Bizimle iletişime geçin

Haberler

PANDEMİ SÜRECİNDE TAKIM MAYOSUNU DOKTOR ÖNLÜĞÜYLE DEĞİŞTİREN BİSİKLETÇİ: ELISE CHABBEY

26 yaşındaki Bigla-Katusha bisikletçisi Elise Chabbey, koronavirüs sebebiyle bir süredir takım mayosuyla antrenman yapmak yerine beyaz önlüğü ve stetoskopu ile Cenevre Üniversite Hastanesi’nde tıbbi destek veriyor. Tıp eğitimini yeni tamamlayan İsviçreli bisikletçi, ertelenen yarışların ardından takım arkadaşları gibi evine dönüp antrenmanlarına devam etmek yerine aldığı tıp eğitiminin bir gereği olarak hastaneye dönerek burada çalışmaya karar verdi.

“Önceliklerim şu an bisikletten başka bir yerde. Böyle kriz durumunda spor yapmaya devam etmek doğal olarak arka planda kalıyor. Şu an hastanelerde yeterli sağlık personeli yok ve her birinin desteğe ihtiyacı var. Destek olmam konusunda benden yardım istenmesi çok doğal. Ben de elbette harekete geçmeye, bu süreçte faydalı işler yapmaya hazırım.”

Yeni bir mezun olan Chabbey’in, normal şartlarda yarışlara devam etmesi durumunda Kasım ayına dek staj süresi başlamamış olacaktı. Ancak olağan dışı olarak gelişen şu durumda Chabbey, olması gerekenden çok daha hızlı bir şekilde tıbbi destek vermek üzere çalışmaya başladı. 

“Hiçbir şey yapmamak bana göre değil. Şu an yaşadığımız ve daha önce benzeri görülmemiş bu durumun ciddiyetini göz önüne alırsak kesinlikle bir şeyler yapmam gerektiğini hissediyorum.”

Geçen yıl İskoçya Turu’nu beşinci sırada tamamlayan ve Eylül ayında Yorkshire’da gerçekleşen Dünya Yol Şampiyonası’nda  21. olan Chabbey, bu ay Belçika klasiklerinde yarışacaktı. Bunun yerine Chabbey, koronavirüs vakaları da dahil olmak üzere bir dizi hastayı tedavi eden bir tıbbi stajyer olarak çalışıyor. 

Haftada 50 saatten fazla çalıştığını söyleyen Chabbey, ““Bu hafta dokuz hastam vardı ve önümüzdeki birkaç gün içinde bu sayının artacağını tahmin ediyoruz” dedi.

“Sonuçta bu kriz bir şekilde azaldığında veya tamamen yok olduğunda üzerime düşeni yapmaya çabaladığımı bilecek ve bundan gurur duyuyor olacağım.”

“Şu an bunu yapmak aslında zihinsel olarak da bana yardımcı oluyor. Ve sonuçta yarışlar yeniden başladığında, takım arkadaşlarımla birlikte yeniden yollarda olmak için elimden gelenin fazlasını yapacağım.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!