Bizimle iletişime geçin

Profiller

ESKİ DOST: BRANKO FILIP

Köklü Sloven ekibi Adria Mobil ile başarıdan başarıya koşan deneyimli çalıştırıcı Branko Filip ile Türkiye yıllarını ve çok daha fazlasını konuştuk

Röportaj ERMAN ÖNER

Slovenya’da düzenlenen 2020 takım tanıtım toplantısının ardından ayağının tozuyla sezon açılış yarışı için Adria Mobil ile Antalya’ya gelen Sloven çalıştırıcı Branko Filip, Aspendos Antik Kenti’nde Cyclist Türkiye’ye özel açıklamalarda bulundu. Yakın zaman önce Torku Şekerspor ve Türk Milli Takımı’nı çalıştıran 44 yaşındaki Branko Filip, ilk olarak geçen sene Adria Mobil ile gösterdikleri performanstan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“2019 sezonunda birçok zafer kazandık, daha da önemlisi bazıları gerçekten önemli başarılardı. Özellikle de iki etap kazandığımız Hırvatistan Turu. Göstermiş olduğumuz performanstan ötürü gerçekten çok mutluyum.”

2019’da takım başarılı bir sezon geçirse de Branko galibiyetlerin yalnızca iki bisikletçiden gelmiş olmasını zayıf karınları olarak görüyor. Yeni sezonda ise bu döngüyü daha fazla bisikletçiyi galibiyet halkasına dahil ederek kırmak istediklerinin altını çiziyor. “Geçtiğimiz yıl birçok UCI yarışı kazandık ancak galibiyetlere sadece Dusan (Rajovic – Nippo Delko One Provence’a transfer oldu) ve Marko (Kump) ile sprint finişlerinde uzandık. Kıta takımı olarak yalnızca bir ya da iki bisikletçiyle galibiyetler elde etmek yahut iyi sonuçlara imza atan bir takım olmak istemiyoruz. Daha fazla ismin katkısı gerekli” diyor Branko Filip.

Elinin altında genç ve tecrübeli bisikletçilerin karışımından oluşan dengeli bir kadro bulunan Branko Filip, sporcu grubu içindeki uyumu şu sözlerle anlatıyor. “Eğer tüm planlarınızı tek bir genç bisikletçi üzerine kurgularsanız, o isim takıma liderlik edemez. Çünkü gençler yeterli tecrübeye sahip değiller. Yolu WorldTour takımlarından geçen, başarılı bir kariyere sahip Janez Brajkovic gençlere nasıl yarışılacağı konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Söz konusu sprint olduğu durumlarda benzer bir role Marko Kump soyunuyor. Takım içinde bu tip bisikletçilere ihtiyaç vardır, çünkü siz araçtayken pelotonun içinde ne olup bittiğini tam olarak bilemezsiniz. Genç bisikletçileri deneyimli isimlerle dengelemek en ideal kadro yapısıdır.”

Türkiye yılları

İki buçuk yıllık Türkiye macerasının ardından 2019’da ülkesinin köklü Kıta takımı Adria Mobil’in başına geçen Branko Filip, yeni takımıyla başarılı bir yıl geçirse de Türkiye anılarını unutmuş değil. Türkiye’de geçirdiği kısa süre içerisinde yurt iççi ve dışı zorlu yarışlarda önemli başarılara imza atan Branko Filip, 2017 Türkiye Turu’nda Ahmet Örken Marmaris’te ikincilik elde ederken de milli takımın başındaydı.

2016 yılında Tour of Mersin ile Torku Şekerspor macerası başlayan Sloven Branko Filip’e Türkiye yıllarını soruyoruz. Torku’ya gitme kararı aldığında Avusturya’daki diğer takımlardan da teklifler olduğunu belirten Branko Filip, Torku’nun teklifini kabul etmesinde Türk bisikletçilerin etkili olduğunu söylüyor. “Ahmet Örken, Serkan Balkan, Muhammet Atalay ve Feritcan Şamlı gibi isimleri tanıyordum ve yetenekli isimler olduklarını biliyordum. Bu nedenle benim için Torku’ya katılmak alması kolay bir karar oldu; çünkü Türkiye’de iyi bisikletçiler vardı ve onlarla çalışmanın keyifli olacağını biliyordum.”

Türk bisikletçilerin yeteneklerine inancının tam olduğunu sözlerine ekleyen Filip, iyi bir organizasyon ve iyi bir antrenörle Türk bisikletçilerin iyi sonuçlar elde edebileceklerini Torku Şekerspor ile ispatladıkları görüşünde.

“Diğer takımlar Torku’da nasıl başarılı işlere imza attığımızı gördü ve bana çıkardığımız işin son derece başarılı olduğunu direkt olarak söyledi. Önemli olan da budur, çünkü ilerleme kaydetmelisiniz. Belki Torku’yla yollarımız ayrıldı ama diğer takımlar yaptığımız işin büyüklüğüne saygı gösterdi.”

“Türk bisikletçileri yetenekli”

Türkiye kariyeri boyunca Ahmet Örken ve Onur Balkan gibi Türk bisikletinin iki yetenekli sprinteriyle başarıdan başarıya koşan Branko Filip, eski öğrencilerini övgü dolu sözlerle anıyor. “Ahmet çok başarılı bir sporcu. Bunu kendisine de söyledim; o profesyonel takımlarda yarışması gereken bir yeteneğe sahip.”

“Üzülüyorum ki Türkiye’de büyük bir takım kuracak enerji ve motivasyon bulunmuyor. Çünkü gerçekten iyi bisikletçilere sahipsiniz. Ahmet Langkawi’de gerçekten iyi sonuçlar elde etti. %100 eminim ki diğer yarışlarda da iyi dereceler yapacak. Aynı şeyleri Onur Balkan ve Batuhan Özgür için de söyleyebilirim. Türkiye’de büyük bir takım kurulmalı ve bu isimler güçlü bir Türk takımı adına yarışlar koşmalı.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | BİSİKLETİNİZLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

LUKASZ PÖSTLBERGER ARI SOKMASI YÜZÜNDEN ABANDONE OLDU

Haberler

AKILLI BİSİKLET SİSTEMİNE ZARAR VERENLER HAKKINDA YASAL İŞLEM

Haberler

HER ŞEYİ KARARINCA YAPMANIN FAYDASI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!