Bizimle iletişime geçin

Editoryal

GENÇ YETENEKLER | AZİZE BEKAR

Yazı dizimizin ikinci konuğu, hem yol hem de dağ bisikletinde aldığı ulusal ve uluslararası galibiyetlerle Türk bisikletinde şimdiden kendine sağlam bir yer edinen 18 yaşındaki Azize Bekar

18 yaşındaki Azize Bekar, bisiklete başladığı 2015 yılından bu yana elde ettiği başarılarla şimdiden Türk bisikletinde kendine sağlam bir yer edinen nadir sporculardan. Keza henüz bir yıllık bir sporcu iken katıldığı 2016 Türkiye Şampiyonası müsabakalarında hem dağ hem yol hem de zamana karşıda ulusal şampiyonluk mayosunu üzerine geçiren Bekar, o yıl hem kendi kategorisinde bir ilke imza atıyor hem de ne denli başarılı bir sporcu olacağının sinyallerini daha en başında veriyor.

Bu sezon elit kategoride ilk yılını geçiren Azize Bekar, 2015’te Alanya Doğa Sporları Kulübü ile bisiklete adım atıyor. Zaten hali hazırda spora oldukça ilgili olan genç bisikletçi, okullar arası bir yarışta keşfedilerek kulübe dahil oluyor. Sonrasında Karaman Ekstrem Doğa Sporları Kulübü’ne geçen Azize, şimdi ise Duru Bulgur Performans Spor Kulübü’nün formasını terletiyor, üstelik hem yol hem de dağ bisikletinde yarışarak!

“İki branşı birlikte yapmak hem mental hem de fiziksel olarak evet çok yoruyor. Fakat diğer yandan beni daha güçlü bir sporcu haline de getiriyor.”

“Azize’yi diğer sporculardan ayıran en büyük özelliği hem yol hem dağ bisikletinde başarılı olması. Azize her iki disiplini de çok iyi yapıyor ve tabii ki bu Azize için büyük bir avantaj.” diyor genç sporcunun antrenörü Barış Ünlü ve elit klasmana yeni geçmesine rağmen ilk galibiyetlerini dahi almış olan Azize’nin, ileriki yaşlarda çok daha başarılı bir sporcu olacağının altını çiziyor.

“Azize, antrenmanlarını düzenli yapan, bu konuda oldukça titiz davranan bir kızımız. Bu yıl elit kategoride ilk yılı olmasına rağmen oldukça büyük başarılara imza atıyor. Şundan eminim ki Azize, kas kütlesinin artması, vücut yapısının, total kuvvetinin iyice oturması ve elbette tecrübe kazanması ile ilerleyen yaşlarda çok daha kuvvetli bir sporcu olacaktır. Ben antrenörü olarak Azize’nin 2024 olmasa dahi 2028 Olimpiyatları’nda veya Avrupa ve dünya şampiyonalarında kürsüyü dahi zorlayabilecek kapasitede bir sporcu olduğuna inanıyorum. “

Azize’yi bu denli başarılı yapan ve rakiplerinden ayıran temel şey şüphesiz bisiklete olan aşkı. Babasının istek ve teşviki sonucu başladığı bisiklet sporuna bugün sıkı sıkı bağlanan Azize, yaptığı spora duyduğu sevgi ile antrenmanlarını büyük bir titizlik ve tutkuyla yapıyor. Bir adım daha ileri gidebilmek için gereken motivasyonu ise yine kendinde buluyor:

“Beni motive eden temel şey kendi potansiyelimi öğrenmek aslında. Başarabildiğimi görmek beni motive ediyor ve bir sonraki yarışta daha iyi olmamı sağlıyor.”

Bu noktada Azize ile antrenörü arasında da alışılmışın dışında bir iletişim söz konusu. Antrenman konusunda dur durak bilmeyen Azize’ye antrenörünün, alışılagelenin aksine antrenman yapmasını değil, dinlenmesini söylemek durumunda kaldığı zamanlar dahi oluyor.

“Azize’nin bisiklete olan sevgisi, bisikletten aldığı keyif çok önemli. Çünkü bunlar antrenman kalitesini artıran şeyler. Bu noktada Azize, o kadar çok antrenman yapıyor ki biz Azize’ye antrenman yapmasını değil, dinlenmesini söylemek durumunda kalıyoruz çoğu kez. Bu da Azize’nin bisiklete olan ilgi ve sevgisinin en büyük göstergesi aslında.”

Şampiyon bir bisikletçi olmanın yanında öğrenci de olan Azize’ye doğal olarak bu kadar yoğun antrenman yapmak ve bu antrenmanları okul ve özel hayatla bir arada götürebilmek zor olmuyor mu şeklinde bir soru yöneltiyorum: “Beni en çok zorlayan şey ‘zaman’ oluyor. Çünkü yetişebilmek adına her şeyi saati saatine yapmak durumunda kalıyorum. Okul konusunda ise özellikle sınav zamanları zorlandığım oluyor fakat okuldaki tüm hocalarım hali hazırda sporu destekleyen insanlar oldukları ve milli sporcu olduğumu da bildiklerinden ötürü olabilecek tüm kolaylıkları sağlıyorlar.”

Şüphesiz 2020, iki branşta da mücadele eden Azize için oldukça yoğun bir yıl olacak. Sezonun başı olmasına rağmen şimdiden bir uluslararası bir de ulusal şampiyona koşan Azize, aldığı sonuçlarla beklentileri daha da üst seviyeyi çıkardı. İlk yarışını geçtiğimiz hafta Antalya’da gerçekleştirilen Grand Prix Belek’te koşan Azize, yarışı yabancı rakiplerinin arasında 6. sırada tamamladı. Aldığı bu sonuçla milli takım içerisindeki en iyi dereceyi elde eden genç bisikletçi, hemen ardından yarıştığı Türkiye Şampiyonası açılış müsabakalarında hem yol hem kriteryum mücadelesini galibiyetle tamamladı. Yıldız ve genç kategoride yarıştığı dönemde 10’dan fazla ulusal şampiyonluğun yanında dört Balkan Şampiyonluğu da elde eden Azize, elit klasmanda da podyumdan inmeyecek gibi görünüyor.

“Elit kategoride ilk yılım. Daha da heyecanla yarışıyorum. Çünkü benden daha deneyimli insanlarla start almak, sürekli bir şeyler öğrenmen çok güzel bir süreç benim için. Bu anlamda aslında start sayımın da fazla olması büyük avantaj. Keza Antalya’daki yarışta da bunu gayet net görme fırsatım oldu. Elit kategoride yaş aralığı da daha geniş olduğundan bizden çok daha tecrübeli ve yaş olarak büyük insanlarla start alıyoruz. Bu anlamda onlar artık yarışı okumayı da çok iyi bildiklerinden nerede nasıl davranacaklarını bizden daha iyi biliyorlar ve daha sakin kalabiliyorlar.

Bizse hala çok heyecanlıyız, hala kararsızlıklar yaşayabiliyoruz. Bu noktada hem kulübüm Duru Bulgur Performans Kulübü’ne hem de U23 Kadın Klasmanında yarıştığım ilk senemde kişisel sponsorum olan ve desteklerini esirgemeyen Erbaa Belediyesi’ne de teşekkürlerimi sunuyorum.”

Antrenörü Barış Ünlü de tecrübesizlik dezavantajı konusunda sporcusu Azize ile hemfikir, ancak yine de sporcusunun başarısından ve geleceğinin parlaklığından oldukça emin. “Elit kategoriye yeni geçmesinden kaynaklı sahip olduğu tecrübesizlik ve yaşından dolayı total kuvvetinin yetersizliğine rağmen elde ettiği başarılar, ilerleyen yıllarda çok daha güçlü bir Azize Bekar izleyeceğimizin birer göstergesi aslında. Bu noktada yurt dışı ile bağlantılar da kuruyoruz Azize’nin geleceği adına. Bizler Azize’yi yurt dışındaki takımlarda yarışırken görmek istiyoruz çünkü. Bu anlamda Türkiye’deki kadın bisikleti adına bir yol açmasını, kendinden sonrakilere örnek teşkil etmesini istiyoruz.” 

Bu noktada elbette bizlerin de en büyük arzusu başarısıyla gelecek vadeden Azize’yi uluslararası arenada görebilmek. Keza genç bisikletçinin de gerek ülke şartları gerekse de kadın bir sporcu olarak halen geri planda kalıyor olması sebebiyle hayalleri ve motivasyonu hep bu yönde: “Belki ‘en büyük hayalin nedir’ sorusunu başka bir sporcuya sorsanız şu an hemen 2024 Olimpiyatları cevabını alabilirdiniz ancak benim en büyük hayalim, yabancı bir takımda yarışabilmek.

Çünkü maalesef şunu söyleyebilirim ki bisiklet sporu Türkiye’de hala çok fazla destek görmüyor, özellikle kadın bisikleti. Erkekler belki bir nebze de olsa destek görüyorlar ancak kadınlar bu sporda hala daha geri planda tutuluyor. O yüzden bu sporda bir gelecek düşünmek adına, daha fazla ilerleyebileceğim, değer göreceğim uluslararası bir takımda yer almak, evet benim en büyük hedefim ve hayalim.”

Azize Bekar ile kısa kısa;

Bisikletçi olmasaydın; psikolog olurdum.

Örnek aldığın sporcular; Jolanda Neff, Kate Courtney

En keyifli, en zorlu ve en özel yarışın; Bu üçüne de cevabım tek bir yarış olur, 2017 Avrupa Gençlik Olimpiyatları.

Kariyerinin en unutulmaz anı; Anı değil belki ama 2018 yılı benim için gerçekten unutulmaz. 2018 benim ve kariyerim için bir dönüm noktası oldu. O yıl hem zamana karşı hem de yol yarışlarında toplamda üç Balkan şampiyonluğu elde ettim ve bunu pek çok olumsuz şeye rağmen başararak bırakmanın eşiğinde olduğum bir zamanda bu spora bir kez daha geri döndüm.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

BİSİKLETLİ MACERALARINIZI KAYIT ALTINA ALIN | EN İYİ AKSİYON KAMERALARI

Editoryal

MAKSİMUM NABIZ ÇIKMAZI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!