Bizimle iletişime geçin

Haberler

DECATHLON’UN SU ALTI MASKESİ KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE KULLANILACAK

İtalya, koronavirüs salgınıyla mücadelesini sürdürürken tedavi ve korunma süreçleri için yeni alternatifler aramayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde İtalyan bisiklet giysisi üreticisi firma Santini’nin, bisiklet kıyafeti üretimine ara vererek maske üretimine geçeceğini açıklamasının ardından dev spor mağaza zinciri Decathlon’un, su altında kullanılmak üzere geliştirdiği şnorkelin, koronavirüsle mücadelede kullanılmak üzere yeniden tasarlanacağı belirtildi.

Hastalarda kullanılmak üzere revize edileceği belirtilen şnorkelin, hastaların ağız, burun ve yüz kısmını tamamen kapatarak bir maske işlevi de görmesi de amaçlanıyor. 

İtalyan doktor Renato Favero, inovatif fikrin ilk sahibi. Sistem Entegrasyonu Araştırma Enstitüsü (Isinnova) ve Decathlon ile iletişime geçen Favero, aldığı olumlu yanıtın ardından 3D baskı örnekleri alınan maskeyle ilgili ilk prototipin geliştirilmesini sağladı. Sadece birkaç gün içinde hazırlanan prototipler, önce hastane çalışanları tarafından test edildi. Ardından hastanede tedavi görmekte olan bir hastada test edilen maskenin, olumlu sonuç verdiği söylendi.

Testin başarıyla sonuçlanmasının ardından Roma merkezli Sistem Entegrasyonu Araştırma Enstitüsü (Isinnova), “Bir bütün olarak yeniden tasarladığımız prototip, doğrudan hastane çalışanlarının birinde test edildi ve düzgün çalıştığı kanıtlandı. Sonrasında bir hasta üzerinde denenen maske, başarılı sonuç verdi” açıklamasında bulundu.

Isinnova, inovatif tasarımı İtalya’daki farklı hastanelere ulaştırmaya çalışırken başka yerlerdeki sağlık çalışanlarının da Decathlon’dan alabilecekleri bu şnorkeli, nasıl acil durum maskesine dönüştürebileceklerini anlatan video ve kılavuzlar da yayınlayacak. 

Decathlon ise konuyla ilgili olarak henüz onaylanmış bir tasarım sürecinin olmadığını ve söz konusu ürünün tamamen sportif amaçlı kullanıma uygun olarak üretildiğini belirterek şu an için yalnızca maskenin 3D çizimlerini paylaşmış oldukları açıklamasında bulundu. Şu an doğrulanmış bir test sonucunun olmadığının altını çizen Decathlon, takipçilerini olası gelişmelerden haberdar edeceklerini de belirtti.

Kaynak Cycling Weekly

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

BİSİKLETLİ MACERALARINIZI KAYIT ALTINA ALIN | EN İYİ AKSİYON KAMERALARI

Editoryal

MAKSİMUM NABIZ ÇIKMAZI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!