Bizimle iletişime geçin

Haberler

IOC ÜYESİ: ‘2020 OLİMPİYAT OYUNLARI ERTELENECEK’

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Dick Pound, USA Today’e yaptığı açıklamada 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın pandemi nedeniyle planlandığı tarihte yapılamayacağını söyledi. Tokyo Olimpiyatları’nın 2021 yılına ertelenmesinin de söz konusu olduğunu ekleyen Pound, dünyanın halen yayılmaya devam etmekte olan Covid-19 salgını ile mücadele etmesinden dolayı oyunların, 24 Temmuz’da başlamayacağına inandığını vurguladı. 

Dünyadaki büyük küçük pek çok spor organizasyonu ertelenir veya iptal edilirken IOC, yakın zamana kadar olimpiyatların ertelenmesinin gündemde olmadığını belirtmişti. Ancak sporcular da dahil olmak üzere pek çok taraftan baskı ve tepkilerin artması üzerine komite, yeni kararlar almak durumunda kaldı. 

Ülkelerden gelen tepkilerse ciddi boyutlara ulaştı. İlk olarak Kanada’nın olimpiyatların bir yıl ertelenmemesi durumunda katılım göstermeyeceklerini belirtmesi üzerine Avusturalya da olimpiyatlara katılmama kararını açıkladı. 

Kanada Olimpiyat Komitesi ve Kanada Paralimpik Komitesi, 22 Mart Pazar günü yaptığı açıklamada, 24 Temmuz – 9 Ağustos tarihleri ​​arasında Tokyo’da yapılması planlanan Olimpiyat Oyunları’na yarışmak üzere sporcu göndermeyeceklerini belirtti. Böylelikle Kanada, koronavirüs pandemisi ile ilgili endişe ve riskler nedeniyle olimpiyatlardan çekilen ilk ülke oldu. 

Ardından Avustralya da önce Olimpiyat Oyunları’nın 2021’e ertelenmesini talep ettiklerini açıkladı, sonrasında ise sporcularının, gelecek yıl düzenlenecek bir etkinliğe hazırlanabileceklerini belirterek, sporcu ve toplum sağlığının korunması adına bu yıl gerçekleşmesi durumunda olimpiyatlara katılmayacaklarını bildirdi. 

IOC üyesi Pound ise konuyla ilgili ileriye dönük planların net olarak belirlenmediğini ancak bildiği tek şeyin, olimpiyatların 24 Temmuz’da başlamayacak olması olduğunu aktardı. 

Öncesinde IOC başkanı Thomas Bach ise pandeminin olimpiyatları etkileyip etkilemeyeceğine dört hafta içerisinde kesin olarak karar vereceklerini söylemiş, farklı bir tarihte yapılması ihtimaline karşın alternatif senaryo planlamalarının da hız kazanacağını bildirmişti.

IOC üyesi Pound’un erteleme açıklamalarıyla ilgili olaraksa bir IOC sözcüsü, “Yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamayı yorumlamak, her IOC üyesinin hakkıdır” yorumunda bulundu. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

HATAY’A KESİNTİSİZ 25 KM BİSİKLET YOLU

Haberler

ÜÇ İSİM DAHA COVID-19 NEDENİYLE BURGOS TURU’NDAN ÇEKİLDİ

Haberler

BURSA’DA İKİ AYRI EVERESTING DENEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Haberler

ANTİK KENTLER BİSİKLET ROTASI İLE ÜÇ MİLYON TURİST HEDEFLENİYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!