Bizimle iletişime geçin

Haberler

BORIS JOHNSON, ÜLKESİNDE BİSİKLETİN YAYGINLAŞTIRILMASI KONUSUNDA “ISRARCI” DAVRANIYOR

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçtiğimiz günlerde karantina sonrası süreçte ulaşımda bisiklete olan artan talebi ve yapılmakta olan uygulamaları değerlendirirken “bu, bisiklet için yeni bir altın çağ olmalı” ifadelerini kullanırken bu süreçte, sosyal mesafeyi korumak ve Covid-19 riskini artıran obeziteyle başa çıkmak için bisikletin mükemmel bir çözüm olacağına inanıyor.

Bununla birlikte ülkenin Ulaştırma Bakanı Grant Shapps da salgın sonrası toplu taşıma yerine bisiklet kullanılması önerisinde bulunurken hükümeti ve yerel yetkilileri bisiklet adına geçici ve kalıcı değişimler yapılması yönünde teşvik etmeyi sürdürüyor. 

Covid-19 vakalarıyla ilgili olarak ülke genelinde yapılan birçok araştırma, özellikle obezitenin hastalığa yakalanma riskini artırdığını ortaya koyarken aktif seyahat modlarının, bu soruna kesin bir çözüm olacağı da savunuluyor.

İngiltere’de yaklaşık her üç kişiden biri obez (vücut kitle indeksi 30’un üzerinde) olarak sınıflandırılırken ülke bu konuda Avrupa’daki en yüksek obezite rakamlarına sahip ülkelerden biri konumunda. 

Belediye başkanı olduğu zamanlardan bu yana ülkede bisikletin, aktif bir kullanıcısı ve savunucusu konumunda olan Johnson ise bir kez daha hükümet ve yerel yönetimlerle birlikte İngiltere’deki bisiklet endüstrisini ve diğer paydaşları bisikleti teşvik etmek üzere harekete geçmeye çağırıyor. Ancak Johnson, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını “takıntı” haline getirmek konusunda da eleştiriliyor.

Hükümet, geçtiğimiz hafta bisiklet ve yaya ulaşımı için 2 milyar sterlinlik bütçe ayrıldığını belirtirken bazıları ise bunun, yeni bir ödenek olmadığını, daha önce tahsis edilen harcamaların hızlandırıldığını öne sürüyor. 

İngiltere hükümeti ise Şubat ayında toplu taşıma araçlarına 5 milyar £ yatırım yapacağını açıklamış, ancak bunun nasıl harcanacağını net olarak belirtmemişti. Ulaşım departmanı sözcüsü ise bisiklet ve yürüyüş yolları için ayrılacak 2 milyar sterlinin, “koronavirüs önlemi olarak” bu 5 milyar sterlinlik yatırımın bir parçası olduğunu söyledi.

“Ulaştırma bakanının bütçe açıklamasının üzerine çok fazla soru aldık” diyen Cycling UK sorumlusu Duncan Dollimore, “Bu paranın yeni bir bütçeden mi ayrıldığı yoksa daha önce var olan bir ödeneğin yeniden mi gündeme getirildiği konusunda çok fazla şey söyleyebilirim!” açıklamasında bulundu.

Bununla birlikte Dollimore, her şeye rağmen verilmek istenen genel mesaj konusunda iyimser olduğunu belirterek hükümetlerin, aktif seyahat yöntemleri konusunda bugüne dek hiç olmadığı kadar destekleyici olmalarını sevindirici olarak değerlendiriyor. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!