Bizimle iletişime geçin

Haberler

MARK CAVENDISH: DEPRESYONLA OLDUKÇA ZOR MÜCADELE ETTİM

Pazar günü Britanya gazetesi The Times’a konuşan İngiliz sprinter Mark Cavendish, uzun süre Epstein-Barr virüsüyle mücadele ederken bir yandan depresyonla da savaştığını anlattı. Yeniden eski seviyesinde yarışmak için verdiği mücadeleden bahseden Cavendish, “Son iki yıldır darbe alan sadece fiziksel sağlığım değildi” ifadelerini kullandı. 34 yaşındaki sprinter, Tour de France’ta 30 etap galibiyeti, 2011’de Dünya Şampiyonluğu ve 2009 Milan-San Remo zaferi de dahil olmak üzere kariyeri süresince 146 galibiyete imza attı. 

“Bu süre zarfında depresyonla olan mücadelem oldukça zorlu geçti. Ağustos 2018’de ise klinik depresyon teşhisi konuldu.”

“Bu süreçte herhangi bir şekilde ilaç kullanmadım. Ama elbette yardım aldım. Her şeye olumsuz baktığım bir dönemdi. Ve şimdi diğer taraftayım, olabildiğince iyiyim. Sanırım bu durumdan kurtuldum ve en sonunda bunun üstesinden gelmiş olmak güzel. Pozitif bakabilmek gerçekten güzel.”

Şubat ayında gerçekleşen BAE Turu’yla sezonu açan ancak koronavirüs nedeniyle beşinci etapta son bulan turun ardından başka yarış koşmayan Britanyalı sprinter, şimdilerde ailesiyle daha fazla vakit geçirmeyi tercih ediyor. “Kariyerime tüm hızıyla devam etmek ve çocuklarımı sadece büyüdüklerinde görebilmek benim için çok kolay olabilirdi. Fakat normal bir anne babanın yapabildiklerini yapıyor olmak, bunu özümseyebilmek beni daha mutlu ediyor, motive olmamı sağlıyor.”

Daha önce uzun süre hastalıkla mücadele eden Cavendish, şu an pro pelotondaki diğer arkadaşlarının da içinde bulundukları belirsizlik durumuna çoktan alışmış olduğunu belirtiyor. “Ne zaman yarışlara geri döneceğimi bilmiyordum, bu belirsizlikle iki yıl boyunca yaşadım. Bu hastalık bana, yeniden yarışabilmenin şükredilmesi gereken bir şey olduğunu öğretti.”

Bu sezon Bahreyn-McLaren’a transferi ile bu sporda kendisinden çok şey öğrendiğini belirttiği antrenörü Rod Ellingworth ile de yeniden bir araya gelen Cavendish, hayranı olduğu McLaren ve Ellingworth kombinasyonunun kendisi için bir rüya gibi olduğunu belirtti. 

“Çocukken McLaren için yarışacak olma hayali başımı döndürüyordu. Hala bazı ‘fan-boy’ tutumlarımı dizginlemek durumunda kaldığım anlar oluyor. Fakat, detaylara gösterilen ilgiyi ve insanların olayların içindeki felsefeyi anlamasını seviyorum. Bu yüzden Rod’un varlığı da buna mükemmel derece uyuyor.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Berlin’de bisiklet için insan zinciri

Haberler

Milli takım 59. Tour of Malopolska’da yarışıyor

Haberler

Bisiklet satışları %144 arttı

Haberler

Wout van Aert Nick Nuyens’e 662,000€ tazminat ödeyecek

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!