Bizimle iletişime geçin

Haberler

“BİSİKLET, YENİ TUVALET KAĞIDI!”

Avustralyalı bisiklet perakendecileri, geçtiğimiz ay başlayan karantina sürecinden bu yana artan satışlara ayak uydurmakta zorlanıyor. Giant markasının Sidney’deki mağaza müdürü Grant Kaplan Guardian’a, “Bisiklet, yeni tuvalet kağıdı ve herkes ondan bir parça istiyor” dedi. “Satışlara ayak uyduramıyoruz. Kelimenin tam anlamıyla telefonlara yetişemiyoruz.” (Grant Kaplan bunu söylerken arka planda telefon çalmaya devam ediyordu!)

Mağaza görevlilerinden Sean Marshall, Covid-19 krizi başladığında, her çalışan gibi işini kaybetme korkusu yaşadığını belirtiyor. Ancak devlet tarafından konulmaya başlayan kısıtlamaların ardından bisiklet satışlarının birden yükseldiğini ve ekstra mesai yapmak durumunda kaldıklarını söylüyor. Mağaza, gelen satışlarla ilgilenebilmek için belirli bir süre için teknik servis bölümündeki işleyişi durduklarını da anlatıyor.

Dört yıldır mağazanın satış bölümünde çalışan Marshall, Cumartesi günü 10.000 dolarlık satış yapmayı beklediklerini ancak geride bıraktığım iki hafta sonunda 40.000 dolarlık satış yaptıklarını ifade etti. “İki hafta sonu boyunca Cumartesi günleri 40.000 dolarlık satış yaptık, üstelik hafta boyu yaptığımız satış, benzer seviyelerde devam etti.”

Melbourne’ün güneyindeki BikeNOW adlı mağazada da benzer durum söz konusu. Mağaza yöneticisi Nathan Ziino geçtiğimiz hafta sonu 40 ila 45 bisiklet sattıklarını, bunların çoğunun giriş seviyesinde ve 700-1200 dolar arasında bir fiyata sahip olduklarını söylüyor. Mağaza, üst segment bisikletlerde ise 4bin ila 15bin dolar arasında satış yaptığını belirtiyor. Ancak Ziino, şu sıralar üst segmentten ziyade sosyal mesafe kurallarını uygulayarak aktif kalmak isteyen ailelerin satın alma gerçekleştirdiğini vurguluyor. 

“Aileler, her yerde söylenegelen bir egzersiz türü olarak yürüyüşten bıkmış durumdalar. Ama bisikletinizle hem sosyal mesafeye uygun davranıyor hem de egzersiz yapabiliyorsunuz.”

Giant çalışanı Sean Marshall ise bunun yanı sıra insanların bu süreçte yeni hobiler edinmek istediklerini de belirtiyor. Gelen birçok müşterinin uzun süredir bisiklete binmek istediğini ancak bunu yapacak zaman veya motivasyonu bulamadığından söz ediyor. 

“Şöyle bir senaryo olduğunu tahmin ediyorum çoğu zaman: Vaktim var, ama spor salonları kapalı, havuzlar da kapalı, öyleyse neden bisiklete binmiyorum?”

Nathan Ziino, bisikletin ulaşım amaçlı kullanımına da dikkat çekiyor ve işe gitmek durumunda olan insanların toplu taşıma yerine alternatif bir yol aradıklarını anlatıyor. “Kimse bu süreçte tramvay veya otobüslerde sıkışarak yolculuk etmek istemiyor.”

Sidney’de toplu taşıma kullanımı Mart ayında neredeyse %75’lere düşerken demiryolu, kara ve denizyolu ağının neredeyse yüzyıldır en düşük kullanım seviyelerine ulaştığı bildirildi. Avustralya’nın bisiklet konusundaki en üst düzey temsilci organı Bicycle Network hükümetleri, bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak ve daha kolay hale getirmek için mevcut yolları bisiklet yollarına dönüştürmeye çağırdı. Bicycle Network, Melbourne’ün bazı bölgelerinde bisiklet kullanımının %79 oranında arttığını belirtti.

Tüm bunların yanı sıra Avustralya’da, özellikle deneyimli bisikletçiler için çevrimiçi antrenman programların satın alınmasında da bir artış olduğu söyleniyor.  BikeNOW yöneticisi Nathan Ziino, karantina sürecinin ilk iki haftasında elindeki tüm home trainerları sattığını anlatıyor. “Bisikletçiler şöyle diyordu, artık arabama bisikletimi koyup bir yere gidemeyeceğim veya bir parkura gidip evden uzakta antrenman yapamayacağım.”

Perakendeciler, en büyük sorunlarının yakında stoklarının biteceğini olduğunu söylüyor. Sidney’de satılan bisikletlerin çoğu, koronavirüs krizi nedeniyle üretime ara veren Çin ve Tayvan’da üretiliyor. Ziino, “Bu bir tür iki ucu keskin kılıç: aşırı talep ve arz eksikliği” diyor. 

Kaynak Guardian Sydney

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!