Bizimle iletişime geçin

Editoryal

BİSİKLET TURİZMİNİN BİNBİR ÇEŞİDİ

En az bisiklet kadar, bisiklet turizmi de renkli ve çeşitli bir aktivite. Geniş bir ekonomik değere sahip bisiklet turizmi yazı dizisinin ikinci bölümünde Pınar Pinzuti, kişisel deneyimleri üzerinden bisiklet turizminin gereklerini anlatıyor

Yazı PINAR PİNZUTİ

Son beş yıldır bisiklet turizmine yapılan yatırımların artması, bisikletli gezgin ve turistlerin çoğalması, bisiklet festival ve etkinliklerinin gelenekselleşmesi ve tatil seçenekleri içine organize bisiklet turlarının eklenmesi ile bisiklet turizmi çeşitleniyor.

Bir beyaz yakalıyım, evliyim ve 40 yaşındayım. Eşimle birlikte 14 yıldır bisikletli tatil yapıyoruz. Her şey bir hafta sonu işe gidip gelmek için kullandığım külüstür bir şehir bisikleti ile bir pazar sabahı bisiklet turu yapmamızla başladı. 

Evden şehir ormanına yaptığımız bisiklet sürüşü sırasında yaşadığım özgürlük hissi öylesine hoşuma gitmişti ki eve döner dönmez haritayı açıp şehrin etrafındaki diğer park ve ormanları araştırmaya giriştim. İlk başlarda bisiklet turu rotamız bir göl kenarına, bir ormana veya yakındaki bir köye uzanıyordu.

Pazar sabahı erkenden bisikletlerimize atlayıp, bir kaç saat pedal çevirdikten sonra yanımızda götürdüğümüz sandviçleri yiyor ve sonra eve dönüyorduk. Ardından daha uzaklara gitmenin yollarını aramaya başladık, tren ve otobüsle ulaşabileceğimiz yerleri rotamıza ekledik ve bir gün ‘akşam eve dönmesek, bir gün daha bisiklet sürsek’ dedik. Böylece bizim için kamplı hafta sonu sürüşleri başladı.

Bisikletli turist olarak bisiklet turizminin gelişmiş olduğu destinasyonları tercih etmeye karar verdik ve güney ülkelerinde iki-dört haftalık bisiklet turları geleneğe dönüştü Bisikletli turist olarak bisiklet turizminin gelişmiş olduğu 

Bir yandan hem bisiklet hem de kamp için yeni ekipmanlar alıyor, bir yandan da aldığımız ürünleri kullanarak test ediyorduk. İlk kamplı turlarda aslında hiç de ihtiyaç duymadığımız gereçler taşıdığımızı hatırlıyorum. Eve hiç kullanılmadan geri dönen eşyaları bir bir yolculuk listemizden eleyerek ‘bisiklet turunda yanımızda olması gereken 10 parça’yı belirledik.

Yaşadığımız yerin etrafındaki tüm çadır kamp alanlarını, orman yollarını, bisiklet rotalarını, gölleri, tepeleri ve yokuşları ikişer üçer kez turladıktan sonra artık gözümüzü daha uzaklara çevirdik. 

Balayı bisiklet turumuzu İsviçre Alplerinin eteklerinde her gün yağmur altında pedallayarak yaptıktan sonra, ‘bu balayı sayılmaz’ dedik ve İspanya’yı gözümüze kestirdik. Endülüs’te iki haftalık balayı bisiklet turu sonrası artık kimse bizi durduramazdı. Bisikletle seyahat çok keyifliydi ve artık başka türlü bir tatil düşünemiyorduk. 

İspanya’dan sonra Fransa, Avusturya, İtalya, Almanya gibi ülkelerde yaptığımız ikişer üçer haftalık bisikletli seyahatlerde hem coğrafyayı çok iyi tanıma fırsatı bulduk hem de yavaş yavaş yol alırken insanlarla nasıl rahat iletişime geçebildiğimizi gördük. Her ne kadar bisikletle keşfettiğimiz ülkelerde her zaman bisikletlilere ayrılmış yollar olmasa da kendimi hep güvende hissediyordum. Peki ama bisiklet rotaları olmayan ülkelerde seyahat etmek?

İlk gerçek maceramız için Fas’ı seçtik. Fas’ın Agadir şehrinden başlayıp Atlas dağlarının zirvelerinde devam eden ve ardından Zagora ve çöle uzanan bisiklet turu öylesine keyifli, öğretici ve benzersizdi ki, eve dönüş yolculuğunda bir sonraki bisikletle keşfetmek istediğimiz ülkeyi araştırmaya başlamıştık.

Aşırı sıcaklar ve kum fırtınaları ile tanışmıştık, peki ya yağmur ve soğukla mücadele edebilir miydik? Ağustos ayında İzlanda’da yaptığımız üç haftalık bisiklet turumuzda hem biz hem de ekipmanlarımız dayanıklılık testini başarı ile geçtiler.

İtalya, İsviçre, Avusturya gibi ülkelerde bisiklet dostu (bike friendly) ve bisiklet oteli (bike hotel) seçenekleri sonsuz

İzlanda ile birlikte bizim için yaz tatillerinde kuzey, kış aylarında ise güney ülkelerinde iki-dört haftalık bisiklet turları geleneğe dönüştü. İskoçya’nın çamurlu patikalarında, Ürdün’ün ıssız yollarında, İsviçre vadilerinde, Sicilya adasının harikulade şehirlerinde pedalladık. 

Sekiz yıl önce Tayland’dan eve dönmeye hiç de hevesli olmadan uçağa binerken ise öyle bir kaç haftalık değil de uzun bir seyahate çıkmaya zihnen ve bedenen hazır olduğumuzu anladık. 

Güney Amerika bisiklet turumuzda da dört ay boyunca Şili, Arjantin, Bolivya ve Peru’da pedal çevirdik. Bu yolculuk bizim  hayatımızda bir dönüm noktasıydı, sevdiğimiz şeyleri ertelemek yerine hayatımızı sevdiğimiz şeyleri yaparak geçirmenin yollarını aramaya odaklandık. 

Yolculuğun ardından bisikletli ulaşım ve bisiklet turizmi alanında kendimizi geliştirdik, gerekli eğitimleri aldık ve bisiklet mesleğimiz oldu. 

Bisiklet gezgininden bisikletli turiste dönüşüm

Tur bisikletlerimiz ile macera dolu seyahatleri seviyorduk ancak aylar öncesinden yolculuk, konaklama yerleri, bisikletlerin taşınması gibi konuları planlamak için yeterli zaman bulmakta zorlandığımız bir döneme girdik. İlk zamanlar bisikletli gezginlerdik ancak son yıllarda iş yoğunluğu, tatillerin kısalığı ve detaylı bir şekilde rota planlamaya zamanımızın olmaması nedeniyle gezginlikten turistliğe geçiş yaptık. 

Bisikletli turist olarak bisiklet turizminin gelişmiş olduğu, paket & servis seçebileceğimiz, bisiklet için altyapısı olan, bisiklet dostu otel ve işletmelerin bulunduğu destinasyonları tercih etmeye karar verdik. Özellikle otomobilsiz tatil seçen turistlere alternatif  hizmetler sunan yerler ilgi odağımız olmaya başladı. 

Bike Hotel 

Çok yoğun bir iş temposundan bir an çıkıp nefes almak için dağlara kaçmaya karar verdiğimiz bir hafta sonu, havalimanından transfer servisi olan bir oteli seçip İtalya’nın kuzeyinde, İsviçre sınırında bulunan Livigno’ya gittik. Google’da Bike Hotel olarak aratıp bulduğumuz otelde bisiklet kiralama ve rehber hizmetinin olduğunu bildiğimiz için yanımıza sadece bisiklet kıyafet ve ayakkabılarımızı aldık. 

Otelin girişinde bulunan bisikletleri görünce ise beklentilerimizin çok üstünde bir hafta sonunun bizi beklediğini anladık. 

Otel odamızda bizi bisiklet rotaları hakkında bilgiler, haritalar ve otelin sunduğu rehberli tur, transfer gibi hizmetlerin fiyat listesi bekliyordu. Ertesi gün için seçtiğimiz MTB turu için rehberimizi ve bisikletlerimizi rezerve edip, otelin önündeki ücretsiz şehir bisikletlerine atlayıp akşam yemeği için geleneksel yemekler sunan bir restorana gittik. Ertesi sabah son model dağ bisikletlerimiz, bize hem rota hem de tur rotasının geçtiği milli park hakkında bilgi veren rehberimizle harika bir bisiklet sürüşü yaptıktan sonra otele dönüp SPA merkezinde dinlendik. 

Bike Hotel’de öylesine şımartıldık ki birkaç hafta sonra Bormio’da bir bike hotel’de yer ayırtıp, kiraladığımız yol bisikletleri ile Stelvio’ya tırmandık. Otele döndüğümüzde termal havuzda dinlendik.

İtalya, İsviçre, Avusturya gibi ülkelerde bisiklet dostu (bike friendly) ve bisiklet oteli (bike hotel) seçenekleri sonsuz. Oteller bisikletlilerin (sporcu veya değil) ihtiyaç duyabileceği her şeyi düşünüp hazırlıyor: Antrenman öncesi bisikletçilere uygun kahvaltı, bisiklet sürüşü sonrası hızlı çamaşır yıkama servisi, masaj, kendi bisikleti ile gelen müşteriler için bisiklet odası (bike room), ufak tefek bakım için aletler, yedek parça satışı, bisiklet yıkama servisi deneyim odaklı tatil peşindeki müşterilerin emrine amade olarak hotel hizmetleri arasında yer alıyor.

Bike Touring ve Bikepacking

Bir yerde konaklayıp çevreyi keşfettiğimiz turların dışında gezmek için seçtiğimiz bir ülkede belli bir noktadan tura başlayıp, başka bir noktada bitirdiğimiz bisiklet turlarında bisiklet kiralama, otel rezervasyonu, eşyalarımızın transferi gibi konularda destek veren tur operatörleri bulduk. Özellikle bisiklet turizminin yaygın olduğu yıl boyunca 10 binlerce bisikletli turistin geçtiği bisiklet rotalarında bu tip hizmetler oldukça uygun fiyata satın alınabiliyor.

Girolibero gibi kataloğunda yüzlerce bisiklet turu olan operatörler, tatilimizin mükemmel bir şekilde geçmesi için tüm detayları düşünüyorlar. Tanımadığınız insanlarla küçük gruplar halinde rehber eşliğinde tatil yapmak istemezseniz, sizin için turu organize ediyorlar ve yapmanız gereken tek şey akıllı telefonunuza yüklediğiniz rotayı izlemek ve anın tadını çıkarmak.

Bisikletli tatillerle tanışmanın belki en tatlı ve keyifli formlarından birisi bisiklet festivalleri ve organize bisiklet turları

Yıla bisiklet üstünde veda edip, yeni yıla bisiklet üstünde girmek için feribotla Rodos adasına gitmiş, tamamını bisikletle turladığımız tatilde, otel rezervasyonu ve rota seçimini lokal bir tur operatörüne bırakmıştık. 

Geçtiğimiz yıl yılbaşı tatili için Sardinya adasına daha az eşya ve daha hafif bisikletlerle gitmeyi seçtik. Yol bisikleti ve sele altı çantasına akşamları giyeceğimiz birer kıyafet ve yağmurluk yerleştirip adayı kuzeyden güneye bisikletle turladık. Etapları bisiklet dostu otellere göre belirleyip, otele vardığımızda bisikletlerimiz temizlenip ve kıyafetlerimiz yıkanırken, biz de rahat rahat dinlenebildik.

Kiralık E-Bike ile Turlar

Prag’dan yola çıkıp Viyana’ya EuroVelo rotasında  sakin bir şekilde gitmeyi tercih ediyor, kültür, tarih veya gastronomi temalı rotalardan birini seçip hem yorulmadan şehirleri gezmek hem de coğrafyayı tanımak istiyorsunuz. Kendi bisikletlerimizi her seferinde uçakla taşımak bir dert çünkü havayollarının bisiklet taşıma politikaları birbirlerinden farklı ayrıca bisikletleri karton kutulara yerleştirmek ve dönüş yolunda yine aynı şekilde paket bulmak oldukça zahmetli.

Bisikleti turun başlangıç noktasında kiralamak mümkün, hatta eğer yıl boyunca bisiklet sürüp antrenman yapma fırsatınız olmadıysa E-Bike  (pedal destekli bisiklet) kiralamak da seçenekler arasında. Peki tur bitince bisikleti geri götürmek gerekiyor mu? Elbette hayır, araç kiralama firmaları gibi kiralık E-Bike tur sonunda firmanın farklı bir şubesine teslim ediliyor. Peki tur boyunca bisikleti nerede şarj edeceğiz? E-Bike kullanıcıları için rota üzerinde özel şarj noktaları bulunuyor.   

Özellikle Eurovelo rotaları üzerinde e-bike kiralama hizmeti sunan, eşya transferi yapan, sizin için otel rezervasyonları ile ilgilenen hatta nerede yemek yiyebileceğinizi bile söyleyen bisiklet turizmi odaklı tur operatörlerine Eurovelo.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bike Center 

Ünlü bisiklet sporcularının antrenman yaptıkları rotalarda bisiklete binmek isteyen, dünyanın en ünlü dağ geçitlerine tırmanmak, İspanya, Fransa veya İtalya bisiklet turunun geçtiği rotalarda pedal çevirmek isteyenler ise seçtikleri destinasyonda Bike Center isimli merkezlere ulaşıp, web sitesi üzerinden son model karbon yol bisikletini seçip tatilleri boyunca hangi zorluk derecesinde, kaç km yol yapmak istediklerini belirtiyorlar. Rehberli veya rehbersiz olarak alabilecekleri günübirlik turların tadını çıkarıyorlar.

Geçtiğimiz yıl ocak ayında Gran Canaria adasında, mayıs ayında ise Girona’da bu şekilde birer hafta tatil yapma şansımız oldu. Kış aylarında haliyle yağış ve soğuk hava hafta sonları için planladığımız antrenman sürüşlerini etkiliyor. Bizim gibi bisiklete binmek istiyorum ama sıcaklık 25 derecenin altına düşmesin, her gün farklı bir rotada sürüş yapayım, rotamda hem deniz hem dağ hem de orman olsun diyorsanız ‘minyatür kıta’ olarak anılan ve iklim olarak sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak Gran Canaria adasını öneriyorum.

Bisiklet sporcularının antrenman kampları yapmak, spor kariyerlerini bıraktıktan sonra ise yaşamayı seçtiği Girona’da bisiklet turunuz sırasında ünlü takımlara denk gelme, kafede yanyana oturma fırsatınız olabilir. 

Bike Center, son model bir bisiklet kiralayabileceğiniz, çevredeki en iyi rotaların GPS datasını telefonunuza indirebileceğiniz, yolda atıştırmak için enerji barı satın alabileceğiniz, bisiklet kıyafet ve aksesuarı alıp sizin gibi o bölgeyi keşfetmeye gelen kişilerle tanışabileceğiniz kaliteli ürün ve kusursuz hizmetin sunulduğu merkezlerdir.

Bisikletle Şehir Keşif Turları

Son zamanlarda cuma günleri işten izin alıp hafta sonuna bir gün daha ekleyip başka bir şehri keşfetmeye gidiyoruz. Konaklamak için otel seçerken web sitesinde ilk baktığımız şey ne otelin resimleri ne de nerede olduğu. Otel seçerken müşterilere bisiklet kiralama hizmeti sunup sunmadıklarına bakıyoruz. Bisiklet, otele vardığımızda karmaşık toplu taşıma sistemini çözmeye gerek kalmadan kendimizi otelden dışarı atıp direkt keşfe çıkmanın en güzel yolu. 

EuroVelo ve bisikletle ilgili diğer program ve projelere verilen destek ile Avrupa’da bisiklet turizminin, turizm sektörünün giderek daha da önemli bir parçası haline gelmesine yardımcı olmaktadır. 

Kopenhag, Amsterdam, Paris, Viyana, Lubiana gibi şehirler turistlik bisiklet turları konusunda oldukça çok seçenek sunuyorlar. Hem turist danışma noktalarında hem de otellerde bisiklet yolları, rotaları ve  bisiklet kiralama merkezleri hakkında bilgi sunuluyor hem de farklı temalar arasında seçim yapılabiliyor: Bisiklet ve Çikolata Turu, Bisiklet ve Bira Turu, Müze Turu veya park turları gibi. Rehberli olarak satın alınabilen bu turlarda hem şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem de yediğiniz tatlıları pedal çevirerek eritebiliyorsunuz.

Türkiye Bisiklet Rotaları

Ülkemizi hatta yaşadığımız şehri bisikletle keşfetmek için birçok alternatif rota bulunuyor. Kültürel Rotalar Derneği’nin web sitesinde (culturalroutesinturkey.com) bisikletle keşfedilebilecek rotalarla ilgili harita ve GPS bilgisi mevcut. 330km uzunluğundaki Evliya Çelebi Rotası Türkiye’deki en harika ve çeşitli peyzajların olduğu bölgelerden, farklı köylerden ve büyük tarihi önem taşıyan, Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu kent ve kasabaların içinden ya da yakınından geçmektedir. Rota yer yer nehirleri, keçi patikalarını, traktör ve orman yolları ile Roma ve Osmanlı dönemine ait döşemeli yolları takip etmekte.

Hitit yurdunun önemli kentleri Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva üçgenindeki tarihi güzergahlar kullanılarak oluşturulan Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları çalışması, Çorum Valiliği tarafından 2010 yılı Ekim ayında tamamlandı. Eski kervan ve göç yollarından geçen rota alternatif güzergahlarla birlikte toplam 385 kilometreye ulaşıyor. 

Frig Yolu, Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illeri arasında kalan Frig Vadilerinde uluslararası standartlarda bisiklet yoludur. Frigya’daki antik yerleşim yerlerini birbirine bağlayan antik yollar Frig Yolu’nun ana temasını oluşturuyor. 

İstiklal Yolu, İnebolu ile Kastamonu arasında eski kağnı yolunun kullanıldığı patikalar tarihten izler taşıyor. Milli mücadelenin kilometre taşlarından biri olan İstiklal Yolu’nun, yeniden canlandırılarak bir yürüyüş ve bisiklet rotası haline getirilmesi çalışması, Kastamonu Valiliği’nin bir projesi olarak 2007 yılı Nisan ayında gerçekleştirildi. Eski kağnı yolunun hala canlı kalan İnebolu-Küre-Kastamonu arasındaki en güzel bölümü doğaseverlerin hizmetine sunuldu. Toplam 105 kilometrelik güzergahın 10 kilometresi patika, geri kalanını ise kağnı yolu üzerinde ilerliyor.

2012 yılında Avrupa Parlamentosu tarafından yaptırılan bir araştırma, Avrupa’da her yıl 2,2 milyardan fazla bisiklet turizm gezisi ve 20 milyon gece bisiklet gezisi yapıldığını tahmin ediyor. Bu tahminlerin ekonomik getirisinin 44 milyar € olduğu düşünülüyor. Peki ya Türkiye bu ekonominin neresinde? 

Marmaris Bisiklet Rotaları, Marmaris ve çevresinde bulunan bisiklet kullanımına uygun rotaların işaretlendirilmesi ile 2014 yılında hayata geçirildi. Yol, MTB ve şehir bisikletlerine uygun tematik rotalarla ilgili bilgiye marmarisbisikletrotalari.com üzerinden ulaşılabilir. 

Ayrıca çok kısa bir süre önce İzmir’in Eurovelo (Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı) rotalarına dahil olması ile birlikte Bergama ve Efes arasında 17 antik kenti de kapsayan rota için işaretlendirme çalışmaları başladı. Rota hakkında bilgiye veloizmir.org adresinden ulaşabilirsiniz. 

Gelelim İstanbul ve çevresine. Hafta sonu günübirlik bisiklet turu yapmak için seçenekler sonsuz. İstanbul’a dair ilk bisiklet rehberini Türkiye’de bisiklet dünyasının önde gelen isimlerinden Aydan Çelik hazırladı. Onlarca yıldır yollarını aşındırdığı bu kadim şehrin rotalarını çizimleriyle bezedi. Yazarın şehre dair tarihi anekdotları ve mitleri ustaca serpiştirdiği İstanbul Bisiklet Rehberi’nde her rota için ayrıca hazırlanmış harita, eğim grafiği ve dijital yönlendirmeler bulunuyor.

Bisikletli tatillerle tanışmanın belki en tatlı ve keyifli formlarından birisi bisiklet festivalleri ve organize bisiklet turları. Ülkemizdeki en güzel organizasyonlardan birisi Gökova Bisiklet Turu, rekabet ve yarışmanın olmadığı bir ortamda, Gökova ve çevresini tanımak, bisiklete binmekten keyif alan insanlarla tanışmak için harika bir fırsat. Her yıl mayıs ayında yapılan tura Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen yüzlerce kişi katılmakta. Uluslararası tanınmış bir diğer etkinlik ise Kapadokya Bisiklet Festivali ve Kapadokya Bisiklet Köyü Buluşması. 

Tarihi ve kültürel zenginliğe sahip Anadolumuzun yavaş yavaş (yürüyerek veya bisikletle) keşfedilmesi için altyapı çalışmalarının hızlandırılması, özel sektörün ise bu rotaları keşfedecek turistlere ürün ve hizmet sağlamasını umuyorum. Bu rotalarda bisiklet ve e-bisiklet kiralama hizmetinin sunulması, bisiklet dostu konaklama yerlerinin artmasını ve yerli ve yabancı turistlere tanımının en doğru şekilde yapılmasını umuyorum. Herkese keşif dolu bir yıl dilerim.

Pınar Pinzuti, Milano merkezli Bikenomist şirketinde bisiklet turizmi projeleri sorumlusu olarak çalışıyor, Bikeitalia.it dergisinde yazıyor ve öğrendiği ve deneyimlediği herşeyi bisikletizm.com’da paylaşıyor.

Bu yazı daha önce Cyclist Türkiye Ocak 2020 sayısında yayınlanmıştır.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | BİSİKLETİNİZLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

LUKASZ PÖSTLBERGER ARI SOKMASI YÜZÜNDEN ABANDONE OLDU

Haberler

AKILLI BİSİKLET SİSTEMİNE ZARAR VERENLER HAKKINDA YASAL İŞLEM

Haberler

HER ŞEYİ KARARINCA YAPMANIN FAYDASI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!