Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİKLETE BİNENE MÜZE BİLETİ

Avusturya’nın başkenti Viyana’da araç kullanma yerine toplu taşıma, bisiklet ya da yürümeyi tercih eden kişilere ücretsiz konser ve müze bileti verileceği açıklandı. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında son yıllarda zirveyi kaptırmayan Viyana’da, şehir konseyi üyelerinin aldığı kararla karbondioksit salınımını en aza çekmek ve toplu taşıma kullanımını teşvik etmek amacıyla ilginç bir uygulama başlatıldı.

Viyana Belediyesi’nin geliştirdiği bir akıllı telefon uygulamasını kullanan şehir sakinleri 20 kilogramlık karbon salınımını önlediğini ispatladığı taktirde müze, konser, tiyatro ve benzeri etkinlikler için ücretsiz bilet kazanabilecek. Projenin sorumlusu Christina Hubin 26 Şubat’ta söz konusu uygulamanın başlayacağını, 1000 kişiyle sınırlı olan deneme süresinin 6 ay devam edeceğini kaydetti. Eğer aplikasyon başarılı olursa, sonbahar mevsiminde okulların açılmasıyla birlikte tüm şehir sakinlerinin kullanımına sunulacak.

Yetkililer, 20 kilogramlık karbon salınımını önlemek için bir Viyanalının yaklaşık 2 hafta boyunca şehirde toplu taşıma ya da bisiklet kullanması veya yaya olarak gezmesinin yeterli olduğunu ifade ediyor.

Avusturya’da koalisyon hükümetini oluşturan muhafazakar Halk Partisi (OeVP) ile Yeşiller grubu, 2040’a kadar tüm ülkede yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji kullanımına geçilmesi için anlaşma sağlamıştı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu bu hedefi üye 27 ülke için 2050 olarak belirlemişti.

1,8 milyon nüfusun yaladığı Viyana’da yıllık toplu taşıma kartı alındığı taktirde, günlük ulaşım masrafı 1 euroya tekabül ediyor.

Kaynak Euronews

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Ahmet Örken ABD Yolcusu!

Haberler

Opet Muğla Cup 4x Elımınator Yarışı İçin Geri Sayım Başladı!

Haberler

Anna van der Breggen: “Genç bisikletçiler korunmalı’’

Haberler

Bisiklet Endüstrisi Afgan Bisikletçilerin Afganistan’dan kaçması için yardıma çağrıldı!

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!