Bizimle iletişime geçin

Haberler

İNGİLTERE, YAYA VE BİSİKLETLİ ULAŞIMA 2 MİLYAR £ YATIRIM YAPACAK

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın meclis konuşmasında “Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ile birlikte çalışarak sosyal mesafeyi gözeten daha büyük ve daha geniş çaplı bir ulaşım hizmeti sunmayı” hedeflediklerini belirtmesinin ardından İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 9 Mayıs Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, ülkenin ulaştırma politikasının merkezine bisiklet kullanımı ve yürüyüşü yerleştirebilmek için 2 milyar sterlin değerinde bir paket ayrıldığını açıkladı.

Downing Street’ e konuşan Shapps, İngiltere’nin koronavirüs salgınında ikinci aşamaya geçerken ulaşımın kritik bir rol oynayacağını ve bu planın etkili bir şekilde uygulanması için çalışacaklarını söyledi:

“Sosyal mesafeyi korumaya devam edeceğiz, bu da toplu taşımanın normale dönemeyeceği anlamına geliyor. Normalde taşıdığımız 10 yolcu yerine 1 yolcu taşıyabileceğiz. Bu sebeple ülke genelinde birçok insanın işe yürüyerek ya da bisikletle gitmesi gerekecek. Yolları yeniden arabalarla dolduramayız.”

Konuyla ilgili olarak Haziran ayında ulusal bir bisiklet kullanım planı açıklanacak. Planla 2025 yılında bisiklet kullanımının iki katına çıkarılması, yürüyüşün de artırılması planlanıyor. Söz konusu bütçeyle daha fazla bisiklet yolu ayrılması, yayalar için kaldırımların genişletilmesi ve sadece bisiklet ve otobüslere özel sokakların açılması planlanıyor.

İngiltere hükümeti Şubat ayında toplu taşıma araçlarına 5 milyar £ yatırım yapacağını açıkladı, ancak bunun nasıl harcanacağını henüz belirtmedi. Ulaşım departmanı sözcüsü, bisiklet ve yürüyüş yolları için ayrılacak 2 milyar sterlinin, “koronavirüs önlemi olarak” toplam 5 milyar sterlinlik yatırımın bir parçası olduğunu söyledi.

Shapps ise planın 250 milyon £’luk kısmının, bisiklet ve yürüyüşü ulaşımı daha güvenli hale getirmek üzere acil müdahaleleri (pop-up bisiklet şeritleri, daha geniş kaldırımlar ve yalnızca bisikletçilere ayrılan sokakları) içerdiğini söyledi. Ayrıca kiralama sistemlerinin artırılması, e-scooter gibi yeni deneyimlerin eklenmesi de mevcut planın bir parçası olarak sunuluyor. 

Plan dahilinde ayrıca elektrikli araçlar için şarj noktalarının konulması, yollardaki mevcut düzeltme ve bakım işlemlerinin yapılması için de 10 milyon sterlin ayrıldığı belirtiliyor. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!