Bizimle iletişime geçin

Editoryal

TERMESSOS’UN YENİ KRALLARI

Bu yıl ikinci kez tırmanılan Termessos, bisikletçilerin tırmanış hızı itibariyle ilkinden ayrılıyor. Strava’da rekor üzerine rekorların kırıldığı Termessos segmentini rakamlarla inceliyoruz

Yazı ERMAN ÖNER Fotoğraf BRIAN HODES & BERK MERCANCI

Dört etabın sonunda Tour of Antalya’da zafer, Britanyalı Kıta takımı Canyon dhb p/b Soreen’in 23 yaşındaki bisikletçisi Max Stedman’ın oldu. Kendisi de Britanyalı olan tırmanışçı, şampiyonluğunu en yakın rakibi Kenneth Van Rooy’un bir saniye önünde, sprintle son bulan bir etabın ardından ilan etse de liderlik mayosunu sırtına Termessos Antik Kenti’nin amansız zirvesinde geçirdi.

Bunun anlamı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Termessos’tan Magenta mayoyla ayrılan bir bisikletçi, genel klasmanda mutlu sona ulaşan isim oldu. Fakat bu edisyonun geçtiğimiz yıldan bazı farklılıkları var. Öncelikle geçtiğimiz sene Perge – Termessos olarak koşulan 91.8 kilometrelik etap 42.153 km/s ortalama hız ile biterken bu yıl Aspendos’tan başlayarak Termessos zirvesinde son bulan 101.6 kilometrelik üçüncü etap, 40.69 km/s ile tamamlandı.

Etap galibi Riccardo Zoidl

Tırmanışa gelindiğinde ise 8.55km uzunluğunda ve ortalama %6 eğim değerine sahip, 22 Şubat’ta çıkılan Termessos zirvesi bu yıl bisikletçiler tarafından rekor denilebilecek bir hızda tırmanıldı.

Bundaki en büyük faktörlerden biri olarak geçtiğimiz yıl, 23 Şubat’ta Perge’den başlayan etap boyunca etkili olan dondurucu soğuk ve yağmurun, bu yıl yerini daha ılıman hava koşullarına bırakmış olması sayılabilir. Bir diğer önemli etken ise 100 kilometrelik etapta bisikletçilerin Termessos’un eteklerine, geçen yılın aksine yıpratıcı olmayan geniş otoban yollardan ulaşmasıydı. Haliyle taze bacaklar hünerlerini tırmanışta sergiledi.

Rekor üstüne rekor

2019’da hem Tour of Antalya genel klasmanını hem de 91 kilometrelik Perge – Termessos etabını kazanan Leopard Cycling Team’in Polonyalı bisikletçisi Szymon Rekita’nın, 23 Şubat 2019 kayıtlı Termessos tırmanış derecesi 20:57’ydi. Bu süre, bu yıl Termessos etabının koşulduğu 22 Şubat itibariyle Rekita’yı Strava’nın “Termessos Uphill” segmentinin en hızlı 19’uncu bisikletçisi yapıyor. 

2020 Termessos etabına kadar segmentin en hızlısının, 20:56’lık zamanla Adria Mobil’in Hırvat tırmanışçısı Radoslav Rogina (Segmentte Rekita’nın bir basamak üstünde, 18’inci sırada yer alıyor) olduğunu hatırlatalım ve bu yılın tırmanış sürelerine bir göz atalım.

Termessos Uphill segmentinin “tüm zamanlar” süreleri ele alındığında ilk 25’e geçtiğimiz yıldan sadece üç süre (18. Rogina, 19. Rekita, 20. Valter Atilla) kendine yer bulabiliyor. Segmentin yeni “Kralı” Leopard Cycling Team’den, Rekita’nın Danimarkalı takım arkadaşı Mattias Jensen. 2000 doğumlu tırmanışçının yokuş süresi 19:30 iken, değerleri ise 318W ortalama güç üretimi, 26.3 ortalama hız ve 180bpm kalp atışı. 

Geçen yılın birincisi Rekita’nın verileriyle (24.5km/h, 380W) bu yıl etabı 35’inci sırada tamamlayan Jensen’in sürelerine baktığımızda iki yılın tırmanış hızı arasında siyah ila beyaz denecek kadar fark olduğu ortada. Etabın birincisi Riccardo Zoidl’ın tırmanış değerlerini Strava’da paylaşmadığını ve Jensen’in finiş çizgisine Avusturyalı isimden 45 saniye sonra geldiğini de ekleyelim.

Yine de Jensen’in tırmanış performansının ekstrem olduğunu belirtmek gerek. Zira, Jensen’in ardından segmentin yeni ikincisi İtalyan bisikletçi Alessandro Fancellu’nin yokuş süresi 19:54. Jensen ile aynı güç çıktısı üretse de Kometa Xstra Cycling Team’in genç tırmanışçısının ortalama hızı 25.8 km/s olarak kaydedilmiş durumda.

Etabı Fancellu’nin hemen ardından üçüncü sırada tamamlayan Tour of Antalya şampiyonu Max Stedman, segment verilerinde de kendine Fancellu’nin salise ardından üçüncü sırada yer buluyor. 57 kilogramlık Stedman Termessos’u 25.8 ortalama hız ile tamamlarken, ortalama güç çıktısı 317W, kalp atış hızı ise 185bpm.

Rogina’nın 2019’da elde ettiği en iyi derece unvanı bu yıl tam 17 bisikletçi tarafından geçildi. Segment sıralamasında Rogina’nın derecesine en yakın isim, 20:54 süresi ile Emil Dima’ya (Segmentte 17.) ait. Giotti Victoria’nın Rumen bisikletçisi bu dereceyle etabı, Zoidl’ın 1 dakika 4 saniye gerisinde ancak 38’inci sırada tamamlayabildi.

Türk bisikletçiler arasında en iyi derece 23.33’lük süreyle Mustafa Sayar’a ait. Sayar 24 dakikaya yaklaşan derecesiyle segmentin 65’inci basamağında oturuyor.

Sonuç

Termessos’un çıkıldığı son iki yılın verilerine bakıldığında, eğim değerleri ve uzunluğu itibariyle önüne zorlu, teknik bir parkur konulmadıkça Termessos, bisikletçiler için kısa sürede kolay bir lokmaya dönüşebileceğini gösterdi. Elbette Şubat gibi sezonun henüz başında iken Termessos zorluk olarak bisikletçiler için biçilmiş kaftan da olabilir.

Fakat İskender’in ulaşım güçlüğü sebebiyle fethetmekten vazgeçtiği bu antik kent, eteklerine taze gelindiğinde karbon bisikletler ve kurşun gibi bacaklar için ulaşılması kolay bir zirveye dönüşüyor olabilir mi? 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Klasikler başlıyor!

Haberler

MAYOLARIN ÖYKÜSÜ – CARRERA

Editoryal

PELOTONUN 2021 MAYOLARI

Editoryal

UAE TOUR BU PAZAR BAŞLIYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!