Bizimle iletişime geçin

Editoryal

GÖKKUŞAĞI RENKLERİ

Renkli besinlerle bisiklet üstünde ve dışında sağlıklı kalın

Yazı  Michael Donlevy Fotoğraf Danny Bird

Kalp sağlığı için kırmızı

“Farklı renkler, farklı vitamin ve mineralleri temsil eder ve her renk kendine özgü sağlıklı antioksidanlar içerir” diyor, Sheffield Hallam Üniversitesi’nde performans beslenme danışmanı ve eğitmeni Mayur Ranchordas. “Kırmızı gıdalar kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olan ve kan basıncını azaltan likopen içerir.”

Önemi yaş aldıkça anlaşılır. Zira kalp hastalıkları, siz farkında olmadan dahi gelişebilir. “Likopen ayrıca prostat, meme ve böbrek başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar. Üstelik bisikletçiler için ayrıca önemlidir çünkü
cilt kanserine karşı koruma sağlar.”

Domates zengin bir likopen kaynağıdır. A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve demir için narı hayatınızdan eksik etmeyin. Bir oturuşta çok fazla yeme ihtimaliniz düşük fakat kırmızı biber de vitamin bakımından zengindir.  

Hastalıklara karşı sarı 

Sarı ve turuncu yiyecekler bol miktarda beta-karoten içerir. “Faydası bağışıklık sistemini güçlendirmektir” diyor Ranchordas. “Dayanıklılık antrenmanları bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Bu da sizi hastalığa ve enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Ve bisikletçiler genellikle sele üzerinde çok fazla zaman geçirirler.”

Beta-karoten ayrıca A vitamini takviyesi sağlar; bu vitamin özellikle göz sağlığı açısından faydalıdır – konsantrasyonun önemli olduğu spor branşlarında bu mühim bir özelliktir. 

Özellikle muz harika bir sürüş besinidir, doğal şeker ve elektrolitler bakımından zengin olduğundan, kalbiniz için iyidir ve bisiklet üstünde tüketilmesi kolaydır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra egzersiz sonrası dokuları onarmaya yardımcı olan zerdeçal, iyileşmeye yardımcı olan güçlü bir anti-enflamatuardır.

Yaşlanma ile savaşmak için yeşil

Yeşil gıdalar, içeriğinde bulundurduğu yüksek miktarda karotenoid ve antioksidanlar bakımından zengin fito-besinlerle bilinir.

Karotenoidler, zorlu egzersizler yaptığınızda serbest radikalleri üreten metabolik süreç olan “oksidatif stres” ile mücadeleye yardımcı olur. Oksidatif stres aynı zamanda yaşlanmaya ve yaşa bağlı sağlık sorunlarına karşı da faydalıdır ki bunlar sizi bisikletten uzak tutabilecek şeylerdir. Karotenoidler ayrıca bağışıklığı ve sağlığı artırdığına inanılan bir metabolit grup olan asetilenikler içerir.

“Buradaki kilit nokta, tüm bu yiyeceklerin ve bunların antioksidanlarının birbirleriyle etkileşime girmesidir, bu yüzden sadece bir gıda rengini diğerine tercih etmemek önemlidir. Bu etkileşim tabağınızı olabildiğince renkli hale getirmeniz için geçerli bir nedendir.”

Toparlanma için mavi

Mavi ve mor yiyecekler zeaksantin ve lutein bakımından zengindir. “Zeaksantin serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Üstelik hem zorlu hem de uzun bir sürüşten sonra sık görülen iltihapları ve kas ağrılarını azaltmada önemli rol oynar” diyor Ranchordas.

“Beta karoten gibi zeaksantin ve lutein de göz sağlığı için iyidir – luteinin, göz dokularını güneş ışığından zarar görmekten koruyan bir ışık filtresi olarak işlev gördüğüne inanılıyor” Ranchordas ekliyor.

“Yaban mersini antioksidan bakımından en iyi meyveler arasında yer alırken, bir süredir pancar ve pancar suyu “süper gıdalar” olarak adlandırılıyor.”

“Pancar hareket halindeki kaslara kan akışını artırarak mukavemet performansını yükselttiği tespit edilen nitratlar içerir” Ranchordas ekliyor. “Yine de onları mayo cebinize koymayın…” 

Güçlü kalmak için beyaz

Beyaz yiyecekler – özellikle sarımsak – allisin bakımından zengindir, etkili bir şekilde enfeksiyona karşı koruma sağlayan ve bunlarla savaşabilen, ayrıca iltihaplanmayı azaltan bir doğal antibiyotikdir.

“Bu önemli, çünkü beta-karoten ile birleştirildiğinde, vücudunuza mümkün olan en iyi korumayı sağlar” diyor Ranchordas. “Allisin aynı zamanda egzersiz sırasında kalp atış hızını azalttır.”

Soğan ve pırasa benzer faydalar sağlar, ancak pancar gibi, sarımsak da süper gıda olarak anılıyor.  “İnsanların “süper gıdalar”dan ziyade“ süper diyetlere” yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Farklı “gökkuşağı” renklerini içeren meyve ve sebzelerle, iyi bir karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağ dengesini içeren beslenme alışkanlığı gerekir. Bunu doğru yaparsanız, geçici heveslere ihtiyaç duymazsınız.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!