Bizimle iletişime geçin

Haberler

TÜRKİYE TURU, BU YIL DÜZENLENMEYECEK

Nisan ayında gerçekleşmesi gerekirken koronavirüs nedeniyle ertelenen ve bu yıl 56. edisyonunu izlemeye hazırlandığımız Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bu yıl düzenlenmeyeceği açıklandı. 1963’de ilk kez Marmara Turu adıyla koşulan ve o günden bu zamana dek ilk kez kesintiye uğrayan Tur’un “sağlık” nedeniyle yapılamadığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Cyclist Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, “Önceliğimiz her zaman sağlık. Normalleşme süreci devam ediyor ancak salgında ikinci bir dalganın gelmesi hala muhtemel. Bu sebeple tamamen sağlık nedeniyle aldığımız bir karar. Biliyorsunuz, Fransa Turu dahi şu an olması gerekenden iki ay ileriye atılmış durumda. Fakat onun bile yapılabilmesi muallakta. UCI bir takvim açıkladı ancak her şey kağıt üzerinde belirli. Ne olacağını bilemiyoruz, bu yüzden ekim sonu kasım ayı başı gibi yapmayı planladığımız Tur’u, 2021 Nisan ayında yapmak üzere tamamen erteleme kararı aldık.” şeklinde konuştu.

UCI, geçtiğimiz günlerde WorldTour takvimiyle birlikte tüm yaş grupları ve kategoriler için düzenlenmiş ulusal müsabakaları da içeren yeni bir takvimi paylaşmıştı. Buna göre Türkiye’de yol bisikletinde sezon, 11 Temmuz itibariyle Grand Prix Erciyes ile başlayarak 12 Temmuz’da Grand Prix Kayseri ile devam ediyordu.

UCI tarafından açıklanan bu takvimde, Türkiye Turu’nun yer almıyor olması dikkat çekerken Küçükbakırcı, açıklanan tarihlerin de şu an gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

“Daha önce 6 Temmuz’a kadar zaten tüm müsabakaların iptal edildiğini duyurmuştuk. Şimdi bunu Ağustos’a kadar uzatma kararı aldık. 20-23 Ağustos arasında Sakarya’da ulusal şampiyona yapılacak. Şu an takvimde kesin diyebileceğimiz bir tek o var. Onun önündeki diğer müsabakalar için de ayrıca görüşmeler yapacağız. Çünkü iptal edilenlerle birlikte yapılabilecek olanları bir araya harmanlayıp kısıtlı zamana sığdırabileceğimiz bir takvim oluşturmamız gerekiyor. Ancak bunun da netleşmesi bayram sonrasını bulacaktır. Onun dışında şu an net olan Tur’un bu yıl düzenlenmeyeceği.”

Bu yıl düzenlenebilseydi UCI takvimindeki 25 Ekim – 1Kasım arasındaki boşluğun değerlendireceklerini de belirten Küçükbakırcı, şu anki durumda 2021 Nisan ayında yapılmasının en doğru karar olduğunu düşündüklerini bildirdi. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!