Bizimle iletişime geçin

Haberler

İZMİR’DE BİSİKLETLİ ULAŞIMA AĞIRLIK VERİLECEK

Kısa sürede küresel bir tehdit haline gelen koronavirüs salgını, alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Hem bireysel hem de toplumsal anlamda ulaşım dahil birçok konuda alternatif arayışlarına girildi. Bisiklet ulaşımı da bu alternatiflerden biri. Toplu ulaşımda risk unsurlarının fazla olması ulaşımda toplu taşımadan uzaklaşılmasına neden olurken bisiklet kullanımının önemini ortaya çıkardı.

Dünyanın dört bir yanında şehirler, koronavirüs sonrasında da devam ettirmek üzere bisikletli ulaşıma yönelik yeni önlemleri devreye sokarken yollarda, bisikletli ve yayalar için daha fazla yer açılmak çalışmalara başladı.

Almanya’da yollar, geçici bisiklet şeritleri ile bisikletliler için genişletilirken Paris, bir dizi geçici (pop-up) şeridin de dahil edildiği 650 kilometrelik yeni bir bisiklet yolu ağını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 

İskoç Hükümeti ise trafikte, bisikletli ve yayalar için çözüm üretecek projelere 10 milyon sterlin değerinde ödenek sağlayacağını belirtirken Milano gibi çoğu şehirde bisikletli ulaşımla ilgili önlemlerin kalıcı hale getirilmesi için çalışılıyor. 

Türkiye’den de benzer çalışmalarla ilgili ilk uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. İBB Bisiklet Şefliği tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruda İstanbul genelinde geçici bisiklet ve yaya yollarının oluşturulmasını da kapsayan çalışmaların 4 Mayıs Pazartesi gününden itibaren başlatılacağı bildirilirken özellikle yayaların sosyal mesafeyi korumakta güçlük çektiği akslarda, bisikletlilerin de yararlanabileceği geçici (pop-up) yolların yapımını da içeren yaya ve bisikletli ulaşımı destekleyici çalışmalar yapılacağı belirtildi.

İstanbul’un yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi de bisikletli ulaşım konusundaki bu dönüşüme kayıtsız kalmadı. Radyo Trafik İzmir’e konuk olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, bisiklet yollarıyla ilgili yeni çalışmalar yapacaklarını söyledi. Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan Atak, şu anda sosyal mesafeyi en iyi koruyan ulaşım biçiminin bisiklet olduğuna vurgu yaptı.

Eser Atak, Avrupa’da tüm kentlerde bisiklete yönelik teşvik uygulamaları olduğunu hatırlatarak, “Hem sağlığın korunması, hem de havanın daha az kirlenmesi açısından da bisiklet ulaşımı son derece önemli. Ulaşım Daire Başkanlığımız da bir çalışma yapıyor. Şerit düzenlemeleriyle hangi bölgelere bisiklet yolu yapılabileceği planlanıyor. Yakın zamanda bitecek çalışmayı en kısa sürede hayata geçireceğiz.” açıklamasında bulundu.  

Genel Sekreter Yardımcısı Atak, Fevzipaşa Bulvarı’nda bir şeridi bisikletlilere ayıracaklarını kaydederken, “Bir aksilik olmazsa bu hafta çalışmaya başlıyoruz. Basmane Garı’na çıkan arterde sol şeridi bisiklet yolu yapacağız, sinyalizasyonuyla birlikte bisikletlilere ayıracağız. İlk kez İzmir’de bir artere bisiklet yolu kazandıracağız.” ifadelerini kullandı.

Sadece otomobil odaklı ulaşımın büyük kentlerdeki trafik sorununu çözmeye yetmediğinin de altını çizen Eser Atak, “Sosyal mesafeyi korumak anlamında toplu ulaşımı rahatlatmak için de bisiklet ulaşımının geliştirilmesi elzem görünüyor. İzmir’de daha kesintisiz bir bisiklet ulaşımı için çalışmalarımız sürecek.” dedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

“YENİ NORMAL”DE BİSİKLET

Editoryal

BİSİKLET VE PANDEMİ DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

Editoryal

ÇITAYI YÜKSELTMEK

Bisikletler

BORIS JOHNSON, ÜLKESİNDE BİSİKLETİN YAYGINLAŞTIRILMASI KONUSUNDA “ISRARCI” DAVRANIYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!