Bizimle iletişime geçin

Abone Ol

Haberler

BİSİKLETE KORONAVİRÜS ETKİSİ

Aralık ayının başlarında Çin’in Wuhan kentinde ilk vakalar duyulmaya başladığından bu yana koronavirüs, dünyanın her yerine yayıldı.  Mart ayına gelindiğinde ise hastalık, küresel bir salgın seviyesine ulaştı. Bu süreçte salgından en çok etkilenenlerden biri de kuşkusuz bisiklet dünyası oldu.

Koronavirüs sebebiyle ertelenen ilk yarış Çin’de düzenlenmesi planlanan Hainan Turu oldu. 27 Ocak 2020’de açıklanan yılın ilk iptal haberi, Çin’de vaka sayısının üç bini aşması ölü sayısının ise 80’i bulması üzerine geldi.  Bu tarihte 11 ülkeye yayıldığı açıklanan virüs, takvim yaprakları 11 Şubat’ı gösterdiğinde Çin dışında onaylanan 395 vaka ve binden fazla ölüm, dünya genelinde 43.000 vaka sayısı ile 24 ülkeye yayılmıştı. Virüsün bu denli hızlı yayılması, o tarihlerde akla Tokyo Olimpiyatları’nın iptalini gündeme getirmişti. Ancak öncesinde farklı pek çok yarışın iptali gündemdeydi.

21 Şubat’a gelindiğinde UCI, Mayıs ayında yine Çin’de gerçekleşmesi planlanana Tour of Chongming Island, Tour of Zhoushan Island, Tour of Taiyuan’ın ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Bu süreçte vaka sayısı 76.000’e ölü sayısı ise 2200’e ulaşmış, Çin dışında 1200 onaylanmış vaka kaydedilmişti. İtalya’da ise onaylanmış üç vaka tespit edilmiş, bu durumun yaklaşan bahar klasiklerini riske atması endişesi yayılmıştı.

İlk üç vakanın üzerinden çok geçmemişti ki 26 Şubat’ta İtalya’da 300’den fazla onaylanmış vaka tespit edildiği açıklandı. Açıklamanın ardından RCS Sports direktörü Mauro Vegni, yarışlar konusundaki endişesini dile getirmişti. Başlamasına kısa bir süre olan Strade Bianche ve Milan-San Remo da dahil pek çok yarışın iptali konuşuluyordu.

Korkutan haberse 27 Şubat’ta geldi. 23 Şubat’ta start alan BAE Turu, beşinci etapta koronavirüs teşhisi konulan iki İtalyan ekip üyesi sebebiyle durdurulmuş, yarışa katılan 600’den fazla sporcu ve takım personeli ile gazeteci ve basın mensubunun Abu Dabi’daki otellerinde karantinaya alındığı duyurulmuştu.

Karantina süreciyle birlikte tüm katılımcılar teste tabii tutulurken test sonucu negatif çıkanlar bir bir evlerine gönderiliyordu. Bu süreçte bazı takımlar evlerine dönebilirken UAE Team Emirates, Cofidis, Groupama-FDJ ve Gazprom-Rusvelo için karantina süreci devam etmekteydi. 1 Mart’a gelindiğinde ise iki Rus, iki İtalyan, bir Alman ve bir Kolombiyalı olmak üzere dün en az altı kişinin (bisikletçiler ve bisikletçi olmayanlar) koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı doğrulandı.

Bunun üzerine karantina sürecinin 14 Mart’a kadar uzatıldığı duyurulurken pozitif test edilen Kolombiyalı’nın, karantinada bulunan tek Kolombiyalı olan Fernando Gaviria olduğu söylentileri dolaşmaya başladı.

Bu tarihlerde dünya genelindeki vaka sayısı 87 bine ulaşırken 58 ülkede 3000’e yakın ölü sayısı kaydedilmişti.

Vaka sayısındaki hızla artan İtalya’dan gelen haber bisikletseverleri üzdü. İtalya Hükümeti aldığı kararla önce kuzeyde yer alan eyaletlerde gerçekleştirilecek 8 Mart’a kadar olan tüm sportif etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu. Ardından 5 Mart’ta yeni bir duyuru yayınladı ve açık havada yapılacak tüm toplu etkinliklerin iptal edildiğini, tüm sportif etkinliklerin ise ancak seyircisiz hâlde yapılabileceğini açıkladı.

İtalya Hükümeti’nin bu açıklamasının ardından RCS Sport tarafından yeni bir duyuru yayınlanarak 7 Mart Cumartesi günü koşulması planlanan Strade-Bianche’nin düzenlenmeyeceği bildirildi. Ancak diğer iki önemli yarış olan; 21 Mart’ta koşulması planlanan Milano-Sanremo ve 11-17 Mart arasında koşulması planlanan Tirreno-Adriatico’ya dair net bir karar verilmediği duyuruldu. Ancak hükümet aldığı son kararla, 3 Nisan’a kadar tüm sportif etkinliklerin iptal edildiğini paylaştı. İtalya’da vaka sayısı üç binin üzerine çıkarken ölü sayısı 107’yi bulmuştu.

Bu süreçte İtalyan Hükümeti ve yarış organizatörü RCS, peşi sıra kararlar paylaşırken takımlardan da bir bir yarışlardan çekilme açıklamaları geldi. EF Pro Cycling’in UCI’dan mart ayındaki bahar klasiklerinden ceza almadan çekilme izni istemesinin ardından kadın takımı Parkhotel Valkenburg, Astana, Alpecin-Fenix, CCC-Liv, Jumbo-Visma, Total Direct Energie, Rally Cycling, Sunweb, Israel Start-Up Nation, Movistar, Mitchelton-Scott ve Team Ineos da mart ayı boyunca yarışlardan çekildiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili en dikkat çeken tepki ise 14 takım doktorunun bir araya gelerek ASO, RCS ve UCI yetkililerine yarışların iptalini talep eden bir mektup yazması oldu.

Toplamda 11 takımı temsil eden 14 doktor, öncelikle yetkilileri ‘güçlü bir plan’ ortaya koyamamaları nedeniyle eleştirdi. Doktorların eleştirileri, “hastalığın yayılmasına karşı protokollerin eksikliği, teşhis kaynaklarının eksikliği, hastalık sebebiyle yoğun olan tıbbi tesislerdeki eksiklikler ve karantina dönemlerinin doğru yönetilememesi başlıkları altında toplandı.

İptal edilen yarışların ardından 7 Mart’ta ise 8 Mart’ta start alacak Paris-Nice’in planlandığı şekilde koşulacağı açıklandı. Fransa’daki 613 vaka ve 9 ölüme rağmen sekiz WorldTour takımı start almaya hazırdı. Bu tarihte dünya genelindeki vaka sayısı ise 100 bini aşmış ölü sayısı 93 ülkede 3.400’e ulaşmıştı.

Yarışın başlamasının ardından 9 Mart’ta ise BAE’de devam eden karantina süreci kapsamında Gazprom-Rusvelo’dan Rus bisikletçi Dmitry Strakhov’un koronavirüs olduğu kamuoyuna duyuruldu. Hastaneye sevk edilen bisikletçinin durumunun iyi olduğu açıklandı.

12 Mart’a gelindiğinde ise bu kez Belçika’dan yarış iptali haberleri geldi. Belçika Spor Bakanı Ben Weyts, Nokere Koerse (18 Mart), Bredene Koksijde Classic (20 Mart), Driedaagse Brugge-De Panne (25 Mart), E3 BinckBank Classic (27 Mart) ve Gent-Wevelgem (29 Mart) de dahil olmak üzere Mart ayındaki tüm yarışların ertelendiğini duyurdu. Hemen akabinde İspanya’da 23-29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Katalonya Turu’nun da koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe alındığı belirtildi.

Paris-Nice ise tüm yarış iptallerine rağmen devam ederken Fernando Gaviria, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla koronavirüs olduğunu doğruladı. Karantina sürecinin testleri negatif sonuçlanan takımlar ise evlerine geri gönderildi.

Türkiye’de ise ilk vakanın ortaya çıkmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, önce 80’den fazla sportif organizasyonun ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Ardından 13 Mart’ta yaptığı yeni açıklamada Bakan Kasapoğlu, Nisan ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun koronavirüs tedbirleri doğrultusunda Eylül veya Ekim aylarında yapılmak üzere yeniden planlanacağını bildirdi.

Akabinde İtalya’dan yeni bir erteleme haberi daha geldi. RCS Sport, önce Giro d’Italia’nın Macaristan’da koşulacak ilk üç etabının iptal edildiğini açıklarken ardından Giro d’Italia’nın kendisinin de ileri bir tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelendiğini duyurdu. Organizasyon yetkilileri, 3 Nisan’a kadar Giro için yeni tarihin açıklanacağını da belirtirken ASO da devam etmekte olan Paris-Nice’ın son etaba gelinmeden 7. etapta bitirileceğini duyurdu. Bu duyurunun öncesinde ise Bahreyn-McLaren ekibi 6. etapta koronavirüs endişesi ile yarıştan çekildiğini duyurdu.

Dünya genelinde ise Cape Epic, Britanya Kadın Turu, Tour of the Gila ile ABD ve Kanada’da dahil pek çok ülkede mayıs ayına kadar bir dizi yarış iptal edildi.

Vaka sayısı özellikle Avrupa’da hızla artmaya devam ederken UCI 15 Mart’ta koronavirüs önlemleri kapsamında aldığı bir dizi önlem kararını yayınladı. Uluslararası takvimdeki tüm sportif etkinlikleri ve puanlandırmaları bütün disiplinleri kapsayacak şekilde 3 Nisan 2020 tarihine kadar askıya aldığını açıklayan UCI Başkanı David Lappartient, tüm faaliyetler için sınıflandırmaların askıya alınmasını ve bu süre zarfı boyunca olimpik puanlamalar da dahil bütün puanlamaların dondurulmasına karar verildiğini açıkladı.

Alınan önlemler kapsamında kendi çalışanları için de önlemler alan UCI, İsviçre Aigle’da bulunan Dünya Bisiklet Merkezi’ni kapatma kararını aldıklarını, 120 çalışanının ise 17 Mart 2020 tarihi itibariyle evde çalışabileceklerini duyurdu. 

17 Mart’ta ise yarış iptalleri Nisan ve Mayıs ayını kapsayacak şekilde genişletilirken Tour of the Basque Country ve Tour of the Alps ileri bir tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelendi, 2020 Tour de Romandie’nin ise iptaline karar verildi.

Son gelişme ise BAE takımının Kolombiyalı sprinteri Fernando Gaviria ve takım arkadaşı Arjantinli Maximiliano Richeze’ye kesin olarak koronavirüs teşhisi konmasının ardından karantinada kalmaya devam etmelerine karar verilmesi oldu.

Aynı gün ASO, Paris-Roubaix, La Fleche Wallone ve Liège-Bastogne-Liège’in koronavirüsün yayılmasına karşı devam eden mücadelenin bir parçası olarak ertelendiğini resmen duyurdu.

“Koronavirüsün yayılmasına karşı devam etmekte olan mücadelenin bir parçası olarak Amaury Sport Organization, UCI ile anlaşarak 12 Nisan’da start alacak Paris-Roubaix, Flèche Wallonne, Flèche Wallonne Kadın Yarışı (22 Nisan) ve Liège-Bastogne-Liège ile Liège-Bastogne-Liège Kadın Yarışı’nın (26 Nisan) planlandığı tarihte düzenlenmemesine karar verdi.”

Ek olarak kadın ve erkek kategorilerinde 30 Nisan-3 Mayıs arasında gerçekleştirilmesi planlanan Tour de Yorkshire’ın ve Flander Turu’nun da ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Böylece Paris-Roubaix, Flèche Wallonne, Flander Turu ve Liege-Bastogne-Liege uluslararası WorldTour takviminde iptali resmen açıklanan son yarışlar oldu. Bu yarışların iptali ile birlikte Paris-Roubaix Challenge ve Liège-Bastogne-Liège Challenge gibi sportif etkinlikler de pro yarışlarla birlikte ertelendi.

18 Mart’a gelindiğinde ise Paris-Roubaix, La Fleche Wallone, Liège-Bastogne-Liège ve Flander Turu’nun ardından Amstel Gold Race’in de ertelendiği resmen duyuruldu. Organizatörler, koronavirüs önlemleri kapsamında Parix-Roubaix’den bir hafta sonra, 19 Nisan’da start alması planlanan Amstel Gold Race’in de ileri bir tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelenmesine karar verdiklerini açıkladı.

Bu kararın ardından UCI, koronavirüs sebebiyle art arda gelen iptal ve ertelemelerden sonra yarış sezonunu 20 Ekim’den 1 Kasım’a kadar uzattığını açıkladı.

Vaka sayısı özellikle Avrupa kıtasında artışını sürdürürken bir yarış iptali haberi de Slovenya’dan geldi. Bahar klasikleriyle birlikte Paris-Roubaix ve Giro d’Italia’nın ertelenmesi ile devam eden süreçte bu kez Slovenya Turu da askıya alındı. Yarış direktörü Bogdan Fink, 10-14 Haziran tarihleri arasında 27. kez düzenlenmesi planlanan organizasyonun iptal edildiğini açıkladı.

Öte yandan İtalyan bisiklet giysisi üreticisi Santini, koronavirüs nedeniyle maska üretimine başladıklarını duyurdu. Boels Dolmans, Trek Segafredo gibi WorldTour takımlar ile birlikte UCI’ın dünya şampiyonluğu mayolarının da üreticisi olan firma, 23 Mart itibariyle maske üretimlerine başladı.

Üretim yeri İtalya Bergamo yakınlarında bulunan marka, virüsün en çok etkilediği bölgelerden birinde yer alıyor. Çalışma kapsamında yer tekstil firması Sitip ile birlikte çalışacak olan marka, maskeler için prototiplerin hazırlandığını, günde 10.000’e yakın maske üretimi yapmayı umduklarını bildirdi. 

Uzun süredir beklenen haberse 24 Mart’ta Japonya Başbakanı Shinzo Abe’den geldi. Başbakan Abe, IOC ile olimpiyatların koronavirüs nedeniyle 2021’de gerçekleştirilmek üzere ertelenmesi konusunda anlaştıklarını bildirdi. Tarihinde ilk kez, savaş dışında bir salgın hastalık sebebiyle ertelenen Olimpiyat Oyunları, bu yıl için askıya alındı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, “Bu yıl Olimpiyatların yapılması zor. IOC Başkanı Bach ile görüştüm ve olimpiyatların ertelenmesine karar verdik. 2021 yazında olimpiyatları tam olarak yapacağız. Bu koronavirüse karşı kazanılan zaferin kanıtı olacak” diye konuştu.

Böylece Tokyo’da gerçekleşecek olimpiyat oyunlarının, koronavirüs nedeniyle en geç 2021 yazında yapılmak üzere ertelendiği doğrulandı. Kararın ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Organizasyon Komitesi konuyla ilgili ortak bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada, hızla artan vaka sayısı ve salgının, dünya çapındaki yayılma hızı doğrultusunda Olimpiyat Oyunları’na katılan herkesin ve genel toplum sağlığının korunması adına organizasyonun, 2021 yazını aşmayacak şekilde yeniden planlanmak üzere ertelendiği bildirildi. 

Vaka sayısı dünya genelinde 350 bini aşarken iyi haber 25 Mart’ta BAE ekibinden geldi. Koronavirüs nedeniyle iptal olan BAE Turu’ndan bu yana karantina süreci devam eden ve takım arkadaşı Fernando Gaviria ile birlikte koronavirüs tedavisi gören Max Richeze’nin karantina süreci sona erdi. 13 Mart’tan bu yana hastanede olan Richeze’nin testlerinin negatif çıktığı ve iyileştiği açıklandı.

Yeni detaylar geldikçe güncellenecektir.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

1 Yorum

1 yorum

  1. Pingback: Bisiklete KoronaVirüs Etkisi – Ediz Ateş

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

İTALYA VE İSPANYA’DA AÇIK HAVADA BİSİKLET SÜRMEK YASAKLANDI

Haberler

DECATHLON’UN SU ALTI MASKESİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE KULLANILACAK

Haberler

GENÇ YETENEKLER | SAMET BULUT

Editoryal

PRUDHOMME: “FRANSA TURU’NU YALNIZCA İKİ DÜNYA SAVAŞI DURDURDU”

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!