Bizimle iletişime geçin

Haberler

FRANSA TURU’NUN AKIBETİ İLE İLGİLİ SON TARİH BELİRLENDİ

Tour de France yarış direktörü Christian Prudhomme, Tour’un planlandığı şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ile ilgili son kararın 15 Mayıs’a kadar açıklanacağını duyurdu. Karar, Prudhomme ile birlikte yarış organizatörü ASO ve iki Fransız belediye başkanının, bu tarihte fikir birliğine varması ile alındı. Fransa Turu’nun gerçekleşmesi ile ilgili karar sürecini Belçikalı yayıncı RTBF’ye anlatan Prudhomme, yarışın geçtiği güzergahlarda görevli belediye başkanlarıyla da görüştü.

Tour’un 11. etabına ev sahipliği yapacak Châtaillon-Plage Belediye Başkan Yardımcısı Stéphane Villain, Prudhomme’un Tour’un iptali konusunda endişeli olmadığını belirtti. “Christian Prudhomme’a göre bir karar vermek için en azından mayıs ayına kadar beklemeliyiz. Sonrasında yarışın planlandığı şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ile ilgili ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Karar vermek için hala yeterli zamanımız var ancak açıkçası Prudhomme, bu konuda çok endişeli görünmüyor.”

Villain ayrıca, Tour’un kapalı kapılar ardında, izleyiciler olmaksızın gerçekleşmesine ise çok sıcak bakmıyor. “Bu, milyonlarca insanın bisikletçileri yakından görmek için buraya geldiği bir yarış. Harika çekim açılarıyla televizyonda yayınlasanız bile burada canlı izlemekle aynı şey olmayacak, aynı tadı vermeyecektir.”

Tour’un 10. etabının geçeceği Saint-Martin-de-Ré’nin Belediye Başkanı Pascal Schwartz ise endişeli olduğunu, karar vermek için geç kalındığını belirtti. 

Fransa Gençlik ve Spor Bakanı Roxana Maracineanu, geçtiğimiz günlerde Fransız basınına, bu yılki Fransa Turu’nun potansiyel olarak kapalı kapılar ardında, izleyicilerin katılımı olmadan gerçekleşebileceğini söyledi. 

Maracineanu, Fransız radyo ağı France Bleu’ya konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada “Tour de France’ın ekonomik modeli biletlemeye değil TV haklarına dayanıyor” bilgisini paylaştı. “Karantina döneminde herkes her konuda daha dikkatli davranıyor. Bu yüzden etkinliklere canlı olarak katılmak yerine her şeyi televizyondan izlemeyi tercih ediyor. Sonuçta Tour’u da yol kenarında izlemek yerine televizyondan izlemek zorunda kalmak çok zor olmasa gerek.”

Geçtiğimiz yıl Tour’da 14 etap boyunca sarı mayoyu üzerinde taşıyan Julian Alaphilippe ise izleyicisiz bir Fransa Turu düşünemediğini ancak yine de bu ihtimalin, Tour’un hiç gerçekleşmeyecek olmasından daha iyi olduğunu söyledi. 

“Yol kenarında dizilen seyirciler, karavanlarla bizi takip eden insanlar ve ödül töreni. Tüm bunlar olmadan Fransa Turu nasıl geçer bilmiyorum” diyen Alaphilippe, “Her şeyin düzelmesini ve organizasyonun alışıldık şekilde geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!