Bizimle iletişime geçin

Editoryal

GENÇ YETENEKLER | SAMET BULUT

Kilolu bir çocuk olması sebebiyle babasının aldığı bisikletle başlayan ve sonrasında WorldTour takımı hayaline uzanan bir öykü Samet’inki. 2015 yılında bir hevesle başladığı bisiklet sporunda kısa zamanda ismini duyuran Samet Bulut’u, şimdilerde ise Türkiye’de bisiklete ilgi duyup da tanımayan yok gibi.

“Doğma büyüme Bursalıyım” diyen Samet, henüz 17 yaşında ve Türk bisikletinin efsane ismi Rıfat Çalışkan’ın şehri Bursa’da yetişen nadir sporculardan sadece bir tanesi. Onu bisiklet sporuna yönlendiren ve ‘hayatımın dönüm noktası’ dediği kararı almasını sağlayansa yine Bursalı bir bisikletçi oluyor.

“Kilolu bir çocuktum. Babam bu durumumdan ötürü bana bir bisiklet almıştı. O bisikletle Pazar günleri turlara gidiyordum. Sürdükçe daha çok sevdim bisikleti. Sonra bir gün, Bursalı eski milli bisikletçi Yavuz Kilim ile tanıştım. Onunla tanışmam hayatımın dönüm noktası oldu. O dönem, Nilüfer Belediyespor’da antrenör olan Yavuz abi, bana bir sporcu lisansı çıkardı. Bu beni çok motive etmiş ve aynı zamanda hırslandırmıştı da. Böylelikle 2015’in sonlarına doğru düzenli bir şekilde antrenmanlara katılmaya başladım.”

Samet, genç yaşının ve düzenli çalışmasının da etkisi ile çok geçmeden başarı elde etmeye başlıyor. Kuşkusuz başarı gelince de Samet, kısa zamanda büyük kulüplerin ilgisini çekiyor. “2015’de antrenmanlara başladım. 2016’da ise Nilüfer Belediyespor ile katıldığım yarışlarda dereceler yüzünü göstermeye başladı. Derece aldıkça daha çok motive oldum ve devamı geldi. Derken 2018’de önce Brisaspor’a ardından milli takıma girdim.”

Hem yol hem dağ bisikletinde adını duyuran Samet, ilk derecelerini dağ bisikletinde elde ediyor. İzmir MTB Cup’ta aldığı birinciliğin ardından 2016 yılı, birinciliklerle geçiyor genç bisikletçi için. İstanbul, Ankara, Sakarya derken kürsüler ardı ardına sıralanıyor. Ardından ilk Türkiye Şampiyonluğu da yine 2016’da geliyor.

2017’ye gelindiğinde de tablo değişmiyor. Dağ bisikletinde podyum görmeye devam eden Samet, yarış tecrübelerine bu kez Balkan Şampiyonası’nı da ekliyor ve Yunanistan’da gerçekleşen ilk şampiyonayı altıncı sırada tamamlıyor. 2018’de ise Romanya’da gerçekleşen şampiyonadan, bu kez Balkan Şampiyonu olarak dönüyor.  

2018’de yol branşında da kendini göstermeye başlayan Samet Bulut, aynı yıl okullar arası Türkiye Şampiyonası’nda zamana karşıda 3, yol yarışında ise ikinci oluyor. ‘En unutamadığım yarış’ dediği ve dağ bisikleti branşında katıldığı Avrupa Şampiyonası’nı da yine 2018’de koşuyor.

Aynı zamanda lise son sınıf öğrencisi de olan Samet Bulut’un başarısının altında elbette ailesinin sonsuz desteği ve okulunun, kendisine tanıdığı imkanlar yatıyor. “Yaptığım spor sayesinde çok düzenli bir hayatım oldu. Bir de en başından beri ailem hep destekliyor ve aldığım başarılarla sonsuz gurur duyuyor. Okuluma da bu konuda çok teşekkür etmek istiyorum. Sporcunun her zaman yanındalar ve beni hep destekliyorlar. Onlar sayesinde tüm antrenmanlarımı rahatlıkla yapabiliyorum.”

Dağ, Yol derken yaptığı her branşı aldığı başarılarla taçlandıran Samet’in, bu noktada pro pelotonun genç yıldızı Mathieu van der Poel’i model alması ise elbette şaşırtıcı değil.

Genç erkek kategorisindeki son yılını geçiren 17 yaşındaki Samet’in en büyük hayali ise önce Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu kazanmak sonrasında ise bir WorldTour takımının renklerini taşımak. Geleceğini, şimdiden bisiklet sporu üzerine kurgulayan Samet, kendini çok yönlü bir bisikletçi olarak geliştiriyor. “Yokuşçu özelliğim daha ön planda aslında, tırmanışlara daha adapteyim. Fakat zamana karşı yeteneğim ve sprint değerlerim de hiç fena sayılmaz.”

Geride bıraktığımız yıl bir kez daha Balkan Şampiyonu olan Samet Bulut, yeni yıla da iyi bir başlangıç yaptı. “Genç erkek kategorisinde son senem ve bu senemi de dağ bisikleti odaklı geçirmek istiyorum. Büyükler kategorisinde ise yol bisikletine odaklanıp dağ bisikletini de bırakmayarak sürdürmeye çalışacağım” diyen Samet, sezonun ilk yarışını yol bisikletinde koştu. Uluslararası Velo Alanya Junior ve Manavgat Side Junior’da hem yol hem zamana karşıda yarışan genç bisikletçi, Alanya’da hem yol hem zamana karşı etaplarında; Manavgat Side’de ise zamana karşıda milli takımdaki en iyi dereceyi elde etti.

Son olarak geçtiğimiz gün dağ bisikletinde sezonun ilk galibiyetini elde eden Samet Bulut, Uluslararası Velo Alanya MTB Cup C1 yarışını podyumun üçüncü basamağında tamamladı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!