Bizimle iletişime geçin

Haberler

MATHIEU VAN DER POEL: “4 YILLIK PLAN SUYA DÜŞTÜ”

Dünyanın dört bir yanını saran koronavirüs sebebiyle pek çok etkinlik ve spor organizasyonu askıya alınırken Salı günü (24 Mart) beklenen karar geldi ve Olimpiyat Oyunları’nın bir yıl ertelenmesi kararının alındığı duyuruldu. Japonya, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Organizasyon Komitesi’nin ortak kararı şeklinde açıklanan erteleme haberi, pek çok sporcu ve kesim tarafından anlayışla karşılanırken kuşkusuz çoğu için bir hayal kırıklığını da beraberinde getirdi. 

Kariyerini Olimpiyat Oyunları’nın zirvesine doğru inşa eden Hollandalı genç yıldız Mathieu van der Poel, erteleme kararı ile dört yıllık planlamalarının bir anda boşa gittiğini belirtti. “Oyunların ertelenmesi çok talihsiz bir durum, ancak kararı anlıyorum. Global sağlık her şeyden önce gelir. Öte yandan, bu durum bende kötü bir his bıraktı. Dört yıl önce Tokyo Oyunları için bir plan hazırladık. Ve şimdi bu plan birden suya düştü. ”

“Dört yıldır bunun üzerine çalışıyorsanız zihinsel olarak böyle bir şeyi kabullenmek kolay değildir. Keza bu zor dönemde, uzun vadede böyle bir hedefe yönelik olarak çalışan herkes için durum böyle olacaktır.”

Pandemi nedeniyle iptal olan yarışlar nedeniyle yeni bir takvim oluşturma ve plan yapmakta da zorlandıklarını belirten Alpecin-Fenix’in Hollandalı yıldızı, önünü görmekte zorlandığını da söylüyor. “Yarışların yeniden başlama süreci ile ilgili çok az netlik var. Gerçek bir plan yapmak çok zor. Şimdi her şeyden önce Olimpiyat Oyunları’nın ne zaman gerçekleşeceğini öğrenmek ve takvimin geri kalanı için beklemek zorundayız.”

Van der Poel, olimpiyatlarda dağ bisikletinde altın madalya hedefliyordu ve Salı günü alınan kararla cyclocross, yol ve dağ bisikletindeki zaten hali hazırda karmaşık olan takvimini yeniden düzenlenmek durumunda kalacağa benziyor. 

Hollandalı genç yıldızın bir diğer endişesi ise yeni olimpiyat tarihinin, girmek isteyeceği başka yarışlara katılmasına engel olacak bir zamana denk gelmesi. “Umarım, yine bu yıl planladığım gibi yeni dönemde de klasiklere katılabilirim. Gelecek yıl, muhtemelen olimpiyatlar ile büyük turlar arasında seçim yapmak zorunda kalacak olmam şu an için tek dezavantajım. Ama elbette dağ bisikletine devam edeceğim. Gerisini hep birlikte göreceğiz.”

Mathieu van der Poel’ün 2021’de daha fazla yol yarışına katılması bekleniyordu. Ancak tamamen değişen 2020 sezonunun ardından tüm planların -herkes için- yeniden göz geçirilmesi gerecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!