Bizimle iletişime geçin

Haberler

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ BİSİKLET AKTİVİTELERİ

Küresel bir salgına dönüşen koronavirüs, dünya çapında sıkı önlemler alınmasını da beraberinde getirdi. Bu kapsamda pek çok ülkede sokağa çıkma yasağıyla birlikte karantina süreci de devam ediyor. Bu zor günlerde bir bisikletçi olarak bisiklete binemiyor veya binmek istemiyor olabilirsiniz. Ancak bir bisikletçi için evden çıkmadan da bisikletle ilgili yapılabilecek pek çok şey söz konusu!

İç mekan antrenmanı

Dışarıya çıkamıyor olmanız kuşkusuz bisiklet sürmeyeceğiniz anlamına gelmez! Bir home trainer veya roller yardımıyla sürüşlerinize devam edebilir, formunuzu bu şekilde koruyabilirsiniz. Sürüşleri daha eğlenceli hale getirmek içinse Zwift, Sufferfest, TrainerRoad gibi uygulamaları kullanabilir, sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir veya Netflix’ten faydalanabilirsiniz!

Uygulayacağınız herhangi bir antrenman programınız yoksa British Cycling, Global Cycling Network, TrainingPeaks gibi platformlarda bulunan ve farklı seviyelere göre hazırlanmış programlardan yararlanabilirsiniz.

Sürüş planınızı gözden geçirin

Şu an için bisiklete binemiyor olabilirsiniz. Bu elbette dünyanın sonu değil. Ancak işler normale döndüğünde ve yeniden sürüş yapmaya başladığınızda uygulayacağınız sürüşleri yeniden planlayabilir, mevcut programınızı gözden geçirebilir veya yeni rota planları yapabilirsiniz.

Bu bağlamda yeni yollar araştırabilir, farklı bir antrenman programı oluşturabilir, halihazırda sürüş yaptığınız yolları kilometre, eğim gibi özelliklerine göre detaylandırarak yeni hedefler belirleyebilirsiniz.

Güç antrenmanlarına yoğunlaşın

Bisiklet sürmediğiniz zamanlarda yapılabilecek en iyi şey farklı alanların gelişimine odaklanmak ve performansa etki eden eksikleri saptayarak bunlara yeniden yoğunlaşmaktır. Bu noktada her bisikletçi güç antrenmanı yapmanın önemini bilir ancak çoğu kez göz ardı eder. Şimdi ise evde geçirdiğiniz zamanın bir bölümü güçlenmek veya vücudunuzu daha esnek hale getirmek için kullanabilirsiniz. Üstelik bunun için özellikle spor salonuna veya ağırlıklara ihtiyacınız yok. Evde sadece bir mat ile yapabileceğiniz onlarca hareket var!

Bkz. Bisiklet olmaksızın evde yapabileceğiniz 5 temel egzersiz

Bisikletinize bakım yapmanın tam zamanı!

Bisikletinizi süremiyor olmanız onunla ilgilenmeyeceğiniz anlamına gelmez elbette. Bisikletinize, üzerinde olmaksızın vakit ayırmanın, onu daha temiz ve sorunsuz hale getirmenin tam zamanı! Evde birkaç temel alet ile bisikletinizin basit mekanik sorunlarını çözebilir, bisikletinizi yıkayabilir, bakımını yapabilirsiniz.

Eski yarışların önemli anlarını izleyerek hafızanızı tazeleyin

Pandemi sebebiyle iptal edilen veya ertelenen yarışlar sebebiyle şu an TV’de izleyecek yeni bir şey bulamayabilirsiniz. Ancak Youtube gibi platformlar tam da bu zamanlar için vardır ve bize, yarışsız kaldığımız bu dönemde dahi izleyecek pek çok içerik sağlarlar.

Evde dinlenirken veya antrenman yaparken eski yarışları yeniden izleyebilir veya kaçırdığınız yarışları izleme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca bisiklet üzerine çekilmiş eski veya yeni onlarca belgesel ve filmi de izlenecekler listenize dahil edebilirsiniz.

Okuyun!

Okumaya daha fazla zaman ayırmak da içinde bulunduğumuz izolasyon döneminde yapılacak en iyi şeylerden biri olabilir. Bisiklet konulu kitaplar veya yayınlar edinmek, bir yandan sevdiğiniz sporla alakalı yeni ve ilginç bilgiler edinmenizi sağlarken diğer yandan bisiklete olan ilginizi de taze tutacaktır. Okumaya, Türkiye’nin bisiklet kültürü dergisi Cyclist Türkiye’den başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETTE SIVI ALIMINA DAİR BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

Editoryal

PANDEMİ DÖNEMİ VE SONRASINDA BİSİKLETLİ ULAŞIMA YÖNELİK AÇIK MEKTUP

Haberler

SPORCU SAĞLIĞININ KÖŞE TAŞI: SIVI DENGESİ

Editoryal

PRUDHOMME, FRANSA TURU’NDA ALINACAK YENİ ÖNLEMLERİ PAYLAŞTI

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!