Bizimle iletişime geçin

Haberler

“BU, BİSİKLET İÇİN YENİ BİR ALTIN ÇAĞ OLMALI!”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de karantina sonrası süreci değerlendirirken “bu, bisiklet için yeni bir altın çağ olmalı” şeklinde konuştu. Devam eden pandemi nedeniyle pek çok ülkede hayat yavaş yavaş normale dönmeye başlarken özellikle ulaşım konusunda alınan yeni önlemler de daha fazla gündemde yer etmeye başladı. 

Özellikle pek çok ülkede toplu taşıma kullanımının büyük ölçüde azalması ve sosyal mesafe önlemleri nedeniyle ulaşımda bisiklet kullanımı öne çıkarken ülkelerden de bu durumun koronavirüs sonrasında da devam etmesine yönelik öneri ve uygulamalar geliyor.

Bunlardan biri olan İngiltere, koronavirüs sürecinden bu yana geçici bisiklet yolları oluştururken kaldırımların da yayalar için genişletilmesi kararını almıştı. Şehirlerdeki bazı ana yolların motorlu taşıt trafiğine de kapatıldığı ülkede, bisikletli ve yayalara yönelik daha güvenli ulaşım için yeni önlemler alınması da tartışılıyor.

Ülkenin başbakanı ve aktif bir bisiklet kullanıcısı olan Boris Johnson ise 6 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirdiği meclis konuşmasında ulaşımla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: “Ulaşımın güvenli bir şekilde sürdürülmesini sağlamak başarımızın en önemli parçalarından. Bu noktada Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ile birlikte çalışarak sosyal mesafeyi gözeten daha büyük ve daha geniş çaplı bir ulaşım hizmeti sunmayı başaracağız.”

“Toplu taşıma kullanmayan insanlara yardım etmek amacıyla önlemler almak ve bu insanlara, toplu taşıma haricinde de ulaşım modları sunmak bu büyük planın içerisinde olacak. Bu, bisiklet için yeni bir altın çağ olmalı.”

Konuşmasının ardından başbakan, İngiltere’deki bisiklet endüstrisini ve diğer paydaşları bisikleti teşvik etmek üzere harekete geçmeye çağırdı. 

Bununla birlikte İngiltere’de faaliyet gösteren Bisiklet Birliği, koronavirüs süreci ve sonrasında bisiklet kullanımını desteklemek için alınması gereken bir dizi önlemi paylaştı. Buna göre, geçici bisiklet yollarının oluşturulmasıyla birlikte bisiklet satışında KDV’nin sıfırlanması paylaşılan öneriler arasında.

Bisikletin, alternatif bir ulaşım şekli olarak sunulmaması halinde yoldaki araç trafiğinin artmaya devam edeceğini belirten Bisiklet Birliği hükümete bir teklif paketi sundu.

Bisiklet Birliği, hükümetin bisiklet satın alanlara 250 sterline kadar yardım etmesinin yanı sıra Fransa’da olduğu gibi eski bisikletlerin bakım veya onarımında kullanılmak üzere 50 sterlinlik kuponlar dağıtılabileceğini de öneriyor. 

Topluluk ayrıca yetişkinler için bisiklet eğitimleri verilmesi, işletmelerde güvenli bisiklet park yerlerinin oluşturulması gibi uygulamaların da insanların daha fazla bisiklete binmesine yardımcı olacağı görüşünde.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!