Bizimle iletişime geçin

Haberler

2020 OLİMPİYAT OYUNLARI 1 YIL ERTELENDİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 Olimpiyat Oyunları’nı 2021 yazına ertelediğini doğruladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Dick Pound, USA Today’e yaptığı olimpiyatların ertelenecek olması ile ilgili açıklamanın ardından Japonya Başbakanı Shinzo Abe, IOC ile bir görüşme gerçekleştirdi.

IOC üyesi Pound, görüşme öncesi konuyla ilgili ileriye dönük planların net olarak belirlenmediğini ancak bildiği tek şeyin, olimpiyatların 24 Temmuz’da başlamayacak olması olduğunu aktardı. 

Görüşmenin ardından ise Başbakan Abe, IOC ile olimpiyatların koronavirüs nedeniyle 2021’de gerçekleştirilmek üzere ertelenmesi konusunda anlaştıklarını bildirdi. Tarihinde ilk kez, savaş dışında bir salgın hastalık sebebiyle ertelenen Olimpiyat Oyunları, bu yıl için askıya alındı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, “Bu yıl Olimpiyatların yapılması zor. IOC Başkanı Bach ile görüştüm ve olimpiyatların ertelenmesine karar verdik. 2021 yazında olimpiyatları tam olarak yapacağız. Bu koronavirüse karşı kazanılan zaferin kanıtı olacak” diye konuştu.

IOC’un yakın zamana kadar olimpiyatların ertelenmemesi konusundaki ısrarı sporcular da dahil pek çok taraftan büyük tepki görüyordu. Kanada’nın olimpiyatların bir yıl ertelenmemesi durumunda katılım göstermeyeceklerini belirtmesi üzerine Avusturalya da olimpiyatlara katılmama kararını açıklamıştı. 

Kanada Olimpiyat Komitesi ve Kanada Paralimpik Komitesi, 22 Mart Pazar günü yaptığı açıklamada, 24 Temmuz – 9 Ağustos tarihleri ​​arasında Tokyo’da yapılması planlanan Olimpiyat Oyunları’na yarışmak üzere sporcu göndermeyeceklerini belirtti. Böylelikle Kanada, koronavirüs pandemisi ile ilgili endişe ve riskler nedeniyle olimpiyatlardan çekilen ilk ülke oldu. 

Ardından Avustralya da önce Olimpiyat Oyunları’nın 2021’e ertelenmesini talep ettiklerini açıkladı, sonrasında ise sporcularının, gelecek yıl düzenlenecek bir etkinliğe hazırlanabileceklerini belirterek, sporcu ve toplum sağlığının korunması adına bu yıl gerçekleşmesi durumunda olimpiyatlara katılmayacaklarını bildirdi. Bununla beraber farklı ülkelerin spor federasyonlarından da erteleme talepleri geliyordu.

Artan tepkiler ve Japonya Başbakanı’nın ertelenmesi yönündeki kararı üzerine IOC tarafından bugün (24 Mart) yapılan yeni açıklama ile Tokyo’da gerçekleşecek olimpiyat oyunlarının en geç 2021 yazında yapılmak üzere ertelendiği doğrulandı. Kararın ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Organizasyon Komitesi konuyla ilgili ortak bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada, hızla artan vaka sayısı ve salgının, dünya çapındaki yayılma hızı doğrultusunda Olimpiyat Oyunları’na katılan herkesin ve genel toplum sağlığının korunması adına organizasyonun, 2021 yazını aşmayacak şekilde yeniden planlanmak üzere ertelendiği bildirildi. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

HATAY’A KESİNTİSİZ 25 KM BİSİKLET YOLU

Haberler

ÜÇ İSİM DAHA COVID-19 NEDENİYLE BURGOS TURU’NDAN ÇEKİLDİ

Haberler

BURSA’DA İKİ AYRI EVERESTING DENEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Haberler

ANTİK KENTLER BİSİKLET ROTASI İLE ÜÇ MİLYON TURİST HEDEFLENİYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!