Bizimle iletişime geçin

Haberler

2020 TOUR OF ANTALYA | ETAPLAR

Fotoğraflar Brian HODES, Tarık GÜL, Ufuk YARAMIŞ, Berk MERCANCI

Bu yıl üçüncü edisyonunu izlemeye hazırlandığımız ve “Antalya’nın Doğal Güzellikleri” temasıyla gerçekleştirilecek Tour of Antalya’nın heyecan dolu dört etabına dair tüm ayrıntıları Yarış Direktörü Mutlu Erçevik’ten dinledik.

1. ETAP: ANTALYA – ANTALYA

Tarih: 20 Şubat 2020

Mesafe: 149,2 km

Yokuş Primi (Kategori 3): 60,4. km

Feed Zone: 79,2. km

Doğal Güzellikler Primi: 86,1. km

Sprint Primi: 109. km

Start: 12:00

Tahmini Finiş: 15:35

Tour of Antalya Yarış Direktörü Mutlu Erçevik, parkur detaylarını paylaşmaya ilk etaptan başlıyor ve birinci etabın, geçtiğimiz yıllara benzer şekilde sprinterlere hitap edecek ve sprint finiş bekledikleri bir etap olacağını belirtiyor. “İlk etapta tırmanış elbette yok değil, yaklaşık 1000 metre kadar bir irtifa toplanması söz konusu olacak. Ancak sprinterlerin tutunamayacağı, kopacağı bir tırmanış yok elbette.”

“Yine geçen yıla benzer şekilde rüzgar, yağmur gibi hava koşullarına bağlı olarak grup dağılabilir, beklenenden farklı senaryolar olabilir. Her ne kadar sprint finiş bekliyor olsak da hava şartlarına bağlı olarak toplu bir finiş değil, küçük grupların finiş mücadelesini izleyebiliriz.”

Parkur içerisinde Isparta yolunu Burdur yoluna bağlayan yeni çevreyolundan geçileceğini de ekleyen Erçevik, buranın hem aşırı rüzgar alması hem de 380 metre irtifaya çıkılacak olması sebebiyle dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunun altını çiziyor. “Bu irtifalar grubu dağıtacak irtifalar değil belki ama hava koşulları çok zorlarsa farklı durumlar oluşabilir. Bir kaçış grubu da oluşabilir elbette ama bana sorarsanız ilk etapta, toplu bir sprint finiş mücadelesi izleriz.”

2.ETAP: KEMER – ANTALYA

Tarih: 21 Şubat 2020

Mesafe: 165,3 km

Sprint Primi: 53,7. km

Tırmanış Primi (Kategori 2): 71,9. km

Feed Zone: 80,3. km

Doğal Güzellikler Primi: 116,9. km

Start: 11:30

Tahmini Finiş: 15:45

Nispeten düz geçen birinci etabın ardından yarış kızışıyor ve sert tırmanışlar yüzünü göstermeye başlıyor. “İkinci etapta ciddi bir elevasyon kazanımı olacak. Kemer çıkışıyla birlikte yokuşlar başlıyor. Kumluca Mavi Kent sprint kapısı geçilinceye kadar grubun toplu halde gelmesini bekliyoruz. Mavi Kent’ten sonra çok güzel bir kıyı şeridinden geçiyoruz. Keza burası parkura yeni eklendi ve kısa bir bölüm olmasına rağmen manzara ve asfalt kalitesi olarak çok iyi bir bölüm. Kumluca’da irtifa anlamında yine sıfıra iniyoruz ki burada deniz seviyesinden 600 metre irtifaya kadar çıkılıyor olsa da eğimler düşük olduğundan büyük bölünmeler beklemiyoruz.”

“Sonrasında etap inişli çıkışlı olarak devam ediyor. 70. Kilometrenin içinde yeniden 250 metreye çıkıyoruz. Burada eğimler sert. %15-17’lere varan eğimler söz konusu. Bundan sonra sürekli olarak inişli çıkışlı olarak devam ediyor etap. Ben bunun, zirve finişinden dahi daha zor olacağını düşünüyorum. Çünkü yokuşlar kısa ve sert, inişler ise teknik gerektiren inişler.”

“Parkurun son yokuşu ise Olimpos’tan sonra olacak ve deniz seviyesinden 380 metreye çıkılacak. Bu bölümler epey yıpratıcı olacak diye düşünüyorum. Anayola çıktıktan sonra ise yine Antalya’ya doğru devam edecek yarış ve yine bu kısım da inişli çıkışlı olacak. Fakat bunlar kesinlikle sprinterleri düşürebilecek iniş çıkışlar olmayacak. Finişe 8-9 km kala yeni sahil yolu üzerindeki parke yola girilecek. Bu parke bölüm sporcuları epey zorlayacaktır. Genel klasmanı sıralaması hakkında net fikir üretebileceğimiz bir etap olacağını düşünüyorum.”

3.ETAP: ASPENDOS – TERMESSOS

Tarih: 22 Şubat 2020

Mesafe: 101,6 km

Feed Zone: 44,6. km

Sprint Primi: 52. km

Doğal Güzellikler Primi: 81. km

Yokuş Primi (Kategori 1): 101,6. km

Start: 10:30

Tahmini Finiş: 13:00

Geçtiğimiz yılın en kırıcı etaplarından biri olarak izlediğimiz Termessos etabı, bu yıl geçen seneden farklı olarak Perge Antik Kenti’nden değil, Aspendos’tan başlayacak. “Geçen sene Perge’den başlayarak ara yollardan Kurşunlu Şelalesi’ne doğru çıkılmış, oradan Isparta Yolu’na bağlanmıştık. Bu sene ise direkt anayoldan Isparta’ya, orada Burdur’a bağlanan yeni çevreyoluna çıkıyor ve Korkuteli üzerinden Termessos kavşağına kadar neredeyse dümdüz devam ediyoruz.”

“Termessos’a girer girmez tırmanış başlıyor. Bu yıl teknik olarak geçen yılki kadar kırıcı olmayacağı için yokuşun ilk bölümüne kadar grubun, tek parça geleceğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz sene çok bölünmeler olmuş, yağmurun ve soğuk havanın da etkisi ile grup çok dağılmıştı, keza sadece üç Türk sporcu tamamlayabilmişti etabı. Bu yıl, 800 metrede son bulan bir zirve finişi olacak. Genel klasman ise tamamen bu etap sonunda şekillenmiş olacak. Geçen seneki tecrübe ile bu yıl daha heyecanlı olacağına inanıyorum bu etabın.”

4.ETAP: SİDE – ANTALYA

Tarih: 23 Şubat 2020

Mesafe: 136,8 km

Sprint Primi: 49,2. km

Feed Zone: 62,1. km

Doğal Güzellikler Primi: 116,3. km

Start: 12:30

Tahmini Finiş: 15:40

Tour of Antalya’nın son etabı, bu yıl da Side’de start alarak Antalya’da, yarışın ana sponsorlarından Akra Otel’in önünde son buluyor. Zorlu üçüncü etabın ardından son gün düz bir etap, bisikletçileri bekliyor olacak. “Geçtiğimiz seneden farklı olarak köy yolu geçişi eklendi parkurun içerisine.

Expo’dan geçerek köy yollarına oradan da havalimanının olduğu bölgeye bağlanıyoruz. Yine havalimanının içinden geçiliyor ancak bu kez farklı olarak Kardeş Kentler Caddesi yerine ara köy yollarından gidilecek. Buralara trafiğin yoğun olduğu bölgeler olduğundan trafiği uzun süre meşgul etmemek adına böyle bir düzenleme yaptık. Yarışını kaderini değiştirecek bir etap değil ancak elbette bir sprint mücadelesi ile son bulmasını bekliyoruz.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!