Bizimle iletişime geçin

Editoryal

HAFTANIN ÜRÜNLERİ | LAZER KASK, JACK WOLFSKIN ÇANTA, FİZİK SELE…

Haftanın öne çıkan ürünlerini sizler için inceledik

Jack Wolfskin Proton 18 sırt çantası

olgar.com.tr

Jack Wolfskin ürettiği outdoor ve dağcılık malzemeleriyle biliniyor. Ancak firma gözünü bisiklete dikti. Proton 18 sırt 
çantası ise yalnızca bir başlangıç.

Ürünün etrafı, bir Noel ağacı gibi çantayı aydınlatan entegre bir LED şeridi ile kuşatılmış. Işıklar, cep telefonunu şarj ettiğiniz türden bir dahili power bank’a bağlanmak üzere tasarlanmış. Önceden söyleyelim, cep telefonunuzu bu güç ünitesiyle şarj edemezsiniz. Yapabileceklerinize gelirsek. Su geçirmez bir yağmur kılıfı, işe bisikletle giderken ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeyi taşımaya yetecek kadar cep ve delik. 
Hatta çanta bir ıslıkla bile geliyor!

Shimano RC7 yol bisikleti ayakkabısı

shimano.com/tr/

Shimano’nun etkileyici yarış odaklı RC7 yol bisikleti ayakkabıları yeniden tasarlandı. Ancak yeni tasarımda değişmeyen şeyler de var. RC7 hala çok rahat, güvenli ve iyi havalandırma sunan bir seçenek. Üstelik karbon tabanları sert ve esnemezken, konfordan da ödün vermiyor.  

Gelelim değişen özelliklere. Yeni RC7’ler Velcro’nun yerini alan çift Boa kadranıyla kolayca ayırt ediliyor. Ortadaki kadran, saniyeler içinde hem sağlam hem de kısıtlamasız bir uyum oluşturarak güvenliği çok hassas bir şekilde ayarlamanıza olanak tanıyor.  

Shimano’ya göre, sertlik her şey demek değil. Bu yüzden RC7’nin Dynalast tasarım mühendisleri belirli miktarda ayak parmağı esnekliğine olanak tanıyor. Markanın iddiasına göre bu, güç aktarım verimliliği ve sorunsuz pedal çevirmeye yardımcı oluyor.  

RC7’ye yakından bakarsanız, yüzeyde kabartmalı desenler olduğunu göreceksiniz. Eğer beyaz favori renginiz değilse Shimano, karizmatik bir metalik kırmızı renk seçeneği veya ayakkabının daha muhafazakar mat siyah versiyonunu da sunuyor. 

Vittoria Corsa G+ yol yarış lastiği 

vittoria.com/eu/

Vittoria’nın Corsa lastiklari uzun zamandır proların favorisi. Süper esnek, hızlı, bağcıklı pamuk muhafazası ve yumuşak sakızlı kauçuk, kuru koşullarda yüksek kavrama kabiliyeti sunuyor. Birkaç yıl önce Vittoria, lastik dünyasına G+’ı tanıttığında, düşük yuvarlanma, kavrama ve aşınmaya karşı direnci içeren bir dizi özellik vadetti.Yeni sürüm ise iddialarında hala cesur. Yeni lastikler % 40 azaltılmış yuvarlanma direnci, %30 geliştirilmiş kavrama ve% 40 gelişmiş dayanıklılık sağlamayı hedefliyor. 

Corsa G+’nın ağırlığı saygı duyulası ama şaşırtıcı değil: 257g (25mm). Yine de hafiflik her şey demek değildir. Zira Corsa G +, Vittoria’nın aşınmayı azaltacağı, yuvarlanma ve viraj tutuş becerisini artıracağını söylediği olağanüstü hafif ve güçlü bir karbon formu olan grafen içeriyor. Genel olarak Corsa G+, ana rakiplerinden daha düşük bir fiyatla gelişmiş yer tutuş ve düşük aşınma oranına sahip hızlı bir lastik. 

Lazer Century kask

lazersport.com

Lazer’in Century modeli, birinci sınıf kaskları Z1 ve Bullet ile benzer özellikleri paylaşıyor. Kaskın yaratılışında kullanıcı talepleri ve kask teknolojisinin geldiği son nokta ele alınmış: Koruma, konfor, aerodinamik ve görünürlük.

Century rahat bir kask. Şekli hem genişlik hem de uzunluk bakımından cömert ve 12 havalandırma deliği sayesinde iyi nefes alıyor. Hava kanalları aynı zamanda dahili olarak iyi bir şekilde kanalize edilmiş. 

Century’nin en göze çarpan yeni teknolojilerinden biri, tam havalandırmalı bir kasktan aero kaska dönüşü sağlayan, markanın Twist Cap adını verdiği oynar kapak. Bu kapağın takılması Watt’ın yanı sıra %11’e kadar havalandırma tasarrufu sağlıyor.

Görünürlük sağlamak amacıyla takılan ve yeniden şarj edilebilen arka LED ışığının çarpıcı tasarımı ve entegrasyonu kask tasarımında yeni bir örnek teşkil ediyor. 

Son olarak, merak edenler için Century’nin L bedende ağırlığı 345 gram.

HJC Valeco kask

saddleback.co.uk

HJC hala yol kask marketinde nispeten yeni bir marka olmasına rağmen alışılmadık hafif tasarımıyla dikkatleri üzerine çekti. Yeni Valeco da 220 gram ağırlığıyla bu itibara zarar vermenin çok uzağında bir model.

Bu ağırlık, en üst seviye kasklardan çok daha hafif değil, ancak 125 sterlin değerindeki Valeco, eşdeğer ağırlıktaki rakiplerinin yaklaşık üçte ikisi kadar bir fiyata sahip. Ayrıca, Valeco kask rüzgar tüneli gören tek orta seviye kasklardan biri. Tabii burada dünyanın en büyük motosiklet kask üreticisi HJC’nin kendine ait bir rüzgar tüneli olması da önemli bir etken. Lotto-Soudal’dan Victor Campenaerts, HJC’nin Adwatt TT kaskını, geçtiğimiz yıl Nisan ayında saat rekorunu kırmak için kullandı. Bu sebeple HJC’nin rüzgar tünelinde zamanını nasıl akıllıca harcayacağını bildiğini iddia edebilirsiniz.

Gore x Romance C7 ShakeDry ceket

gorewear.com

Yağışlı hava koruması için en devrimci kumaşın her zaman büyük bir dezavantajı vardı. Doğal olarak koyu gri olduğu için üzerine baskı yapılamadı, bu nedenle Gore-Tex ShakeDry ceketleri, karanlık koşullarda görünürlük söz konusu olduğunda, tarihsel olarak binicilerin yararına hiçbir iyilik yapamadı. Ta ki şimdiye kadar.

Yeni bir dijital baskı teknolojisi sayesinde, Gore sonunda kumaşa geniş bir renk yelpazesinde baskı yapabiliyor. İngiltere’den bir niş kit markası olan Romance, ilk renkli ShakeDry ceketini tasarlamaya cüret etti ve tasarımda özgürce davrandı.

Bu özel ceketlerden sadece 200 tane üretildi, fakat bundan böyle ShakeDry ceket üreten her markanın kendi basılı tasarımlarını sunabilmesi sadece zaman meselesi olacaktır.

Lazer Genesis kask

lazersport.com

Orijinal Lazer Genesis uzun yıllar boyunca sevilen bir kask olma özelliğini korudu. İlk versiyonu belki en iyi havalandırmaya sahip veya en hafif değildi, ancak kullanıcılar açısından şaşırtıcı derecede rahat bir kask olarak kendini ispatladı. 2020 sürümünde ise Lazer Genesis bu kez bir dizi ciddi revizyonla geliyor. Bunlardan ilki, Genesis’in artık Lazer’in şimdiye kadar üretmiş olduğu en hafif kask olma unvanı. Öyle ki marka, Genesis’in hafifliğine biraz da esprili yaklaşıyor; “O kadar çok hafif ki kafanda olduğunu unutacaksın!”

Lazer’in verilerine göre Genesis, S bedende tartıda 190 gram ağırlığında geliyor, belirtelim. Advanced Rollsys System® [kafayı tamamen çevreleyen entegre mekanizma] ve ayarlanabilir iç mekanizma süper hafif bir versiyona sahip. Bu sayede Genesis ayarlaması kolay ve kafaya mükemmel uyum sağlıyor. Maksimum soğutma için yeterli havalandırma sunuyor ve konforu artırmak için dolgu noktalarıyla geliyor. Sözün özü Genesis, üzerine koyarak geliyor, üstelik bunu hafifleyerek yapıyor.

CST Platinum delinme önleyici lastikler

csttires.eu

Bisikletçilerin çoğu satıcıdan patlamayan lastik ister. Lakin lastiklerin doğası gereği, bu talebi karşılamak mağazalar açısından her zaman mümkün olmuyor. Zira içi yalnızca hava ile dolu lastikler elbette delinebilir. Günümüzde ise lastik üreticisi CST, tüm lastiklerinde patlamaları minimumda tutan özel malzemeler kullanıyor.

CST Platinum koruyucu, 2 malzemenin mükemmel kombinasyonunun bir sonucu. Keskin bileşenleri geri iten kauçuk katman ve en keskin noktaların iç lastiğe temas etmesini önleyen EPS katmanı, Platinum koruyucuyu bir adım daha ileri çıkarıyor. Platinum delinme önleyici lastikler sayesinde artık rahat bir nefes alabilirsiniz.

Specialized Power Mirror sele

aktifpedal.com

2015 yılındaki Power tasarımıyla Specialized, karga burun uçlu seleyi piyasaya süren ilk firma olmuştu. Marka bu yenilikle hassas bölgelerdeki baskıyı azaltmak ve daha iyi kan dolaşımı sağlamayı amaçladı. Şimdi ise bu konsepti, Power’ın tabanının ve raylarının üstüne 3D baskı ekleyerek daha da ileri taşımayı amaçlıyor.

Selenin yapısı, “14, 000 payanda ve 7,799 düğüm” içeren bir polimer kafes olup her birinin anatomiye özgü konfor ve destek sağlamak için ayrı ayrı ayarlanabileceğini belirtiyor Specialized. Fikir, Specialized’a malzemenin yoğunluğunu köpükle mümkün olmayan bir şekilde ayarlama olanağı tanıyor.

Sele henüz satışa çıkmadı, ancak Speciazlied’ın desteklediği prolar tarafından kullanıldığı kameralardan kaçamadı.

Pro Vibe karbon gidon boğazı

pro-bikeagear.com

Gidon boğazının maruz kaldığı karmaşık burulma kuvvetleri nedeniyle alüminyum boğazın karbondan daha iyi bir sertlik/ağırlık oranına sahip olabileceği çoğu zaman dillendirilir; ancak Pro, son Vibe ile teraziyi karbon lehine çevirmeyi amaçlıyor.

Boğaz hantal görünüyor ancak Pro, ağırlıktan tasarruf etmek için duvarları çok ince tutarken gidon boğazının süper sert hale getirildiğini söylüyor – 110mm’lik gidon boğazı 125g ağırlığında. Aerodinamik iddialar, esasen ince kelepçe sistemi nedeniyle dillendiriliyor. Bu bir önceki modelde olmayan bir özellik ve böylece gidon boğazı 8° pozitif veya negatif açı yönünde kullanılabiliyor.

Poc Ventral Air kask 

2pure.co.uk

Ikea, Volvo, Spotify… İsveç markaları, ayırt edici stilleri ve kendine özgü kimlikleriyle bilinir. Poc da farklı değil. Markanın ilk yol bisikleti kaskı Octal, görünümü ve güvenliğe verdiği önemle kendine hastı. Marka aerodinamik üzerine yönelme kararı verdiğinde de kimliğinde çok az şey değişti. Örneğin; Ventral muadilleri arasında göze ilk çarpan modellerdendi. 

Hava girişini kontrol etmek için hassas havalandırma portları ve dahili kanallar kullanan Poc’un yeni Ventral Air modeli bir önceki iki tasarımın da üzerine çıkmayı hedefliyor. Teori, Air’ın saatte 40km hıza kadar Ventral’e rakip aerodinamik kazanıma sahip olmasının yanında, Octal’dan alışık olduğumuz hafifliği ve havalandırmayı muhafaza etmesi. Havalandırmayı ölçmek zor, ancak ağırlık iddiası kesinlikle doğru – medium boy 223 gram. 

Yeni bir kaskın anlamı renk kombininin tekrardan gözden geçirilmesidir. Poc’un Craves modeli geniş ve özellikli merceğin işlevini en üst düzeye çıkarmak için ince bir çerçeveyle geliyor. Kir ve suda korunaklı ‘Ripel’ kaplamaya sahip olmasının yanında Poc’un Clarity teknolojisini kullanıyor – Poc’a lens göre yol koşullarına göre kontrastı arttırıyor. Bu sayede binici asfalttaki engebeleri daha iyi görebiliyor ve değişen yol koşullarına daha hızlı reaksiyon verebiliyor.  

Northwave Jet 2  yol bisikleti ayakkabısı

deltabisiklet.com

İtalyan Northwave şirketi tasarım ve performans alanında yaptığı yeniliklerle tanınıyor. Ve tepeden tırnağa gerçekten kaliteli ürünler üretiyor. Northwave ürünleri İtalyan tasarımında mükemmelliği temsil ederken, performans odaklı ürünleri dünya çapında en iyi yarışçılar tarafından test ediliyor. Markanın ödün vermediği Northwave Jet 2 yol bisikleti ayakkabısı yeni başlayanların yanı sıra gelişmiş yol yarışçıları için de sağlam ve güvenilir bir tercih sunuyor.

Ayakkabının üst kısımları mümkün olduğunca az dikişli, bu sayede ayakkabının tahriş olma riski en aza indiriliyor. Northwave Jet 2 yüksek nefes alabilirliğe ve aynı oranda sertlik derecesine sahip. Ayakkabıları cırt cırtlı kayışlarla kolayca kapatabilirsiniz. İki cırt cırt bantla gelen Jet 2, ayağınızı mümkün olabilecek en iyi şekilde kavrıyor.

Fizik Argo R2 sele 

shop.accellbisiklet.com.tr

Kalkık burunlu selelerin anatomik faydalarını destekleyen kanıtlar artıyor, bu yüzden Fizik’in kendi versiyonunu üretip üretmeyeceğinden ziyade asıl soru ne zaman üreteceğiydi. İtalyan markası, Argo R2’nin Arione veya Antares’in farklı bir versiyonu olmadığını belirtmekte hızlı davrandı. 

“Argo’nun tasarımı tamamen farklı” diyor Fizik. “Geleneksel selelerimiz, binicileri sık sık konumlarını değiştirmeye teşvik eder. Argo ise sürücüleri daha sabit bir pozisyonda tutuyor.  Hatta hassas dokulara aşırı baskı yapmadan daha ileride oturmalarını sağlıyor. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!