarı aktif olarak organizasyonlarımıza katılmaktadır.

  • Bizlere biraz da düzenli olarak yaptığınız ya da katıldığınız etkinliklerden bahseder misiniz?

Grubumuz kurulduğu günden bu yana kazanmış olduğu tecrübe ve üyelerin ortak talepleri doğrultusunda organizasyon yapısını şu şekilde şekillendirmiştir; 1 Nisan’ dan 1 Kasım’a kadar Pazartesi akşamları yeni üye alıştırma sürüşleri adı altında kısa mesafeli parkurlarda yavaş tempolu sürüşler, Çarşamba akşamları ise daha uzun mesafeli parkurlarda daha yüksek tempolu sürüşler yapmaktayız.

1 Kasım’dan 1 Nisan’a kadar olan zamanda ise pazartesi akşamı yeni üye alıştırma sürüşlerimizi cumartesi sabahına, Çarşamba akşamı antrenman sürüşlerimizi ise Pazar sabahına alıp bölgemizin iklimsel yapısına önem göstererek daha güvenli ve sağlıklı sürüşler gerçekleştirmekteyiz.

Ayrıca ilkini 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz ve geçtiğimiz yıl 3.’sünü düzenleyerek geleneksel hale getirdiğimiz “Kapıdağ Yarımadası Bisiklet Festivali” adında, 3 günden oluşan ülkemizin çeşitli şehirlerinden bisiklet sporcularının ve kulüplerinin katıldığı bisiklet festivali düzenlemekteyiz. 2020 yılında 4.’sünü düzenleyeceğimiz “Kapıdağ Yarımadası Bisiklet Festivali” nin ise çalışmalarına başladık ve yakında duyurusunu yapacağız.

Bisikletin yanı sıra bölge halkına doğa sevgisini aşılamak ve çevre bilinci kazandırmak amacıyla ayda bir kez olmak üzere doğa yürüyüşleri düzenlemekteyiz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZ, PERFORMANSINIZI NASIL ETKİLER?

Editoryal

SALGIN SONRASI ŞEHİRLER 1 | MİLANO’NUN GÖZLE GÖRÜNEN DEĞİŞİMİ

Editoryal

YA GENİŞ YA DA HİÇ

Editoryal

2020 TOUR DE FRANCE | MARC HIRSCHI’NİN SOLO ZAFERİ

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!