Bizimle iletişime geçin

Haberler

PANDEMİ SONRASI BİSİKLET SEKTÖRÜ

Salcano Bisiklet Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Bayram Akgül, pandemi sonrası bisiklet sektörü konusundaki görüşlerini paylaştı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bisikletin, ulaşım aracı olarak kullanımının teşvik edilmesi için hükümet tarafından bir ulaşım master planı hazırlandığını da açıklayan Akgül, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ile ilgili projelerin pandemi süreci ile birlikte hız kazandığını belirtti.

“Bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için yapılması gereken ilk şey İçişleri Bakanlığı’nın bisikletli ulaşıma yönelik bir yönetmelik çıkarması” diyen Akgül, konuyla ilgili devam etmekte olan çalışmaların olduğunu da söyledi. 

“Bisikletin trafikteki yerini, konumunu belirleyen bir kanun, yönetmelik olması, ilgili düzenlemelerin yapılması büyük önem taşıyor. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çok önemli çalışmaları var. Bu kapsamda yeni yapılan her yapı için bisiklet yolu mecburi kılınmakta. Bunlar elbette önemli çalışmalar ancak fiziki bisiklet yollarıyla birlikte bizim, kafalardaki bisiklet yollarını oturtmamız gerek.”

Fiziki bisiklet yolları ve şeritleriyle beraber bisiklete yönelik algının da şekillenmesi gerektiğini vurgulayan Akgül, şöyle konuştu: “İnsanların bisikletliye saygı duymasını sağlayabilirsek her yere bisiklet yolu yapmamıza gerek kalmaz.”

“Ben hep şu örneği veriyorum; ben İngiltere’ye öğrenci olarak gittiğimde babam araba almam için para verdi ve ben de araba alsam ikinci elde satmak zor oluyor vs. diye düşünerek en iyisi bir bisiklet alayım dedim. Yıl 1993. Ve benim bulunduğum şehirde 1 metre bisiklet yolu yoktu. Ama ben trafikte sağ elimi kaldırdığımda sağdaki tüm arabalar duruyordu. Bu şekilde kafadaki bisiklet yollarını oluşturursak fiziki bisiklet yolundan çok daha fazla etkili olur. Bisikletliye saygı olursa daha fazla insan bisikletle trafiğe güvenle çıkar.”

Ülkemizde İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok yerde toplu taşıma ve motorlu araç kullanımı yerine bisiklet ve yaya ulaşımı teşvik edilirken artan talep doğrultusunda yeni planlama ve uygulamalara da gidiliyor.

Salgın sürecinde çoğu ülkede ulaşımda güvenliğin sağlanması adına geçici bisiklet yollarının oluşturulması, şeritlerin genişletilmesi gibi hızlı önlemler uygulanırken sektör bazında satışların da arttığı belirtiliyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

“YENİ NORMAL”DE BİSİKLET

Editoryal

BİSİKLET VE PANDEMİ DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

Editoryal

ÇITAYI YÜKSELTMEK

Bisikletler

BORIS JOHNSON, ÜLKESİNDE BİSİKLETİN YAYGINLAŞTIRILMASI KONUSUNDA “ISRARCI” DAVRANIYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!