Bizimle iletişime geçin

Haberler

“2022’DE KADINLAR İÇİN FRANSA TURU DA OLABİLİR”

Kadın pelotonu için ilk kez takvimde Paris-Roubaix’nin yer almasının ardından Tour de France genel direktörü Christian Prudhomme, Fransız basınına verdiği demeçte kadınlar için düzenlenecek bir Fransa Turu’nun da gündemde olduğunu bildirdi.

Prudhomme, “Hedefimiz aynı, kadınların da Fransa Turu’na sahip olmalarını istiyoruz. Şu an takvim önemli ölçüde sarsılmış durumda, 2021’de Olimpiyat Oyunları olacak. Bu yüzden bunu 2022 için planlamak daha mantıklı” şeklinde konuşurken “Kadın yarışlarının sayısını adım adım yükseltmek istiyoruz. UCI, kadın bisikletine verdiği desteği açıkça belirtti. Biz de buna uyum sağlamaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

UCI’ın uzun süredir beklenen yeni takvimi açıklamasının ardından takvimde ilk kez kadınlar için Arnavut kaldırımlı bir anıtsal klasiğin yer alması sevinçle karşılandı. 25 Ekim’de erkekler mücadelesinden önce gerçekleşmesi planlanan yarışla ilgili detaylar henüz net olarak belirlenmezken Paris-Roubaix’nin eklenmesiyle birlikte kadınlar takvimindeki anıtsal klasiklerin sayısı da üçe çıkmış oldu. 

Liege-Bastogne-Liege 2018’den bu yana düzenlenmeye devam ederken bir diğer klasik Flanders Turu ise 2004’ten beri koşuluyor. Milan-Sanremo ve Lombardia ise şu an için kadın edisyonları olmayan beş Anıtsal klasikten ikisi. 

ASO’nun kadın pelotonunu destekleyen bu kararının ardından Trek-Segafredo spor direktörü Ina Teutenberg, kadınlar için bir Paris-Roubaix kararının, sporun geneli için “ileriye atılmış” bir adım olduğunu belirtti.

Takım sporcularından eski dünya şampiyonu Lizzie Deignan, “Bu inanılmaz bir sürpriz ve gerçekten çok mutluyum! Paris-Roubaix ikonik bir yarış ve bisiklete binen çoğu kişinin hayran olduğu yarışlardan biri. Fakat bu yarışa daha fazla kadın hayranı da çekebilmek gerçekten harika olur” şeklinde konuşurken takım arkadaşı Lucinda Brand ise “Bu gerçekten özel bir adım ve bu yıl için hiç beklemediğim bir adım. Gerçekten çok heyecanlıyım” diyerek sevincini paylaştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!