Bizimle iletişime geçin

Haberler

EN GENÇ ŞAMPİYONUN ÖYKÜSÜ

Tour of Antalya’nın en genç şampiyonu Max Stedman liderlik için son metrelere kadar savaştı. Cyclist Türkiye, Britanyalı bisikletçiyi bitiş çizgisinde yakaladı ve şampiyonun öyküsünü dinledi

Yazı ERMAN ÖNER Fotoğraf BRIAN HODES

Düz, orta dağlık ve tırmanıştan oluşan dört etap, 553 kilometre, 2 bini aşan irtifa, 29 takım ve 173 sporcu arasından, ilk kez UCI 2.1 kategorisinde koşulan Tour of Antalya’nın üçüncü edisyonunun şampiyonu 1.67cm boyunda, 54kg ağırlığında, 23 yaşında, güler yüzlü Britanyalı Maximilian Stedman oldu. 

Genç yaşına rağmen, ülkesinin Kıta takımı Canyon dhb p/b Soreen’in tırmanışçısı Stedman için Tour of Antalya kariyerinin ilk genel klasman galibiyeti değil. Britanyalı bisikletçi geçtiğimiz yıl da Çin’de, 2.2 Tour of Quanzhou Bay’da mutlu sona ulaşmıştı. Fakat bu sefer hem kendi ve hem de takım arkadaşları adına şampiyonluk yarışı son metrelere kadar sürdü. Yine de Stedman, bitiş çizgisinden iki eli havada ve yüzünde kocaman bir gülümsemeyle geçmeyi başardı.

Turun cereyanı 

Yüksek tempoyla geçilen ilk etap Antalya-Antalya’yı birinci Mikhel Raim (Israel Start-Up Nation) ile arasında zaman farkı olmadan 97’nci sırada tamamlayan Stedman, hem hava koşulları hem de profili itibariyle turun belki de en zorlu etabı Kemer-Antalya’yı ise zaman kaybına yer vermeksizin 24’üncü sırada tamamladı. 

Tour of Antalya’nın tek tırmanışı 9 kilometre, ortalama %5,7 eğimlik Termessos etabına Magenta mayo Giovanni Lonardi’nin 10 saniye gerisinde başlayan genç Britanyalı bisikletçi, zirveye, birinci Riccardo Zoidl’ın iki saniye gerisinde ve Matteo Badilatti’nin tekerinde ulaşarak podyum derecesi elde etti. Genel klasmanda ise Giovanni Lonardi’ye 1 dakika 13 saniye fark atan Stedman, gün sonunda liderlik mayosunun yeni sahibi oldu.

Sprint finişiyle bitmesi muhtemel son gün öncesi liderliği ele geçirmesine rağmen Stedman’ın zaferi garanti değildi. Zira Belçikalı Pro-Kıta takımı Sport Vlaanderen – Baloise’den Kenneth van Rooy’un günü en az üçüncü sırada – sprintle son bulan iki etapta da üçüncü olmuştu – tamamlaması, bonus saniyeler de hesaba katıldığında liderliğin bir kez daha el değiştirmesi anlamına geliyordu.   

136 kilometrelik Side-Antalya etabına lider Stedman’ın iki saniye gerisinde başlayan, 1983 doğumlu Belçikalı sprinter van Rooy, ara sprint kapısından üçüncü geçerek topladığı bonus saniyeyle farkı bir saniyeye kadar indirdi. Son kilometrelere doğru, sprint finişine hazırlanan pelotonun hızı ve tansiyon seviyesi giderek artarken, bir kilometre içinde yaşanan kaza, Stedman’a belki de şampiyonluğu getirmişti.

Mayosunda açıklarla bitiş çizgisinden geçen vanRooy sprinte dahi giremezken, Belçikalı ulusal şampiyonu Tim Merlier’in birinci, Filippo Fortin’inse ikinci tamamladığı son etapta Stedman, üçüncüsü düzenlenen Tour of Antalya’nın en genç şampiyonu olma unvanını elde etti.

“Harika bir iş çıkardılar” 

Etap sonu Cyclist Türkiye mikrofonlarına zaferiyle ilgili açıklamalarda bulunan Stedman, etabın baştan sona çok stresli geçtiğini belirtti ve sözlerine takım arkadaşlarına övgülerini sunarak devam etti. “Gerçekten çok stresli bir etaptı. Takım arkadaşlarım harika bir iş çıkardılar. Bu galibiyeti onlara borçluyum, çünkü benim elimden gelen, yapabileceğim pek bir şey yoktu. Takım arkadaşlarım yarışı kontrol etti ve alması muhtemel bonus saniyeleri Van Rooy’dan uzak tuttular. Zannediyorum ki onlara bir kahve ve bira ısmarlamam gerekecek.”  

Takım adına önemli bir galibiyet elde ettiklerinin altını çizen Stedman, yıla rüya gibi bir başlangıç yaptıklarını söylese de Antalya’da kazanmayı beklemediğini itiraf ediyor. “Açıkçası kazanmayı beklemiyordum. Belki ilk beş içerisinde olabilirim diyordum ama kazanmak çok büyük oldu.” 

Canyon dhb p/b Soreen Sportif Direktörü Simon Holt: 

“Çok stresliydi çünkü güne iki saniye gerimizde bir bisikletçiyle başladık. En kötüsü de Max tırmanışçıyken o bir sprinterdi. Ara sprint kapısında bonus saniyeleri almışken finişte bizi mağlup edebilirdi. Bu nedenle pelotonu kontrol etmeye çalıştık. Tanrıya şükürler olsun ki takımda Büyük Britanya adına olimpiyatlarda yer almış Andrew (Tennant) ve Jacob (Scott) vardı.

Pist bisikletinde dünya şampiyonu olan Andrew ara sprint kapısını van Rooy’un önünde ikinci sırada geçti ve bu sayede fark bir saniyede kaldı. Temelde ise bu hamle bize liderlik mayosunu getirdi. Gerçekten çok mutluyuz, Max için 2.1 seviyesindeki ilk şampiyonluk oldu. Hem onun hem de takım adına sezona güzel bir başlangıç oldu. Umuyorum ki daha fazlası da yoldadır.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!